Ekilen Saçlar Dökülür mü?

Bilgi almak amaçlı gönderdiğiniz maile gelen cevapta, telefonla konuşurken veya muayene olduğunuzda size net ve anlaşılır bir şekilde asla dökülmeyeceği söylenir. Geçici şok dökülmeden sonra geri çıkıp uzayan saçların dökülmeyeceği konusunda abartıp garanti bile veren bulabilirsiniz.

Peki tüm bunlar doğru mu?

Doğruluk payı olmakla birlikte yanlış yönleri de var şöyle ki;

Ekilen saçlar 2-6 hafta arasında şok dökülme denilen geçici bir dökülme yaşar. Bu dökülme 8. gün başlayacağı gibi 4 ay da sürebilir. Ama ortalaması 2-6 hafta arasıdır. Dökülen bu saçlar 4-8 ayda yeniden çıkmaya başlar ve yaklaşık son halini 1 yıl sonra görebiliriz. Ekim sırasında prensiplere uyulduysa ekilen her kökten saç çıkacaktır.  Ama köklerin dışarıda çok beklemesi, aletle kılı tutarken ezilmesi, ekim sonrası kafanın bir yerlere çarpması gibi sorunlar başarıyı düşürebilir.

Genel olarak söylenen ensedeki saçlar reseptör olmadığı için DHT’ye dirençlidir ve dökülmez ama DHT kadar olmasa da testosteron da saç dökülmesi yapar ve ensedeki saçları da döker. Ancak testosterona bağlı dökülme diğer dökülme gibi genç yaşta değil 50-60 yaşlarında ortaya çıkar. Bu yaşta sıklıkla saçın önemi çok kalmadığı için kişi de çok önemsemez.

Bu duruma aykırı olan tek kıl grubu sakallardır. Sakaldan alınıp saç amacıyla ekilen kıllar asla dökülmez. Çünkü vücutta asla dökülemeyeceği (saçkıran hariç) bilinen tek kıl sakaldır.

Sonuç olarak; enseden alınıp üst kısma ekilen saçlar ileri ki yaşlarda dökülebilir. Bu sebeple enseden saç alınırken çok seyreltilmemelidir. Yoksa zamanla enseden dökülme olunca rahatsız edici görüntü olabilir.

Updated: 3 Aralık 2020 — 17:24

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir