FUE saç ekiminde kök alım ucu seçimi

FUE  saç ekiminde alım ucunun çapı ne kadar olmalı.FUE saç ekiminin başlangıç dönemlerinde 1.5-2 mm ile başlayan kök alım uç kalınlığı zamanla daha ince hale getirilmiştir. Hangi ucun daha iyi olduğu konusunda tartışmalar olsa da bu konuyu tartışanlar daha çok kalın uç kullanma eğiliminde olan kliniklerce sürdürülmektedir. Diğer taraftan kendini “ben daha ince uçla alırım” yarışında hissedenler ise 0.3 mm’lik uçla kök aldığını iddia etmektedir.

Peki bu işin doğrusu nedir? Şu an bir çok kliniğin kullanılan 1.3 mm mi, özellikle alımı motorla yapanlar arasında en yaygın olarak kullanılan 1 mm mi yoksa kabul edilebilir en ince uç 0.5 mm mi?

Doğru şu parametrelere göre belirlenmelidir.

-Doğal görünüm; kişi son olarak ekilen saçın nasıl göründüğünü bilir 1.3 mm ile alınan greftlere doğal açı vermek oldukça güçtür ve ekilenler ya dik ya da dike çok yakın çıkar 50-55 derece açıyla çıkması imkansıza yakındır.

-Donör alanda iz; kalın uç kullanılması halinde ensede oluşan “güve yemiş” görünümü kişiyi rahatsız etmektedir.

-Kök ölümü; 0.4-0.5 mm kalınlığında olan kıl kökünü 0.3 mm ile aldığını iddia etmek komiktir ve 0.5 mm daha fazla kök ölümüne sebep olabilir.

-Ekim sıklığı; aynı sayıda greft ekiliyorsa kalın uçla alım doğal olmasa da daha sık görünür.

Saç Ürünleri Satış

Tüm bu verilerle birlikte düşünüldüğünde en mantıklısı kök ölümüne sebep olmayacak, alım yerinde az iz bırakacak, doğal görünüm elde edilebilecek ideal ölçü 0.7 mm’dir. Bazı sert ciltlerde ve kıvırcık saç yapısında bu ölçü 0.8’e çıkarılabilir, tek kök ekilmesi gereken (kola kıl ekme, kaş ekimi, bıyık ekimi vs) durumlarda 0.6 mm kullanılması uygundur.

Uçlarla ilgili bir diğer sorun ise iç çap-dış çap konusudur.

Piyasada kullanılan uçlar dıştan sıyrılarak keskinleştirildiği için iç çapı 0.7 mm olan bir ucun dış çapı 1 mm’dir ve dokuda 0.9-1 mm delik oluşturmaktadır. Özel olarak tasarlanıp yapılan uçlar içten keskinleştirildiği için ucun iç çapı ile dış çapı yaklaşık aynı ölçüdedir ve 0.7 mm’lik uç dokuda 0.7 mm delik bırakır.

Aradaki fark 0.3 mm gibi çok küçük bir rakam gibi algılansa da 1 mm’lik ucun oluşturduğu iz 0.7 mm’lik ucun oluşturduğu izden % 50 daha fazladır.

Aşağıdaki temsili çizim bunu anlatmaya yetecektir.

Ayrıntılı saç ekimi resimleri için tıklayınız

Share
You can leave a response, or trackback from your own site.

2 Responses to “FUE saç ekiminde kök alım ucu seçimi”

 1. zeynep dedi ki:

  hocam merhaba beni saçlarım dökülüyor ama aşırı döküntü yok ama seyrelme var yani dökülen saç çıkmıyor ama günde en fazla 10 tel dökülüyor bu hairmax lazer tarak fda onaylıymış sizce bu nasıl etkisi olurmuu pantogar falan kullandım solgar biotin kilo aldım etkide göremedim bıraktımm yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  FDA onayı yok sadece zarar vermediğini belgelemişler yani yalan söylüyorlar 🙂
  boşa para vermeyin yazıktır

 2. şahin dedi ki:

  enseden alınan saçlar tekrar çıkarmı hocam
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Hayır alınan kök kadar saç seyrelmesi olur
  Sorun ve tecrübelerinizi paylaşabileceğiniz Saç ekimi Sorunları

Leave a Reply