Protez saç kullanımı

 Eskiden takma saç veya peruk denilen ürünler son yıllarda eklenen bir çok yenilikle protez adını almıştır.Protez kelimesi başka tıbbi girişimlerde de geçtiğinden kullanım amacı aynı olmasyna karıyn yıllar içinde yıpranmış,alay konusu olmuş peruk kelimesinden daha hoş karşılanmaktadır. Protez saçlar kalite ve tutturulma şekline göre çok çeşitlidir.
   Donör(ekim için kıl kökü alınacak bölge) alan yeterli olmadığı durumda saçsızlık problemi için ciddi bir çözüm gibi görünmekle beraber benim saç ekimi yaptığım şahıslardan edindiğim izlenim protez takılan birçok kişi çeşitli sebeplerle çıkarıyor. Burada en önemli sorun protez kime uygundur.Yani her protez isteyene takılmalımı yada satıcının her protez taktığı durum doğrumudur.Kişisel gözlemim kişinin açık alanı veya seyrelme miktarı ne kadar olursa olsun mutlaka proteze razı etmeye çalışıyorlar. Temel düşünce ekonomik çıkar olduğunda uygun olmayan satışlarda oluyor.Bunun sonucunda kullanamayıp atan insan sayısı da azımsanmayacak düzeyde oluyor.
   Protez uygulanması konusunda bir eğitim almadım ama kişisel düşüncem seyrelme şeklinde saç kaybında alttan uzayan saçlar sebebiyle kişisel tolerans ve protezin bakımı daha zor olacağı için daha çok tam saçsızlıkta uygundur.Bu mantıkla ve dürüst satıcı gibi yaklaşılırsa protez kullanımı azalacaktır ama protez alıp ta kullanmayıp çöpe atanların sayısyıda azalacaktır. 
   Bu güne kadar donör alanı olmadığı için önerdiıim bir kiıi oldu.Daha sonra protez takmış olarak gördüğümde beni şaşırtacak kadar iyi olduğunu fark ettim.Bu tecrübemin yanlış değerlendirilmemesi için protezini çöpe atmış onlarca kişiye de saç ektiğimi söylemek  protez düşünenlerin daha doğru karar vermesine yardımcı olacaktır.
   Saça çeşitli şekillerde tutturulurlar.
 Yapışkan protez;En yaygyn tiptir protezin altynda çift tarafly yapıştırıcı bulunur kolaylykla sökülüp temizlik yapılabilir.Küçük çekmelere karşı dirençlidir protezle yatılabilir,banyo yapylabilir,denize girilebilir.Kişi isterse söküp takabilir.Protezin ve kapattığı alanın bakımı seyrek aralarla teknisyence yapılır.
Saçlara örülen protez;Protezin çevresindeki kıllar denk gelen saçlara örülerek tutturulur. Daha güvenli bir tutturma şeklidir.Kişi kendi söküp takamaz 4-6 haftada bir teknisyen bakımı gerekir.
Mandalla tutturulan protez;Protez etrafyndaki mandallarla cevre deki saçlara tutturulur. Kullanım rahatlığı yapışkan protez gibidir ama yapışkan kirliliği olmaması ciddi vantajdır.
Protezin avantajları:
Her iki cinse de rahatlıkla uygulanabilir.
Oldukça sık bir saç görünümü vardır.
Bir anda gür saçlara sahip olunur.
Genel olarak yaşamı etkilemez.
Bakım masrafları dışında ilk uygulaması ekonomiktir.
Protezin dezavantajları:
Saçlar tamamen dökülmemişse var olanları kötü etkileyerek dökebilir.
Deriyi olumsuz etkileyebilir.
Sürekli başkasyna ihtiyaç duyulan bakımı vardır.
Her ay 100-500 USD bakım masrafı vardır.
Yıkama ve doğal etkilerle yıprandığı için 1-2 yılda bir değiştirmek gerekir.
Ani imaj deiğiimi toplum tarafından yadırganabilir.
Alerji yapabilir.
Altynda biriken cilt döküntüleri kaşıntı yapabilir.
Her an kafanızın üstünde bir şey varmış hissi rahatsız edebilir.
Protez fiyatları:
Kişisel gözlemlerime göre protez ve bakım fiyatları çok değişken.Marka,kalite,satıcının ikna kabiliyeti,alıcının pazarlık gücü fiyatları değiştirebiliyor.Şöyleki protez takanlardan aldığım cevaba göre protez ücreti 1500-4000 dolar arasında aylık bakım masrafı 100-500 dolar arasında değişebiliyor
Protez alırken
Karar vermeden önce mutlaka FUE tekniğiyle saç ekimi yapan bir doktorun fikrini alın
Mümkünse yedekli alın böylece sürprizler karşısında zor durumda kalmazsınız.
Gücünüz ölçüsünde kaliteli olanı alın.
Çevrenizde takan varsa konuşup önerilerini dikkate alın
Aylık bakım masraflarını net bir şekilde öğrenin ve kurumdan yazı alın.
Alay konusu yapanlara kızmak yerine kibarca rahatsız olduğunuzu ifade edin.
Kontrollere rahat gidebilmeniz için yaşadığınız yere yakın bir yerden alın.
Ve
Ortopedistlerin
“en kötü organ en iyi protezden daha iyidir” sözünü unutmayın

Saç Ürünleri Satış
Share
You can leave a response, or trackback from your own site.

5 Responses to “Protez saç kullanımı”

 1. Anonim dedi ki:

  arkadaslar sakin ama sakin protez kullanmayin ben iki gun taktim piskolojim bozuldu intihari bile dusundum uyuyamadim gezemedim inanin kimse bunlara kanmasin yeter bunlarin kazandigj haram paralar ruzgardan bile on cizgileri kalkiyo hep dipleri kuru kalmasi gerekiyomus yok yagli vucutsa gunluk acip silinecekmis bide deride koku yapiyo leş gibi kokuyo iyi dusunun bile demiyorum hic dusunmeyin bence

 2. kağan dedi ki:

  bana uygun protes saç lazım adanadayım
  Op.Dr.Atilla Kaya
  size verebilecek bir adres bilmiyorum kendiniz araştırmalısınız.

 3. hasan dedi ki:

  Taraflı yorumları eklıyorsunuz… sayfanızın görüntüsü alınarak gerekli mercilere başvurulmustur
  Bilginize..
  BURDAKI YAZIYI KALDIRMANIZI RICA EDİYORUZ…
  Dr.Atilla Kaya
  İyide bir üstteki yazı tam tersi protez öneriyor onu neden görmüyorunuz.
  buraya eklenmesi için yazılan yazılar aynen yazılır (kişi ve kuruma saldırı yoksa),soru sorulmuşsa veya sizinki gibi tehdit yada sataşma varsa cevabıyla birlikte yazılır.
  Bence siz tedit etmek yerine protez işinin iyi olabileceği yönünde yazı yazın onu ekleyeyim.
  kim korkar hain kurttan 🙂

 4. alper dedi ki:

  sakın kullanmayın ben kullanıyordum cıkarıp attım protez sac bakımı cok yorucu bide dogal durmuyor peruk gibi düşünnün,bide yırtılma sacların hemen dokulmesı gibi problemlerı var sizi yarı yolda bırakır yani

 5. Osman Akdağ dedi ki:

  Protez saç ne kadar kötülense de birçok hastada estetik açıdan saç ekiminden çok daha iyi görsel bir sonuç veriyor. Elbette çeşitleri var ve birçok ünlü kişi protez saç kullanıyor. Çünkü saç dökülmesi yaşayan kişilerde, genelde ense ve yanlardaki saçların da pek kaliteli olduğu söylenemez. Eğer kişinin saçı ince telli, kırılgan,dalgalı falansa, kişi saç dahi ektirse tam verimlilik alamayacak ve istediği görünümü elde edemeyecektir. Oysa, protez saçla kalın telli, gür yada kişinin isteğine göre ayarlanabilen saç modelleri yapmak mümkündür. Mesela hasta doğal durmadığı için çok sık saç istemezse, kendisine doğal duran daha seyrek saçlar yapılabilir.Yada hafiften açılmış ön saç çizgisi talebinde bulunanlar da vardır doğal ve erkeksi görünüm için. Tüm bu istekler dikkate alınır. Saç ekimi yapanlar her ne kadar ”ensedeki saç dökülmez” deseler de çoğu yaşlı kişide zamanla ensede de saçlar iyice seyrelmekte ve hoş olmayan görüntüler ortaya çıkmaktadır. Saçı döken sadece DHT değildir. Saç foliküllerinde bulunan androjen reseptörlerinin hücre zarlarının yaşla birlikte geçirgenliği artar ve incelirler. Artık sadece DHT’den değil testosteron’dan da etkilenir bir hale gelirler. Bu yüzden kimi insanlarda dökülme heryere sıçrayabilir,ön ve tepe saçlar tamamen dökülebilir ve ensede de seyrelmeler görülebilir. Doğal olan elbette kişinin kendi saçıdır ama dökülecek olan, sürekli problem yaratan saçı değildir. Bu durum tümörlü ve sürekli sorun yaratan bir bacakla, protez bir bacak arasındaki fark kadar sabittir.

  Protez saçta olayı bozan etmenler:

  – Cildin hassasiyeti

  – Kişinin fazla sık saç modelleri talep etmesi

  – Kişinin ense ve arkadaki saç kalitesiyle, protez saçın kalitesi arasında uçurumsal bir fark olması

  – Düzenli bakımının yaptırılmaması

  – Yeterince temizlenmemesi ve ihmal edilmesi

  Sözün özü maddi durumu olan ve tembel olmayan bilinçli biri için protez saç asla sorun değildir.Asıl sorun kişinin kendi saçlarının kalitesizliğidir.

Leave a Reply