FUE Saç ekimi üstünlükleri

Bu bölümde çok tekrarlanacağı için FUT(şerit,FİT,eski yöntem,ameliyatla saç ekimi) ve FUE (tek tek kıl kökü alımı,yeni yöntem)  kısaltmaları kullanılacaktır. FUT: Enseden şerit şeklinde alınan parçadaki kaliteli kıllar yanında zayıflamış,cansızlaşmış, artık dökülmek üzere olan kıl kökleri de ekilir ve cansızlaşanların hem tutma ihtimali azalır hem de daha erken dökülür.

FUE:Gerek ensedeki gerekse vücudun diğer bölgelerindeki kıl kökleri alınırken seçici davranılır özellikle kaliteli,canlı,uzun yıllar dökülmeyecek ve anagen evresindeki kıl kökleri alınır.Buna paralel olarak FUE ile ekilen aynı sayıdaki kıl kökü FUT la ekilenden daha dolgun görünür.  

   ——————————–

FUT:Bir ameliyattır bölgesel uyuşturmayla yapılıyor olsa bile 20 santimetrelik bir yer kesilir ve 20-40 dikiş konarak kapatılır ve rahatsız edici iz kalır.

FUE:Ameliyat değildir kıl kökleri 0.5-0.6-0.7 mm lik  ince aletlerle tek tek alınır hiçbir yerde kesme ve dikme işlemi yapılmaz ve hiç iz kalmaz. 

 

——————————

FUT:Ameliyat esnasında gerek ensedeki şerit alınırken gerekse tepede ekim için kesilerek açılan deliklerden olan kanamaların toplamı 200-300 mililitre kadar olabilmektedir.

FUE:Ameliyat olmadığından ameliyata bağlı kanama olmaz sadece ekim anında batırılan iğne deliğinden minimal kanama olabilir toplamda ekim süresince 40-50 mililitre kanama olabilir.

——————————

FUT:Santimetrekareye 40-60 kök ekilebilir daha fazla ekmek teknik olarak güçtür ve kafa derisinde daha sık kesikler yapmak çok damar kesilmesine sebep olabileceğinden deride çürümeler olabilir.

FUE:Kafa derisi kesilmeden delerek ekim yapıldığından damarlar kesilmez bu sebeple ne kadar sık yapılırsa yapılsın beslenme problemi yaşanmaz.Santimetrekareye 80-150 kök ekilebilir

 ——————————

FUT:Kullanılan teknoloji,ekibin büyüklük ve becerisine bağlı olarak enseden alınan kıl köklerinin % 20-50 kadarı alım,ayıklama, bekleme ve ekim esnasında ölür ve çıkmaz.

FUE:Alınan canlı kılların % 100 ü ekilebilir canlı olarak alınamayan kıl kökleri ise % 100 ihtimalle alınamadığı alandan tekrar çıkar.(bu rakamlar motorlu FUE için geçerli değildir)

——————————

FUT:Ekilebilen kılların ancak % 70-80 i tutar ve çıkar gerisi travma,çok bekleme,ezilme, sürtünme gibi etkilerle ekildiği yerde ölebilir.

FUE:Alınabilen kıl köklerine hiçbir aşamada herhangi bir şekilde dokunulmadığı için dış etki görmemiş olur ve bekletilmediği için beslenme sorunu yaşamaz,bunun sonucu ekilen kılların % 100 yakını çıkar.

——————————

FUT:Enseden alınan şerit şeklindeki parçadaki kıl kökleri alındıktan sonra ortalama 2-6 saat arası vücut dışında beklerken kansız kalır ve beslenemez bunun sonucu önemsenecek düzeyde kıl kökü ölümleri olabilir.

FUE:Kıl kökleri bulunduğu alandan alındıktan sonraki 1 dakika ile 15 dakika arsında ekilir,oksijensizliğe son derece duyarlı olan kıl kökleri korunmuş olur.

——————————

FUT:Her ne kadar reklam ve tanıtım broşürlerinde ekim yapıldığı günün ertesi günü işe dönülebileceği söylense de genellikle 15-20 gün işe gidilemez.

FUE:Aynı gün işinize gitmenize engel bir sağlık problemi olmaz ancak ensenizdeki pembe alan ve ekim alanındaki küçük noktasal pıhtılar birkaç gün çirkin görünebilir.

——————————

FUT:Ameliyatta ensede boydan boya yapılan cilt kesisi o bölgedeki tüm duyu sinirlerini de kestiği için 6-8 ay ensede uyuşukluk ve hissizlik olabilir.Zamanla bu durum düzelebilir yada kalıcı olabilir.

FUE:Alım bölgesinde kesme dikme işlemi olmadığından sinirler kesilmez ve duyu kaybı yaşanmaz.

 ——————————

FUT:Özellikle ön kısma ekimlerde alında,yüzde ve gözlerde kapanacak kadar hatta bazen burnu kaybedecek kadar abartılı şişlik olabilir.

FUE:Verilen ilaç miktarı çok daha az olduğundan,kafa derisinde alım ve ekim anında kesi yapılmadığından şişlik olmaz.

——————————

FUT:Şerit almanın yaptığı doku eksiği ensede 3-4 ay kadar süren ciddi ölçüde rahatsız edecek kadar gerginlik hissi oluşturabilir,zamanla çevresel cildin genişlemesi sonucu gerginlik azalır ama bölge kılları da o oranda seyrelmiş olur.

FUE:Doku çıkarılmadığı için gerginlik hiç olmaz

—————————— 

FUT:Ekilecek alanda binlerce 1-3 milimetrelik çukurlaşmış kesik izi kalır ve uzun yıllar sonra dahi bu görüntü devam eder.çukurluğun ortasından demet şeklinde çıkan kıllarda görüntüyü biraz daha çirkinleştirebilir.    

 
 ——————–

FUT:Saçların ekileceği delikler jilet veya benzeri bir cisimle önceden açılıp hazırlandığı için hazırlanmış greftler tepeye dik bir şekilde ekilir.Dik ekilen kıl kökünden çıkan kılda ekildiği alana 90 derece açıyla çıkar.

FUE:Alınmış kıl kökü ekim esnasında iğne ile  açılan deliğe yerleştirilir.Ekilecek delik iğne batırılarak açıldığı için istenilen açıyla batırılıp istenilen açıyla ekim yapmak mümkündür.Genel olarak o alanda bulunan diğer kılların açısı taklit edilerek 45-60 derece ile ekim yapılır.Açı ve kılın yönü ekim yapılacak bölgeye göre değiştirilir şöyle ki;alın bölgesine öne doğru bakan  50-60 derece ile ekilirken kulak üstüne kulağa doğru bakan 45-50 dereceyle ekilir

 —————————————

 Saçlar dik ekildiği için dik çıkar ve saça istenilen şekil verilemez yukarı doğru taramak gerekebilir.

FUE:Saçlar bölgede normalde bulunan kılların açısıyla ekildiği için istenilen şekil verilebilir.

 ———————————–

 FUT:Sadece ensedeki kıllar ekilebilir.

FUE:Kıl kökleri blok halinde değil tek tek alındığı için  vücuttaki tüm kıllar ekim amacıyla kullanılabilir. Özellikle göğüs sırt gibi alanlarda abartılı ve istenmeyen kıl varsa bir taşla iki kuş vurulmuş olur.İstenmeyen kıllardan kurtulurken aynı anda saç kazanılmış olur.

——————————————– 

FUT:Sadece genetik olarak dökülüp kelleşen alana ekilebilir.

FUE:Genetik olarak dökülmüş alana ekilebildiği gibi yanık ve yara izine,dökülmüş kaş,sakal, bıyık,favori gibi alanlara da ekim yapılabilir.

 ——————————————-

FUT:Bir seansta en az 1000 en fazla 4 000 kıl kökü ekilebilir ama fiyat aynıdır.

FUE:İstenildiği kadar ekim yapılabilir,200 kıl kökü ekilebildiği gibi 10 000 kıl kökü de ekilebilir. ücretlendirme kıl kökü sayısına göre yapılır, böylece haksız ücretlendirme yapılmamış olur.

———————————————- 

FUT:Ekilen kıl kökü sayısı yetersiz bulunduysa yani seyrek olduysa veya başka bir alana ikinci seans ekim yapılacaksa en az 7 ay beklemek gerekir.

 FUE:Farklı bir alana ertesi gün aynı alana 7 gün sonra tekrar sıkılaştırma amaçlı ekim yapılabilir.

 ————————————————

FUT:İkinci seansta alınacak parça gerginlik sebebiyle daha küçük olduğu için elde edilebilecek kıl kökü buna paralel olarak daha az olur.

FUE:Vüğcudun her hangi bir yerinde alınabilecek kök varsa her seansta istenildiği kadar kıl kökü nakledilebilir.

 —————————————————

FUT:Şeridin alındığı alanda ciddi ağrı,ekim alanında orta düzeyde ağrı olabilir.

FUE:Ne alım nede ekim alanlarında ağrı olmaz

——————————————————- 

FUT:Ameliyata bağlı olarak iltihap ve apse gelişme,dikişlerin açılması riski vardır.

FUE:Ameliyat olmadığı için ameliyata bağlı bu tür problemler görülmez.

 —————————————————-

FUT:Saçlar kavak ormanı gibi dik ve düzenli çıkar bu sebeple şekil vermek ve seyrek görünümü kapatmak için  jöle gibi maddelere ihtiyaç duyulabilir.

FUE:Doğal açıyla ekildiği için yeterince sık ektirildiyse doğala yakın bir görünümle çıkar.

 ——————————————————–

FUT:Sıklaştırma ekimi yapılırken ekim için açılacak delikleri oluşturmak amacıyla kullanılan jilet o alanda  var olan kıl köklerini zedeleyebilir. 

 FUE:Ekim için açılan deliklerde jilet ve benzeri kesici alet kullanılmadığı için var olan  kıl kökleri zedelenmez.

 ————————————————-

FUT:Çok miktarda bölgesel uyuşturucu madde kullanılır.

FUE: FUT yönteminde kullanılan ilacın çeyreği kadar ilaçla ekim gerçekleştirilir.

 —————————————————

FUT:İltihaplanma riskine karşı ameliyat yerine 15 gün bakım pansuman gerekebilir.

FUE:Ameliyat olmadığı için bakım pansuman gerekmez sadece normal banyo önerilir.

————————————————– 

FUT:15-20 Gün ağır spor yasaklanır(yasaklanmasa bile ağrı ve ense gerginliğinden yapmak mümkün olmaz).                    

FUE:Ertesi gün spor yapmakta bir sakınca olmaz.

 ——————————————————-

FUT:Ameliyat olduğu için ameliyathane şartlarında yapılması gerekir yoksa ciddi enfeksiyon ve diğer problemlerle karşılaşılabilir.

FUE:Yapılan işlemler enjeksiyon yapmak kadar travmatik olduğundan muayenehane şartlarında rahatlıkla yapılabilir.

————————————————- 

FUT:3-5 hemşireden oluşan bir ekip alınmış olan parçadaki 2000-4000  kökü 4-5 saatte ekebilir.

FUE:Dikkat ve özen gerektiren bir işlemdir açı verilebilmesi için bir kişi ekim yapabilir ve gereken kalite ancak bir uzman doktor tarafından elde edilebilir.1 saatte 200-400 arası kıl kökü ekilebilir.

 ——————————————————-

FUT:Özellikle greft ayrımında kullanılacak teknoloji kök ölümlerini azaltır kaliteyi olumlu etkiler.

 FUE:Resim yapmak gibidir teknolojiye hiç ihtiyaç duyulmaz bilgi,beceri,yetenek ve tecrübe kaliteyi belirler

———————————————————-

.FUT:Ameliyatın büyük bölümü yardımcı sağlık personelince yapıldığı için daha ucuz bir saç ekim yöntemidir.

 FUE:Göreceli olarak FUT tekniğinden pahalıdır ancak kalite kıyaslanamayacak ölçüde farklıdır.

———————————————–
Bu kadar avantajın ve üstünlüğün yanında FUE nin dezavantajları ise

FUT:Alım yeri ameliyattan hemen sonra üstteki uzun saçlarla tama yakın kapatılabilir.

FUE:Alım yeri  0 numara kesilmesi gerekir kişi traşlı dolaşmak zorunda kalır

——————————————————

FUT:Kalite traştan etkilenmeyecek düzeyde olduğundan ekim alanının traş edilmesi şart değildir

FUE:Kalitenin beklenen seviyede olabilmesi için traş etmek gerekir kişi kısa saçla dolaşmak zorunda kalır.

—————————————————-

FUT:Kısa sürede yapılır.

FUE Aynı sayıda kıl kökünün ekilmesi için gereken sürenin daha uzundur.

——————————————————

FUT:Ucuz fiyatlara yaptırılabilir.

FUE:Yoğun ekim istenmesi halinde pahalıdır.Ekilen kıl kökü sayısı üzerinden(tutan kıl sayısı ve görünüm değil) hesap yapıldığında daha pahalı olması

———————————————————–

FUT :Yaygın bir şekilde her yerde yapılmaktadır.

FUE:Usulüne uygun yapan oldukça sınırlı sayıdadır.

Bütün bu üstünlükleri yapılan her FUE saç ekimi için söylemek mümkün değildir.”FUE nin FUT tan farkı alımdadır” yaklaşımıyla FUE yapıldığında alım FUE gibi yapılsada sonuç FUT tan farksız olabilir bu durumda sayılan bu üstünlüklerden söz etmek doğru olmayabilir.FUE saç ekimi alımıyla,köklere verilen önemle ve daha önemlisi ekim tekniğiyle bir bütündür ve bu üstünlükler ancak usulüne uygun yapılan FUE için söylenebilir.

 Saç ekim resimleri için www.sacekimiresim.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir