DHT Hormonu

DHT hormonunu engelleyen ürünler
Dökülme sebeplerinin % 95’i  genetiktir (andro genetik allopecia –AGA ) ve erkeklik hormonu olan DHT kaynalıdır. Testosteron hormonuna hidrojen ilavesiyle DHT oluşur ve asıl erkeklik hormunu olan testosteronun yan üründür. Önemli olmayan görevleri olsa da testosteron gibi erkeklik hormonu kadar etkin değildir.Testosteronun DHT’ye dönüşümü 5 alfa redüktaz enzimiyle olur.
DHT saç kökünde hücrelerde hasar oluşturarak kalite kaybına ve dökülmeye sebep olur. Kıl zamanla zayıflayarak tüy haline gelip yok olur. Bu değişime minyatürizasyon yani minikleşme denir. DHT her erkekte ayrıca az miktarda da olsa kadınlarda da vardır. Ama saç kökünde DHT’nin zarar verebilmesine aracılık eden yapı (reseptör) olan erkek ve kadınlarda saç dökülmesine sebep olur. Bu reseptör yoksa DHT saç dökmez. Bu durumu kilit anahtar ikilisine benzetebiliriz. Anahtar herkeste vardır ama kilide uyan anahtar ancak açabilir.
Hormonal (AGA) saç dökülmesinden korunmak mümkündür.
 -Köke zarar veren DHT hormonunun oluşumunu azaltılabilir.
Saç köküne zarar veren DHT’nin büyük kısmı kökte ve kök komşuluğundaki yağ bezinde oluşmaktadır, yani testislerde oluşan DHT’den çok bölgesel oluşan DHT daha fazla zarar vermektedir. Bölgesel oluşan DHT’nin engellenmesi daha kolay ve yan etkisiz başarılabilmektedir. Bunun için bölgesel 5 alfa redüktaz inhibitörü kullanılır.

Finasteride (alofin 1mg tablet, propecia 1 mg tablet, proscar 5 mg tablet); DHT oluşturan 5 alfa redüktaz enzimi tip 1 olanı bloke ederek alınan doza göre  % 70-75 oranında etkili olur, % 2 oranında cinsel istekte azalma, erkekte memelerde büyüme, memelerde sızlama, meni azalması gibi yan etki oluşturabilir vardır.
Dutasterid (avodart ); Finasterid’den üretilmiştir, 5 alfa redüktazın tip 1 ve tip 2 bloke eder. DHT’yi baskılama oranı biraz daha iyidir (%80-85). Ancak her iki tipide bloke ettiği için yan etkisi daha fazladır. Finasteridin saç için üretilen formu varken dutaseridin saç için üretilmiş düşük formu yoktur. Sadece prostat için üretilen 0.5 Mg’lık formu vardır ve kapsül olduğu için bölünemez.
Procapil (hairforte sprey , floxia sprey); farklı etkileri vardır. Finasterid gibi etki  5 alfa redüktaz tip 1 ve 2’yi bloke ederek DHT’nin kök civarındaki oranını azaltır, kök etrafında kollejen kılıfı oluşturarak DHT’nin köke ulaşmasını engeller. Bölgesel kullanıldığı için finasterid de görülen yan etkileri görülmez.
Saw Palmetto Özü; Dikenli palmiye ağacının özütüdür, ağızdan kullanılan formu yanında saç spreyleri ve şampuanlarda bulunur. Etkinliği net olarak kanıtlanamasa da 5 alfa redüktazı bloke ederek DHT oluşumunu engellediği yönünde bilgiler vardır. Cinsellik üzerinde yan etki görülmemektedir.
-Oluşan DHT’nin köke zarar vermesini engellenebilir.
Procapil; oluşan DHT hormonunun kökte tutunacağı bölgede tabaka oluşturur. Bu sayede oluşan DHT hormonu köke ulaşamadığından zarar veremez.

DHT engellemesiyle yapılan saç dökülmesi tedavisi devam ettiği sürece saçlar % 92 ihtimalle dökülmeden kalır. DHT saç kökü ve kökteki yağ bezinde oluştuğu için bölgesel olarak uygulanan ürünler daha etkili olmaktadır.

Bölgesel olarak DHT oluşumunu engelleyen ürünler vücudun diğer alanlarında gerekli olan DHT’yi etkilemediği için vücutta yan etki oluşturmaz.

Unutmayın ki genetik saç dökülmesi DHT engellenmeden gerçek anlamda tedavi edilemez, geçici kalite artışı bir süre sonra yeniden kaybolur.

DHT sakalların kıl halini alması, kasların erkek tipine ulaşması, kemiklerin kalınlaşması, sesin kalınlaşması gibi erkeksi özelliklerin oluşmasında etkilidir. Ergenlikten önce DHT’nin engellenmesi bu özelliklerin kazanılmasını engelleyebilir. Bölgesel kullanılan ilaçlarda bu durum geçerli değildir. DHT’yi finasterid ile engellemenin penisin iç yapısını bozduğu yönünde hayvan deneyler vardır.

Updated: 6 Ocak 2012 — 10:06

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir