Saç beyazlaması (ağarması – kırarması)

Saç beyazlaması insanın yaşının ilerlemesiyle ortaya çıkan doğal bir süreçtir ve uygun ürünlerle bu süreç tersine çevrilebilmektedir.Genellikle orta yaştan sonra favori alanlarından başlayıp ileri yaşlara kadar yaygınlaşarak devam eden her iki cinstede görülen bir süreçtir.

Alışıldığı gibi ileri yaşlarda ortaya çıkması rahat tolore edilirken yirmili otuzlu yaşlarda belirgin hal alması kişiyi olduğundan daha yaşlı gösterir ve bu da kişide sıkıntı yapmaktadır. Diğer taraftan  daha genç görünme isteğinin en belirgin olduğu kırklı yaşlarda saçlarda beyazlamanın başlaması yine ciddi kozmetik sorun gibi algılanmaktadır.

Kadınlarda normalde de yaygın olan saç boyama hem alışılagelmiş olduğundan hemde kadın kuaförlerinin bu konuda ki bilgi, beceri ve ekipmanlarının iyi olmasından dolayı son derece güzel olmakta ve çok tercih edilmektedir.

Erkeklerde saç boyama çok yaygın olmadığından ve erkek kuaförlerinin bu konudaki estetik anlayışlarının yetersizliğinden dolayı son derece yapay ve itici olabilmektedir. Mesela 50-60 yaşında ciddi kırışıklıkları olan bir bey gider saçını boyatır saçları kömüre batırılmış gibi simsiyah olarak kuaförden çıkar. Yapılan iş ne doğal durur ne de kişinin yaşıyla uyumlu değildir. Son derece yapmacık ve iticidir. Bu yetersiz uygulama erkeklerde saç boyamanın yaygınlaşmasını engellemektedir. Diğer taraftan erkeklerin saç boyaması genelde yadırganmaktadır.

Yeni jenerasyon saç renk değiştiricileri bu konuya ciddi çözüm getirmişlerdir. Boya gibi uygulanmayan ama boya gibi etki ederek kişinin saçlarının kendi doğal rengine dönüşmesini sağlamaktadır.

Saç rengi değiştirici bu ürünler kişi tarafından uygulandığı için saçlarındaki renk değişimi saatler içinde değil haftalar hatta aylar içerisinde olduğu için beyazlaşma süreci tersine dönmüş gibi zamana yayılır ve toplum tarafından yadırganmaz. Diğer tarafından kişi istediği alanlara daha az uygulayarak yaşıyla uyumlu bir saç ağarması profili oluşturabilmektedir. Mesela tepe ve kulak üst kısımlarına bu renk değiştiricileri uygularken favori kısmına uygulamayarak ya da daha az uygulayarak favori alanlarının hafif kır kalmasını sağlayabilmektedir. Bu sayede yapmacık görünümden korunmaktadır.

Saç rengini kendi doğal rengine çeviren bu ürünlerin uygulamaları son derece kolaydır ve beceri gerektirmemektedir. Kişi işine giderken uygulayıp çıkabilmektedir.

Bu grup ürünlerden moliva , grecian , youthair , stopgrey gibi ürünler kullanıldığı sürece etkilidir. Kullanımı bırakıldıktan haftalar sonra saç rengi eskiye dönmektedir. Elde edilen rengin korunması için haftada 1-3 defa uygulamak gerekir.

Ailede erken beyazlama varsa erken dönemde B7 vitamini almak bunu geciktirir.
Saç ekimi ile ilgili ayrıntılı bilgi ve zengin resim arşivi için saç ekimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir