Ekilen Saç Neden Dökülür

Ekilen kökler 2-6 hafta arasında şok dökülme denilen geçici bir dökülme yaşar. Bu dökülme 8. gün başlayacağı gibi 4 ayda sürebilir. Ama ortalaması 2-6 hafta arasıdır. Dökülenler 4-8 ayda yeniden çıkmaya başlar ve yaklaşık son halini 1 yıl sonra görebiliriz.Ekim sırasında prensiplere uyuldu ise ekilen her kökten saç çıkacaktır.  Ama köklerin dışarıda çok beklemesi, aletle kılı tutarken ezilmesi, ekim sonrası kafanın bir yerlere çarpması gibi sorunlar başarıyı düşürebilir.

Bu geçici dökülmenin sebebi tam aydınlatılamamıştır. Ancak şu sebepler düşünülür;

-Kökün kısa süreli oksijensiz kalması

-Alırken oluşturulan travma

-Follikülün soğukta kalması

-Kuruması

-Birkaç saatte olsa kanla besinlerin taşınamaması

Şok dökülme kılın dönem değişimidir ve büyük oranda çıkar, birde ekilen saçların zamanla geri dökülüp dökülmeyeceği sorusudur. Genel olarak söylenen ensedeki saçlar reseptör olmadığı için DHT’ye dirençlidir ve dökülmez ama DHT kadar olmasa da testosteron da saç dökülmesi yapar ve ensedeki saçları da döker. Ancak testosterone bağlı dökülme diğer dökülme gibi genç yaşta değil 50-60 yaşlarında ortaya çıkar. Bu yaşta sıklıkla saçın önemi çok kalmadığı için kişi de çok önemsemez.

Bu duruma aykırı olan tek kıl grubu sakallardır, sakaldan alınıp saç amacıyla ekilen kıllar asla dökülmez. Çünkü vücutta asla dökülmeyeceği (saçkıran hariç) bilinen tek kıl sakaldır.

Sonuç olarak; şok dökülme az veya çok herkeste olur ancak büyük çoğunluğu geri çıkar. Bu dökülme sizi üzmesin. Saç dökülmesi hakkında daha fazla bilgiye erişmek için aşağıdaki linke tıklayınız.
http://www.sacdokulmesitedavisi.net

Updated: 3 Aralık 2020 — 17:26

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir