Fue Yöntemiyle Ekimin Avantajları

Yazı konunun öneminden dolayı uzun olmakla birlikte bu kadar ciddi bir girişim öncesi mutlaka edinilmesi gereken bilgiler içermektedir. Okumadan araştırmanızı tamamlamış sayılmazsınız. Bir çok ekim yöntemi olsa da en doğal görünümü sadece FUE tekniğiyle sağlamaktadır

Fue Ekiminin Başarısı

FUE saç ekimi saç ekimine yeni bir boyut kazandırmış ve FUT saç ekimini ortadan kaldırmıştır. Ancak FUT saç ekimini yıllarca uygulayanlar bu alışkanlıklarını bırakamadığı için alımı FUE ile yapsa da ekim FUT tekniğindeki gibi yapılmakta ve doğallık yakalanamamaktadır.

Fue Saç Ekimi Doğal Görünüm Sağlar

FUE’nin en büyük üstünlüğü daha doğal olması ve kök ölümünün daha az olmasıdır. Bunlar başarıyı etkileyen faktörlerdir. Ancak bu başarının elde edilebilmesi için FUE saç ekiminin ayrıntıları çok önemlidir.

Fue Saç Ekimi Ayrıntıları

– Kök alımı ince uçla (0.7-0.8 mm) yapılmalıdır.

İnce uçla çalışmak bir greftteki kök sayısını azalttığı için ekim doğal saçtan ayırt edilemez, ensede iz kalmaz, ekim yerinde açılacak delik küçük olduğu için çukurluk oluşmaz.

Saç Ekiminde Micro Motor Kullanımı

Micro motor kullanımı ekim hızını artırmak gibi önemli avantaja sahiptir. Ancak bu kadar hızlı alınan kök daha fazla vücut dışında bekler, ekim hızlı yapılacağı için açı verilmeden ekim yapılır, motor hem alınan köke hemde alım yapılan alandaki diğer köklere zarar verebilir, daha kalın uç kullanılacağı için büyük iz kalır, ensede ağrı ve ödem elle alımdan çok daha uzun sürer. Elle alımda daha geniş bir alan kullanılabilirken motorla alımda sadece FUT yapılan alan ve çevresi kullanılabilir. Bu da istenen greft sayısına ulaşma çabası içine giren klinikler tarafından ensenizin kötü ve uyumsuz bir şekilde boşaltılmasına neden olabilir.

Saç Köklerinin Elle Alınması

El hassasiyetiyle alımda çok daha dikkatli ve itinalı çalışıldığı için ekim süresi uzasa da motorla alımda görülebilen kök ölümü, doğal görünmeme gibi sorunlar yaşanmaz. Elle alımda dökülme riski olmayan tüm bölgelerden alım yapılabildiği için saçlı deride daha homojen bir görünüm ortaya çıkar.

Ekim Açısı

Ekim yaptıranı ilgilendiren en önemli konudur. Çünkü ömür boyu komik görünmenin bedeli ölçülemez. Bu sebeple ekim yapılırken mutlaka her alanda olması gereken açı verilmelidir. Önlerde 50-55 derece ile ekim gerekirken kulak üstlerinde 40-45 derece olmalıdır, her yere 80-85 derece ile ekim asla doğala yaklaşamaz.

Tepeye Saç Ekimi

Geri planda kaldığı için ayrıntının önemsenmediği bölgedir. Ama vertex bölgesine ekim yapılırken mutlaka gül diye tanımlanan spiral saç döngüsü oluşturulmalıdır. Bu sayede berber bile ekim olduğunu anlayamaz.

Kanal Açılarak Yapılan Saç Ekimi

Ekim alanına kanal açılarak ekim yapıldığında kanalların genişliği kök+kök tutan aletin bacaklarının gireceği kadar geniş olması gerekir. Bu da 2-3 mm’lik kanal açılmasını zorunlu kılar. 3 mm büyük olmasa da köklerin dibinin çukur görünmesinde en önemli sebeptir. Kanal açılarak ekim yapılırken kökün canlı kısmından tutulması gerekir ki bu kök ölümüne ve kıvırcıklaşmaya sebep olabilir. Ayrıca kanal açılarak ekim yapılırken açılan kanal greftden daha büyük olacağı için ekilen greftler çok rahat açı değiştirebilir.

İğne İle Saç Ekimi

Ekimde normal enjeksiyon iğnesi kullanılır, kök ele alındıktan sonra o köke verilmesi düşünülen açıyla iğne batırılarak kök yerleştirilir. Her köke istenilen açıyı vermenin en etkin yolu budur. İğne ile ekimde dokuda kesi olmadığı ve iğnenin çapı greft kalınlığına uygun seçildiği için ekimden sonra greftler açı değiştiremez. İğne ile ekimde kökün canlı kısmına asla dokunulmaz. Bu sayede kök ezilmediği için ölüm veya kıvırcıklaşma görülmez.

Kanal Açılırken Oluşan Doku Hasarı

Kanal açma esnasında kesici alet kullanılması durumunda var olan kökler ve bu kökleri besleyen kılcal damarların zarar görebilir, yaralanma  daha büyük olduğundan şişlik normalden fazla olabilir, iğne ile ekim daha az doku hasarına sebep olduğundan bu sorunlar yaşanmaz.

– FUE donör alan sorununa sakal ve göğüs kıllarıyla çözüm getirebilmektedir.

-FUE’yi bu kadar benimsemiş doktorla çalışmak beklentilere daha iyi cevap verebilir.

-FUE de ekilen kök sayısı değil ekim sonucu elde edilecek doğallık önemlidir.

-FUE saç ekimi araştırılırken kim günde kaç kök ekebiliyor, kaç liraya ekiyor değil de kimin yaptığı ekim daha doğal duruyor konusu öncelikli olmalıdır.

Fue Saç Ekimi Yapan Ekip

Saç ekilirken uygun açı vermenin mutlak şartı tek kişinin ekim yapmasıdır. 2-3 kişi bir kafada ekim yaparken istenilen açının verilmesi mümkün olamamaktadır.

Köklerin Bekleme Süresi

FUE de uygulanan yönteme göre kök bekleme süresi 2-3 dakika ile 6-7 saat arasında değişebilmektedir. Köklerin 3 saat bekletilmesinin kök ölüm oranını artırdığı unutulmamalıdır. En doğru uygulama alımla ekimin eş zamanlı olmasıdır. Bunun için bir kişi alırken bir kişi ekim yapabilir ve iyi sonuç için bu şarttır.

Fue Saç Ekimi Tecrübe Gerektirir

Her vaka ekim yapana tecrübe katmalıdır. 1. ekimde yapılanların aynısı 1000. ekimde sürdürülüyorsa bu hiçbir tecrübe katmayacaktır. Diğer taraftan saç ekim merkezinin tecrübesi olamaz. On yıldır saç ekilen klinikte çalışan personel 3 aydır saç ekimi yapıyorsa burada tecrübe on yıllık değil  sadece 3 aylıktır.

Fue Saç Ekim Fiyatları

Saç ekimi girişimsel bir uygulamadır ve tüm tıbbi girişimler gibi uzman doktor tarafından yapılması daha doğrudur, doktor eşliğinde yardımcı personeller tarafından yapılan ekimin kuruma maliyeti düşük olacağından kalite ve fiyatın farklı olacağı bilinmelidir.

Saç Ekimi Sonrası Sıklık Beklentisi

Abartılı sonuç vadeden kuruma karşı temkinli olunmalıdır. İkna olurken beklentiyi abartıp sonuçtan mutsuz olmamak için makul düzeyde beklenti oluşturulmak gelecekteki pişmanlık oranını azaltacaktır.

FUE ile saç ekimi yanı sıra sakal, kaş, bıyık, kol kılı ve göğüse kök ekimi gibi kıl kökü nakilleri de yapılabilmektedir. Kurallara uygun yapıldığında kök kaybı sıfırdır.

Updated: 3 Aralık 2020 — 17:27

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir