Saç ekimini internette araştırırken

İnternet bilgi kaynağı olarak gelmiş geçmiş en muhteşem araştırma alanıdır ama ne yazıkki abartı,yönlendirme,yersiz etkileme ve yalanlar konusunda herhangi bir denetim yoktur.Bu sayfada internette karşılabileceğiniz abartı ve doğrularını bulacaksınız.

-Dikkat edilmesi gereken yönlendirici sözler:FUE plus,advenced FUE,FUE plas,ultraplus FUE gibi isimlerden sonra son zamanlarda birde migrosun mağazalarına verdiği “M” ler gibi 2M FUE, 3M FUE,4M FUE gibi anlamını sadece kendilerinin bildiği dünyada kimsenin kullanmadığı tamamen yönlendirme amaçlı üretilen eklentilere dikkar edin.Unutmayın “doğan görünümlü şahin” şahindir.

Bir günde FUE ile 12 500 kök naklediyoruz” siz yinede tekrar değerlendirip FUE yaptığını iddia eden yerle değil FUE yapan yerle konuşmayı düşünmelisiniz çünkü usulüne uygun FUE tekniğinde bir günde bu kadar kök alınmasıda imkansızdır ekilmeside imkansızdır.
”Saçlarınızı saç ekim uzmanlarımız ekecek” dünyada ve Türkiyede böyle bir uzmanlık alanı olmadığını bilin ve saçlarınızı doktor değil hemşire ve sağlık memurlarının ekebileceğini unutmayın. 
-“Türkiye’de ilk defa kliniğimizde yapılan FUE yöntemi” tahmin edeceğiniz gibi bunların sadece birisi ilk defa yapmış olabilir belkide ilk defa yapan bunu yazma gereği bile duymadı yani hepsi yalan yazıyor.
-“Garanti belgesi veriyoruz”.Onlarca tıp branşının hiçbirinde ve üniversiteler dahil hiçbir sağlık kuruluşunda “garanti belgesi” verilmezken bazı saç ekim kliniklerinin böyle bir belge vermesi gariptir.Hangi yöntemle yapılırsa yapılsın yüzünüzün kırışması gibi saçlarınızınızda dökülmeye devam edecektir ancak kıl köklerinin seçilerek alındığı FUE yönteminde ekilen kıl kökleri ileri yaşlara kadar dökülmemektedir.
-“FUE yönteminde 10 yıllık tecrübe”.Nasıl oluyor da dünyada ilk defa 4 yıl önce tarif edilen bir tedavi yönteminde 10 yıllık tecrübe oluyor açıklaması güç doğrusu.
-“3 yılda 5000 den fazla saç ekimi yaptık”  tatil günlerini çıktığınızda günde 7 saç ekimi ameliyatı gerçekleştiriliyor bravo doğrusu ancak toplu sünnet bu şekilde yapılabilir gerisini siz düşünün artık.
-“Saçlarınıza eskisi kadar doğal görünüm kazandırıyoruz” bu da düpedüz yalan çünkü hangi teknikle ekerseniz ekin doğal görünmez (FUT) yönteminden bahsetmeye bile gerek yok o zaten belli,FUE de bile bölgedeki kıllardan daha kaliteli kıl kökleri nakledildiği için asla doğaldan ayırt edilemez denilemez ancak doğala en yakın görünüm denilebilir.
-“Şerit yönteminde 1 mm iz kalır”  sakın inanmayın benim gördüğüm en ince iz 7 mm en kalın iz 26 mm idi.aslında vücutta hiçbir kesik 1 mm iz bırakarak iyileşemez helede gergin olan ensede.
-“FUE Yöntemiyle şerit (FUT) yöntemini kombine ediyoruz ”Bu söz için söylenecek tek laf “gerçekten usulüne uygun FUE yöntemini bilen ve de yapan asla şerit yöntemi yapmaz yapmaya gönlü varmaz”.
-“0.3 mm lik aletlerle kıl kökünü alıyoruz” düşünün 0.5 mm lik kıl kökü 0.3 mm ye sığar mı?
-“FUE yöntemiyel saç ekiyoruz” yazısının yanında çok sayıda mikroskop başında follikül ayıklayan hemşire resimleri görürsünüz.Bilmelisinizki FUE de ne mikroskoba nede kök ayıklayan hemşireye ihtiyaç yoktur bu demektirki FUE yapmıyor sizi yönlendiriyor.
– “Türkiye’nin ilk mikroskop kullanan kliniği” diye de yazar.Buradan şunu rahatlıkla çıkarabilirsiniz bu kuruluş FUE yöntemiyle ekim yapmıyor çünkü FUE sanatsal bir işlemdir mikroskobun hiç yeri yoktur.
-“Şerit yönteminde estetik dikiş attığımız için iz kalmaz” buda başka bir yalan nasıl dikiş atarsanız atın tam kat yaralanan cilt mutlaka iz bırakarak iyileşir.Bu yaralanma saçlı derideyse o alandan kıl çıkmayacağı için iz daha belirgin olacaktır estetik dikiş balık kılçığı görünümünü engeller ama iz kalır.
-“Motorlu FUE aletini ilk kullanan klinik olarak” FUE el hassasiyeti gerektiren ince bir iştir.Motorla FUE yapmak motorla resim yapmak gibidir ve usulüne uygun FUE yapan doktorların kullanmadığı basit bir cihazdır yüksek teknoloji ürünü gibi gösterilmesine aldanmayın.
-Şerit yöntemine ikna etme uğraşısı esnasında “ertesi gün işinize dönmenizde sakınca yok” denir.Ertesi gün işine gidebilirsin densede 15 gün yüzü gözü şişmiş bir şekilde evde yatmak zorunda kalabileceğinizi düşünüp izninizi ona göre ayarlamalısınız.
-“Kliniğimize almış olduğumuz yeni model 6 mikroskopla…” Unutmayın FUE de mikroskoba ihtiyaç olmaz ve eğer siz burada ekim yaptıracaksanız en az 5 mikroskop doktor olmayanlar tarafından kullanılacak kararınız ona göre verin.
-“Size FUE yöntemiyle ekim yapılamaz ancak şerit yöntemiyle yapılabilir” Sakın inanmayın şerit yapılabilen tüm vakalara FUE ile ekim yapılabilir hatta şerit yapılamayanlara da FUE ile saç ekimi yapılabilir.
-“Vücuttan ekilen kıllar uyum sağlar ve  ekildiği yerdeki kıllar kadar uzar” kesinlikle doğru değil vücuttan alınan kıl genetik kodunda belirlendiği kadar yani vücuttaki uzar ama elbisenin sürtünme travması olmadığı için biraz fazla uzun durur.
– “Patenti bize ait greft saklama solusyonu” Böbrek,karaciğer,kornea hatta kalp nakli yapan dünyanın en iyi klinikleri böyle bir patente ihtiyaç duymazken sıradan FUT yapan bir kliniğin “PATENTLİ”! bir solusyon kullandığını iddia etmesinden etkilenmeyin.
-”FUE ile FUT (şerit)yönteminin tek farkı alımdadır”  bu sözün doğrusu “FUE ile FUT tun tek benzerliği isim benzerliğidir” olmalıdır.
-“FUE yöntemiyle 4 saatte 6000 kök ekiyoruz” bu kadar sürede bu kadar kök ektirmeniz halinde FUE gibi değil FUT gibi ekim yapılır ve sonuç FUT tan farksız olur.

-Son olarak internette anahtar kelimelerle arama yaparken interneti tamamen ticaret aracı olarak görüp sanki araştırma portalı gibi isimler verip bilgileri ve resimleri başka sitelerden copy paste yapmış sizi tek siteye yönlendiren; sacekimisiteleri.com sacekimsitesi.com sacekimmerkezi.com sacekimimerkezleri.com  sac-ekimi-merkezleri.com sacekimmerkezleri.com sacekimmerkezi.name sacekim-merkezi.org sacekimi.org sac-ektirme.com sacekimmerkezi.info gibi sitelerden araştırma yapmak yerine yaptığı işin arkasında duran yazdığı bilgilerin ve resimlerin kendine ait olduğu sitelerde araştırma yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Bu ayrıntılı bilgiler internet ortamına girdikten sonra yukardaki abartıların bir kısmı kaldırılmış olsada bilmenizde yarar olacağını düşündüm Op.Dr.Atilla KAYA
Saç ekimi ile ilgili ayrıntılı bilgi ve zengin resim arşivi için saç ekimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir