FUE’yi araştırırken dikkat etmeniz gerekenler

Ne aradığını iyi bilirsen, aradığının iyisini bulursun

Bu sayfanın saç ekimi konusunu en ince ayrıntısına kadar takip eden bir uzman tarafından yazıldığını bilerek dikkatle okumalısınız. Bu okuma zahmeti sizi hatalı bir saç ekimi yaptırmaktan koruyacaktır.

İlk defa 2004 yılında yayınlanan FUE tekniği kısa sürede Türkiye’de de uygulanmaya başlamasına rağmen 2007 yılına kadar sınırlı sayıda klinikte uygulanabilmekte idi. 2006 yılında “Saç Ekimi ve Saça Dair Herşey” kitabının yayın hayatına girmesini takiben bireylerin bilgi düzeyinin artması ve FUT yöntemiyle saç ekiminin rezilliklerinin toplum tarafından yaygın bir şekilde öğrenilmesi sonucu FUE tekniğiyle saç ektirmeyi düşünenlerin oranı hızla artmıştır. Yöntemi ve hekimi sorgulayan birey sayısı arttıkça “Bizde FUE’ye başladık.” diyen kliniklerin sayısında da hızlı bir artış olmuştur. FUE saç ekimi konusunda yaygın bir eğitim olmaması yöntem değişikliğinin sağlıklı bir şekilde yapılmasını sağlayamamış ve “FUE ile FUT arasındaki fark kök alımındadır” yaklaşımıyla FUE saç ekimi yapanların piyasayı doldurmasına sebep olmuştur.Bu sayfada FUE yaptırmayı düşünenlerin gittiği klinikte FUE’nin ne kadar usulüne uygun yapılabildiğine karar vermesini sağlayacak ayrıntılı bilgiler verilmiştir.

Köklerin alındığı uçların kalınlığı: Kıl kökleri en ideal 0.6-0.7 mm uçlarla alınmalıdır, 3’lü folliküllerin daha çoğunlukta olmasının istediği durumlarda (doğru olmasa da tepe kısmında 3 lü follikül ekilebilir) 0.8 mm’lik uçlar kullanılabilir. 0.8 mm den daha kalın uçların kullanılması alım yerinde oluşacak izlerin rahatsız edecek kadar belirgin olmasına sebep olur.

Saçların ekim ve çıkış açısı: Saç ekiminde en önemli görsel konudur ve ustalığı belirleyende budur. Eski teknik FUT ve “FUE’nin FUT’tan farkı  kökün alınma tarzındadır” mantığıyla yapılan FUE’de saçlar kafanın her yerinde 80-90 derece ile ekilir ve çıkan saçlarda ekimde olduğu gibi dik dik çıkar ki bu açılarla asla doğal görünüme yaklaşılamaz. Usulüne uygun yapılan FUE de kafanın her bölgesine o bölgede var olan saçların açısıyla eğer hiç saç yoksa o bölgede olması gereken açıyla ekim yapılır. Şöyle ki ön kısımlar 50-60 derece, kulak ön kısma inen saçlar 35-45 derece, tepenin arka kısmı 40-45 derece ile ekilir. Bu şekilde ekilen saçın ekim olduğunu berberler bile tanımlayamaz.

Saç Ürünleri Satış

Köklerin dışarıda bekleme süresi: FUT yönteminde köklerin bekleme süresi 1 saat ile 5 saat arasında değişmektedir, FUE’de kökleri biriktirerek yapılan ekim tarzında ise kökler 20 dakika ile 4 saat arasında değişir. Köklerin vücut dışında beklediği süre boyunca oksijen ve gıdalardan mahrum kalması ölümlerini artırmaktadır. Usulüne uygun yapılan FUE tarzında ise alımla ekim eş zamanlı yapıldığından köklerin vücut dışında bekleme süresi 5 saniye ile 10 dakika arasında değişmektedir ve oksijensizlikten kök ölümü olmamaktadır.

Çok ince alım ucuyla kök alımı: Saç ektirmeyi düşünen kişiyi etkilemek için 0.3 mm’lik uçlarla alım yaptığı söylenebilir. Ama bu doğru değildir. Alım ucu 0.6 mm’den daha ince olursa hasar verilen kök sayısı artar. Çünkü saç kökü ortalama 0.5 mm’dir.

Hasta lüksü: FUT yönteminde ve FUT benzeri yapılan FUE yönteminde ekim açısı hep aynı olduğundan hasta pozisyonunu değiştirmek gerekmez ve hasta TV izleyebilir, meyve suyu içebilir, gazete ve kitap okuyabilir, usulüne uygun yapılan FUE’de ise saçlara gereken açının verilebilmesi için hasta pozisyonu sürekli değiştirilir ve ne yazık ki bu eğlenceli şeyleri yapamaz.

Micromotorla kök alma: Motorla kök alımı, alım hızını artırdığı için alım süresini kısaltır. Ama el hassasiyeti olmadığı için ciddi düzeyde kök hasarı olabilir. Oluşacak bu hasar donör alandan alınandan daha çok seyrelmeye sebep olur.

Ekim süresi: Motorlu FUE ile alınıp FUT yönteminde olduğu gibi ekim yapılması halinde usulüne uygun yapılan FUE’den daha hızlı ekim yapılabilir. Ama saçlar çıktığında görünüm olarak FUT yönteminden farkı olmadığı görülür.

Saç ekimi yapan ekip: FUT yöntemindeki gibi ekim yapılan FUE tekniğinde önceden doktor tarafından cilt kesilerek açılan deliklere 2 hemşirenin aynı anda ekim yapması ekim süresini çok kısaltır. FUE’nin hakkını veren kliniklerde ekimi doktor yapar ve her bir köke gereken açıyı verebilmek için cildi kesmeden delerek ekim yapar. Bu da ekim süresini uzatır. Ama saçlar çıktığında iki ekim arasında çok belirgin fark olur.

FUE kaş ekimi: Kaşların çıkış açısı çok farklıdır. Bu açı farklılığını yakalayıp doğal bir görünüm elde edebilmek ciddi birikim gerektirmektedir. Kaşların çıkış açısı içte farklı, ortada farklı ve dış kısımda farklıdır ve yer yer 30-40 dereceye kadar düşmektedir.

Saçların çıkış açısı: Usulüne uygun FUE tekniğinin en büyük üstünlüğü saça olması gereken açının verilebilmesidir. Peki bu ne getirmektedir; buna verilebilecek en güzel örnek çatıdaki kiremitlerdir. Kiremitler dik konulması halinde evin damını güneş ve yağıştan koruyamaz ama yatık konduğunda tam kapatabilir. Uygun açıyla ekilmiş aynı sayıdaki saç dik ekilmiş saçtan daha dolu görünür ve daha iyi kapatır.

Ekibin eğitimi ve birikimi: FUT yönteminde ekibin daha geniş olması ekim süresini kısaltır ve kök ölümlerini azaltır. Bu sebeple 3-6 kişi birlikte çalışır. Bu kadar geniş bir ekibin maliyeti yüksek olduğundan ekip genellikle hemşirelerden oluşur. FUE’de ekim işlemini doktor yapar ve uygun açının verilebilmesi için tek kişi ekim yapar. Saçınızı kimin ekeceği önemlidir.
Saç ekimi ile ilgili ayrıntılı bilgi ve zengin resim arşivi için saç ekimi

Share
You can leave a response, or trackback from your own site.

44 Responses to “FUE’yi araştırırken dikkat etmeniz gerekenler”

 1. mustafa dedi ki:

  mrh hocam saçımı hiç sevmedim saçım dalgalı ve hafif kıvırcık acaba düz saç diktirmek mümkun mü acaba
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kökler kişinin kendisinden alınmak zorunda olduğu için böyle bir şey olmaz

 2. bülent dedi ki:

  hocam ben saç ektireli 51 gün oldu bazen ekim alanında bir iki noktada irinli sivilce çıkıyor bu neden olur sivilceleri sıkıp boşaltsam zararı olurmu sonuçta kanayacakya kanamanın çıkacak saça zararı olurmu teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  boşaltmanın zararı olmaz tam tersi iltihap kökü öldürebilir.

 3. bülent dedi ki:

  hocam ben saç ektireli 45 gün oldu havuz yada denize girebilirmiyim. güneşe çıkabilirmiyim yağmur yağarsa bere kullanabilirmiyim teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bere takabilirsiniz
  denize girebilirsinizde mart ayında nerede gireceksiniz,buz gibidir deniz 🙂

 4. semih dedi ki:

  hocam ben saç ektireli 5 ay 6 gün oldu sacların araları suanda seyrek yani yanlarla % 50 fark var saçlarım ince ve yaglı acaba daha cıkmıcakmı yoksa hepsi bumudur , cilt altında olan saçlar varmı suanda , teşekkur ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  değişim 1 yıl devam eder

 5. yasin dedi ki:

  iyi gunler hocam . ben yaklasık 3 ay once saç ekımı yaptırdım sakak bolgelerındekı acıklıkları kapatmak ıcın 3000 kok aldılar sımdı bakıyorumda bu 3000 koku nereye dıktıler baya bı seyreklık var aralarda artı sacların cogunlugu cıkmadı cok kotu bı goruntu oldu sapkayla dolasmaktan sıkıldım artık daha ne kadar beklerım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  1 yıl sabretmelisiniz.

 6. kemal21 dedi ki:

  Dr.Bey,Saç Ekimi için Dr.Zekeriya Kulu öneriyormusunuz.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet,tarzını değiştirmediyse kendi ekiyordu.

 7. hasan dedi ki:

  sayın atilla hocam ben 40 yaşındayım 2000 yılında ozamnki teknik olan fut ile saç ekimi yaptırmıştım ve elde ettiğim saçlarda yeterliydi geçen bu 12 yılda ekilenler değilde kendi saçlarımda dökülme devam etti,,şu anda pek dökülme yok ve ben fue tekniği ile yeniden önlere ve tepe kısmına ekim yaptırmak istiyorum elde edebileceğimiz başarı ne kadar olabilir,ensemde ve yan bölgelerimde oldukça dolgun saçlarım var,,,fiyat ve ortaya çıkacak iş konusunda bilgi veririmisiniz .teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  eskisi gibi değil,şimdi ortaya nasıl bir iş çıkmasını istiyorsanız ona göre fiyat çıkıyor.fırından ekmek almak gibi 🙂

 8. talha dedi ki:

  slm Kaya bey,
  ben 10 ay önce sac ektirdim. saclar ilk sok dökülmeden önceki hali gibi cikmadi! ekilen saclarin yaklasik %30`u cikti
  benim sorum; acaba önümüzdeki aylarda sac cikip cikmayayacagini anlamak mümkünmü? yada siz cikip cikmayacagini anlayalabilirmsiniz?sizce sac cikisi 1seneyide asabilirmi?saygilar!
  Dr.Atilla Kaya
  1 yıla kadar ekilenlerin % 90 ı çıkmış olur geri kalanın çıkması 1.5-2 yılı bulabilir ama siz bu değişimi algılayamazsınız.

 9. ali dedi ki:

  ben gecen sene 2000 kök ektirdim su an hiç memnun deilim sağ taraf ile sol taraf arasında ekilen saclarda ucurum farkı var bole sacma sapan sac ektiren kişileri dava etme gibi bi lüxümüz var mı 1 sene bekledim cünkü tam sonucu bu sürede alabilecegim soylendi siz şimdi avukata deilde bana neden sordunuz diyeceksiniz bu işte yaptırdıgım yerden daha ii oldugunuz belli ikinci sorumda ekim oldugu cok belli + 2000 kök demek 2000 sac deil demekmiş her kokden 3-5 tanede cıkaßiliormuş ßu izlerin kaybolması mümkün mü yardımcı olursanız cok sevinirim kolay qelsin
  Dr.Atilla Kaya
  Keşke size bu duyguları yaşatmayacak kalitede eki yapılsaydı.Bence bunlarla asabınızı bozmak yerine en matıklı şekilde nasıl çözbileceğinizi araştırın.

 10. murat dedi ki:

  ATİLLA BEY SOL ŞAKAK BÖLGEMDE 10CM2 BİR AÇIKLIK VAR BU AÇIKLIĞI KAPATMAM İÇİN KAÇ KÖK EKTİRMEM GEREKİR MESELA BEN 500 KÖK EKTİRMEYİ DÜŞÜNÜYORUM BU MİKTAR O AÇIKLIĞI KAPATIR MI ?
  Dr.Atilla Kaya
  Seyrek olursa gene ektirirsiniz 🙂

 11. mehmet dedi ki:

  hocam ben 12 gün önce saç ektirdim.şuan dermovate saç losyonunuda kullanıyorum.ekilen bölgedeki saçlara bir zararı olurmu tşkürler?
  dr.Atilla kaya
  dermovate da kortizon bilirsiniz kortizonun yan etkilşeri çoktur ekim yapanlara sormalısınız,ben hiç önermedim bu güne kadar

 12. emine dedi ki:

  hocam sadece erkeklerin saçı dökülüyo herhalde 😀 , Saç ekimi bayanlarda ne kadar başarılı, benim ön kısımda seyrekleşme var.Diğer kısımlar normal.Ortalamane kadar kök ekilmeli. Tşkr.
  Dr.Atilla Kaya
  Bayanlarda daha azdır doğru,eğer ense yeterince sıksa erkeklerden daha başarılı ekim yapılabilir.ne kadar kök ekileceği sizin beklentinize bağlı

 13. murat dedi ki:

  hocam saçekim forumunda sizinle ilgili bir yorum okudum benmde niyetim aralara saç ektirmekti ama size ektren biri bunları yazmış hocam lütfen bunların karalama olduğunu söleyin çünkü tek umudum sizsiniz…
  siteden alıntı yaptım aşağıda
  7863
  ATAKAN from Yalova, Turkey Says: Ekim 4th, 2010 at 10:24 pm
  Foruma yazan arkadaşlar bakın şimdi olay çok farklı ben diyorum ki saçları sıfıra yakın vurdum neden bııktım ondan her önüne gelen laf sokuyor gülüyo özellikle gençler bir dalga geçiyor anlatamam Şimdi bunları ben yaşamıyorsam bir numaralı şerefsizim adiyim foto koysam ne olcak b,işi anlamazsınız ki atinin mahareti bunlar ben mi yaptım bunu ATİLLA KAYA yaptı uyuyamıyorum psiklojim bozuldu nokta izleri ben mi yaptım ATİLLA KAYA yaptı Bütün Türkiye öğrensin bunu onun için yazıyorum eğer yanlışsa şerefsizim kahpeyim ne derseniz deyin ben bu adamı dava edecem hesaplaşacam Bu adamla hesaplaşmak isteyen benimle özelde buluşsun
  Dr.Atilla kaya
  Yazıyı aynen yayınladım.İsminin Atakan olduğunu hatırladığım (sizin yazınızda atakan yazması mutlaka adının bu olduğu anlamına gelmiyor) tek kişinin resimleri
  http://www.sacekimiresim.com/yazi/dar-alana-sac-ekimi/
  adresindedir ve bu insanda orada yazan kişinin kendini tarif eetiği gibi şerefsiz biri değil ,son derece değerli biriydi.
  Birde 5000 kök ektireceğim deyip 2 gün ayırtıp ekime geldiği gün beni satın almış tavırları sebebiyle ekim yapmayıp kovduğum Atakan isimli biri var belki o intikam için yazıyor olabilir.
  En doğrusu fotoğrafını isteyin bana gönderin bakayım ne kadar doğru söylüyor
  Bu tür yazılar ne yazıkki çıkıyor ama bana bu konuda dönen biri olmadı bana gelip durumunu göstermeden bir yerlerde yazıyor olması doğrusu manidar.Diğer taraftan köklerin alındığı yerde alınan her kökün yeri boş kalacağından orası nokta şeklinde görünür ancak 1-2 metre mesafeden algılanmaz çünkü Türkiyede rutin 0.7 mm uç ile çalışan tek kişi benim.
  ayrıca bana hiç gelme gereksinimi duymada oraya buraya bu şekilde saldırgan yazılar yazması kendine küfürler etmeside kolay izah edilebilir bir durum değil doğrusu.
  Eğer dönüp bu yazıyı okursanız sizden ricam bu cevabımı yukardaki yazıyı okuduğunuz siteye atın.

 14. gökhan dedi ki:

  atilla hocam merhaba. benim size sorum saç ekiminde kullanılan kalemlerle ilgili bilginize başvurmak. yeni bir sistem olmadığını biliyorum ve yaygın da kullanılmamakta; ama bu yöntemle ekim yapan bir hekimi biliyorum. bu yöntemle ilgili bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim teşekkürler.
  Dr.Atilla Kaya
  Kalemle ilgili sorunum yok ama iyi bir şeyse bilmek isterim

 15. arda dedi ki:

  merhaba atilla bey önümüzdeki ay size saç ektirmeyi düşünüyorum sadece şakak bölgelerimde sağ da 10 solda 10 toplam 20 cm2 bir açıklık var 1000 kök ektirmeyi düşünüyorum 26 yaşındayım bu ekimi de 2 seansta yaptırmak istiyorum 1 ay aralıklarla sizce sonuç nasıl olur bu miktar yeterli mi…
  Dr.Atilla Kaya
  Eğer alan hesabını doğru yaptınızsa fena değil 🙂 tabi etraf sıklıkta önemli

 16. erdal dedi ki:

  nasil yani hocam , ben üc seansda yapsam 4000 grefti gecemiyecekmigim , hocam digelimki acik alan cok genis bir seans 3000 greft ektirdim ,8-10 ay sonra ki seans da 3000 greft ekilemezmi, sonra tekrar bir seans mümkün degilmi… demek istedigim toplam ne kadara yakin greft cikabilir……… cvb icin tsk……..
  Dr.Atilla kaya
  Ortalama ekimi söyledim tabiki 10 000 bile alabi,liriz

 17. ercan dedi ki:

  Merhaba Atilla Hocam; 24 yaşındayım ve ben de 4-5 yıldır araştırıyorum kendi çapımda saç ekimini ama o kadar farklı, o kadar insanı kararsızlığa düşüren bilgiler var ki, hangisi doğru, kime güvenmeliyim bilemiyorum. Doğrusu Midayat’a pirince giderken eldeki bulgurdan da olmaktan korkuyorum.
  Dr.Atilla kaya
  Bu siteyi ders çalışır gibi okuyun hata şansıznı çok azalır 🙂

 18. erdal dedi ki:

  mrh hocam ,bir kisinin ensesinden nekadar greft cikar ,biliyorum kisiden kisiye farkli oluyor ama genel bakarsak… bu bir seans icin degilde, bunu söyle 2 seneye yayarsak ..tsk…
  Dr.Atilla kaya
  Bütün isteğe rağmen 400 kök ancak alabileceğimiz vakada oldu 10 000 kök aldığımız vakada oldu ortalama sayı olmaz ama genellikle 2000-4000 civarı sorunsuz alıyoruz.

 19. ercument dedi ki:

  Hocam piyasada sadece içeriğinde finasterid olan bir sprey varmı varsa bizi bilgilendirebilirmsiniz,tabi en ucuzu ve güvenilir olanı yazarsanız sevinirim 🙂
  Dr.Atilla kaya
  Genhair losyon var % 0.25 finasterid içerir.

 20. ron dedi ki:

  Hocam bı araştırma yaptım sizede sormak,fikir almak isterım. Proscar ile propecia aynı molekülü içeren ilaçlar. proscarın beşte biri propecia. ne hikmetse Neden daha pahalı. 5’e bölmek zor olunca 4e bölünmesini önermekteler. vede hergün 1 çeyrek tablet alınması uygun Gorulmüşhepsini 4 e bölüp kullanmak yerine her 4 günde Bir kere Bu İlacı tek parça alsak aynı Etkiyi yapmazmı etkı mekanızması nasıldırBu İlacın Hangısını Kullanmamızı Vede Ne Şekılde Uygulama yada metod ile Almamızı
  Tavsiye ediyorsunuz
  Dr.Atilla kaya
  propecia kozmetik olduğu için fiyatı kendi belirliyor,proscar ilaç olduğu için fiyatı sağlık bakanlığı belirliyor fark oradan kaynaklanıyor.
  zahmet olmazsa günde çeyrek alın 🙂

Leave a Reply