Saç çıkarıcı ürünlere genel bakış

Dünya’da tedavi amaçlı en az bilimsel ilacın üretildiği buna karşın bitkisel ürünlerin en fazla üretildiği hastalık dökülme sorunudur. Bu durum en çok suistimal edilen hastalık olduğunu düşündürmektedir. Bu sebeple paralarınıza göz dikmiş uyanıkların tuzağına düşmemeye çalışmalısınız.
Bu sayfada ilaçlar ve bitkisel ürünler anlaşılabilir bir dille anlatılmaya bu yolla paranızı boşa harcamanız ve gereksiz ümitlere kapılmanız engellenmeye çalışılmıştır.
Yeni çıkan veya yeni incelediğim ürünleri en üste gelecek şekilde eklemeye devam edeceğim.
Tüm saç ürünlerini güvenle ve en uygun fiyata Saç Eczanesi’nden alabilirsiniz.
Xpecia tablet:
Saç dökülmesi tedavisine yönelik geliştirilmiş en etkili içeriğe sahiptir. Türkiye’de üretilen bu grup ürünler arasında DHT’yi en etkin şekilde bloke eden ve bunu yaparken cinsellik üzerinde hiçbir yan etki yapmayan “Saw Palmetto” miktarını en fazla miktarda içerir. Alzheimer hastalığında beyin kan dolaşımını artırdığı konusunda bir çok bilimsel yayın yapılmış ginkgo bilobanın saç kökü besleyici etkisi yine sadece Xpecia Tablet’te vardır. Genel olarak kıyaslandığında bu içeriğiyle saç ekimi sonrası alınması ekimden alınacak cevabı çok daha yükseltebilir gibi görünüyor. Muadillerinden çok daha etkili bir içeriğe sahip olmasına rağmen daha makul fiyatla satılmaktadır. İnşallah bu fiyatlar zamanla değişmez. Genellikle bu tür ürünler kendini kanıtlayıncaya kadar ucuza satılmakta ama tüketici memnuniyetinin artmasıyla fiyatları yükseltmektedir.
Hair forte sprey:
Dünya’da saç dökülmesi tedavisinde kullanılan üç maddeden biri olan Procapil içermektedir. Avrupa’da minoxidile alternatif olarak çıkarılan ve DHT’yi engelleyici etkisi sayesinde daha iyi sonuç alınması sebebiyle yaygın olarak kullanılan ve sonunda Türkiye’ye “Hair Pharma” tarafından sunulan bir üründür. İçindeki % 3 Procapil % 5 minoxidile eşdeğer kök uyarıcı etkisi, DHT’yi baskılaması ve kök etrafında DHT’ye karşı bariyer oluşturması öne çıkan artı etkileridir. Minoxidile bir diğer üstünlüğü ise ilk bir kaç ay günde iki doz kullanım sonrası günde bir doza daha sonra iki günde bir doza düşürülmesidir. Bu rahat kullanım kullanıcının tedaviye uyumunu artıracak önemli faktördür. Minoxidil kullananların en büyük sorunu ömür boyu günde 2 defa ilaç kullanma zorunluluğudur. Türkiye’de sadece Hairforte Sprey’de olan şişede marka kabartması olması, spreye ek olarak damlalık olması, damlalıkta da üretici adının yazması ve hologramlı bantla paketlenmesi sahtesinin üretilmesini engelleyebilecek güven artırıcı önlemlerdir. Tüm bu önlemler Hair Pharma’nın bu işi ciddiye aldığını göstermektedir.
Hair gold:
Yüzlerce ne olduğu belirsiz ürüne bir yenisi daha eklenmiş, ürünün içeriği hakkında  tek kelime bile bilgi bulamadım. Ama nasıl alınmışsa isminin yanına birde minoxidil yazılmış, ilgili sitenin her yerinde Amerika ve FDA gibi kelimeler kullanmışlar ama ürün Tayland’dan temin edilmiş. Çok ülke duydum ama Tayland’dan tedarik edileni ilk defa duyuyorum. Sanırım minoxidil arayanlar için bir tuzakla yetinilmemiş iki tuzak birden kurulmuş biri minoxidil diğeri altın (gold) biriyle yakalayamazsam diğeriyle yakalarım düşüncesi herhalde 🙂
PHG Sprey:
Biogrow, yudali, bioxcin, complex 41, hairman ve biomed gibi piyasaya sürülüp bir süre sonra hiçbir işe yaramadığı anlaşılınca piyasadan kaybolan ürünlere bir yenisi daha eklendi gözümüz aydın.
Diğer piyasa ürünleriyle ortak özelliklerine dikkat edildiğinde fark olmadığı görülmekte
-Resmi sitesinde ve ürünün kutusunda kullanılan resim bu grup ürünlerin tümünün ortak resmi
-“Şimdi Türkiye’de”, zaten başka yerde yok ki 😀
-Sağlık Bakanlığı onaylı, yakında kaldırmak zorunda kalırlar. Çünkü bu tür ürünlerde Sağlık Bakanlığı onayı olmaz yani tümüyle yalan.
-DHT’yi baskılar diğer bütün piyasa ürünleri gibi nasıl ve neyle baskıladığı hakkında bilgi yok.
-Ürün piyasaya 2011 mart ayında çıkmış ama kullanıcı yorumları 2010 yılında başlamış. 🙂
Bilimsellikle ilgisi olmayan abartılı reklam ve abartılı vaatlerle satılan ürünlere bir yenisi daha eklendi aman dikkat 🙂
HAİR BACK
Hair back diğer bitkisel ürünlerden farklı olarak kullanılan bitkiler denizden elde edilmiştir, pelvetia canaliculata ve laminaria adlı yosunların özütüdür. “saç ektirmenize gerek kalmayacak” diyecek kadar iddialı olması diğer bitkisel ürünlerin akla hayale gelmez vaatlerinden çok farklı değildir. İçeriğinde bilimsel olarak saç üzerinde olumlu etkisi olduğu bilinen hiçbir madde bulunmamaktadır. Çok yüksek fiyatla satılması “daha pahalı daha iyidir” olarak değerlendirilmemelidir. O paraların büyük kısmı saçınıza değil reklamı çıkan TV kanallarına fayda sağlamaktadır. Benzer bitkisel ürünlerden daha fazla etki beklemeden olmadık hayallere kapılmadan kullanmak sonunda yaşanacak üzüntünün daha az olmasını sağlayacaktır.
BİOTİN TABLET ( Vitamin H – B7 Vitamini )
B7 vitamini veya Vitamin H olarak da isimlendirilir. Saç ve tırnak geliştirici vitamin olarak da anılır, bu özelliği yüzünden, biotin birçok kozmetik ürününde bulunmaktadır.
300 mikrogram (0.3 mg) ile 10 000 mikro gram (10 mg) arasında değişen tabletleri vardır.
Günde 1-2 mg alınan saç kalitesini ve saçın uzama hızını artırır. Saçın güneş ışığı, toz, kir gibi doğal etkilere ve boya fön gibi kuaförlük hizmetlerinden kaynaklanan zararlara daha fazla dayanmasını sağlar. Bu sayede kırılma çatallanma gibi sorunları düzeltir.
Günde 5 mg alınan biotin saçın döngüsünü uzatarak saçın DHT’nin yaptığı hasara dayanma gücünü artırarak dökülmesini azaltır.
Saç sorunları tedavisine günde 1-5 mg biotin eklenmesi hem ilaçlardan alınacak cevabı artırır hemde çıkacak saçlar daha kaliteli olur.
Saç ekimi yaptıran herkes mutlaka biotin kullanmaya başlamalıdır. Bu sayede şok dökülme azalacağı gibi çıkacak kılların kalitesi de artacaktır, bunlara ek olarak o alanda var olan tüyleşmiş kıllarında çapı artarak daha dolu görünmesini ve saç ekiminden alınan toplam cevabın daha iyi olmasını sağlar.
Yudali Sprey
Yudali abartılı reklamlarla piyasaya verildi, öyle ki neredeyse hangi internet sitesine girseniz karşınıza çıkıyordu doğal olarak ciddi satış yapıldı. O zamanlar insanlar sıkça buradan sorular sordular.
Cevaplarda yaklaşık hep aynı şeyleri söyledim. Bunu ithal eden grubun genel yaklaşımı zayıflama ürünü benzeri ürünleri abartılı reklamlarla satıp piyasadan çekilmek. Bu tür ürünleri çok yudali de bunlardan biri olacaktır. İşe yarama ihtimali olmayan bir üründür. Başlamadan önce iyi düşünmelisiniz diye yazdım.
Hatta yorumun birinde seneye bu ürünü bulma şansınız yok boşa başlamayın demişim ve dediğim gibi oldu aynı şekilde piyasayı tokatlayıp gittiler. İşe yaramadığı ortaya çıkınca ithalatı durdurdular ve şu an piyasada yok.
Finasterid losyon ( genhair losyon ):
Finasteridin ağızdan alınması halinde ortaya çıkabilecek istenmeyen yan etkilerden korunmak için % 0.25 oranında hazırlanmış bir losyondur. Saç bölgesine daha yoğun olarak uygulandığı için saça zarar verecek DHT hormonunun oluşumunu normal dozda haptan daha etkili bir şekilde düşürmesi beklenebilir. Bu etki artışına rağmen yan etki görülmemesi ilacın en önemli avantajıdır. Propecia veya Proscar kullanmak istemeyen ya da kullandığında yan etki gördüğünü belirten kişiler için ideal bir çözümdür.
HGF Sprey:
İçerdiği ürünler sayesinde şampuan, serum, losyon gibi bir başka bölgesel ürün kullanmaya gerek bırakmayacak ve kişinin beklentilerini karşılayacak kadar etkili olacağını düşündüğüm bir ürün. Yudali gibi bitkisel ürünlerle birlikte Promox sprey gibi bilimsel ürünleri de içerdiğinden ikisinin birlikte kullanımından beklenen sonuç beklenebilir. Sanırım tek eksiği biotin. Ağızdan alınan pantogar (veya benzeri priorin) veya medobiotinle birlikte kullanılması halinde saç dökülmesi tedavisinde en yüksek başarı elde edilebilir.
Son 6 aydır birebir görüşmelerimde önerdiğim yüzlerce kullanıcıdan sadece 2’si beklediği sonucu alamadığı yönünde bilgi aktarmıştır.
Biotin ( Vitamin H ):
İlk çıktığında saç ve tırnak vitamini olarak lanse edilmiş ve tıknak kırılması, saçların ucundan yıpranarak kırılması gibi durumlarda kullanımı önerilmiştir. Kullanımında tüyleşmiş kıllların kalitesinde kısmi artış sağladığı görülmektedir.
Her ne kadar saç dökülmesinde direk etkisi olmasa da, saç kalitesini artırarak saçın daha uzun süre kafada kalmasını, indirek olarak dökülmeyi azaltır.
Kadınlarda hiç sorun yokken günde 1 mg (1000mcg) kullanımı saçın uzama hızını artırır ve saç kalitesini artırır, saçta kırılma, çatallanma, sönükleşme ve parlaklığının azalması gibi sorunlar varsa günde 2 mg (2000mcg biotin ) alınmalıdır.
Lacinia: Bilimsel değerlendirme gözüyle bakıldığında içinde etkili olduğu bilinen bir madde yok. FDA onayı var gibi bir ifade kullanılmış ama buradaki onay faydalı olduğu konusunda değil zararsız olduğu konusunda FDA onayı var. İçinde var olduğu yazan yeşil çay, B11 vitamini ve minerallerin saç dökülmesini engellediğine dair bilgi olmadığı için bu tür bitkisel diğer ürünlerden farkı olduğunu sanmıyorum.
Polaris NR-07 Hair: Her ne kadar markası ayakkabı markasıyla aynı olsa da etkinliği bilinen minoxidil içermektedir. Diğer minoxidil içeren ürünlerden farklı bir sonuç beklememek gerekir.
Ürünle ilgili kafa karıştıran veriler ve nedenleri;
” % 99 etkinlik! ” Dünya’da bu kadar etkili ürün olmamasına rağmen bu iddia bana “biz ne idüğü belirsiz bioxinin % 90 başarısından daha iyiyiz” demek için olsa gerek.
“Şakak ve alın bölgesinde en etkili ürün!” Bu iddiada pek bilimsel değil sanırım diğer minoxidil içeren ürünlerden farklıyız deme gayretiyle ortaya atılmış bir laf.
“Minoxidil şampuan ve Arak Minoxidil hediyesi!” diğer benzer ürünlerin 3 katı fiyata satmanın getirdiği zorunluluk “biz o kadar iyiyiz ki minoxidili hediye ediyoruz” mantığı hiçte akıllıca değil.
“Tepe bölgesine arak minoxidil kullanarak daha ekonomik kullanım!” Bu da sanırım insanları ön kısımda daha etkili olduğuna inandırma çabasından kaynaklanıyor.
Sonuç olarak; ürünün içine minoxidile ek olarak karıştırılmış 26 madde sizi etkilemesin minoxidil içeren diğer ürünlerden farklı bir sonuç beklememelisiniz.
Bitkiderman: İçeriğini tam tespit edemediğim saç çıkarıcı ürünler arasında en garip gelen ürün bu sanırım. Öyle bir şey ki ısrarla set halinde kullanılması öneriliyor 8 farklı üründen oluşan bir seti almakta uygulamakta zulüm gibi olur. Uygulamazsanız da etkisi olmaz. Bana biraz elini kaptırıp kolunu kurtaramamak gibi geldi. Diğer ne idüğü belirsiz ürünlerin yaptığı gibi “dermatoloji kliniğinde klinik çalışmalar” yapılmış olması sizi etkilemesin TV de reklam verecek kadar para kazanmayı planlayan bir ekiple karşı karşıyasınız dikkatli olun.
Linex losyon: İçeriğinde çok sayıda bitkisel ürün olan oldukça iddialı bir ürün. İddalarından en çarpıcı olanları;
Saç ağarması; Saç ağarması yaygın bir sorun olmasına karşın değişik tarzda boya uygulamaları dışında çözümü olmayan bir durum bunu engellediğini söylemek gerçeklerden çok uzak bir iddia gibi geldi bana.
Allopecia areata; sebebi bilinmeyen ne uygularsan uygula çıkacaksa çıkar çıkmayacaksa çıkmaz bir hastalıktır. Öyle ki bazı vakalarda sarımsak sürmekle aynen eskisi gibi olurken bazı vakalarda tüm uygulamalara rağmen çıkmaz. Linexin bu konudaki iddiasıda tamamen şansa kalmış bir durum.
Site incelendiğinde övünerek konulan genetik saç dökülmesinde öncesiyle sonrası arasında bir fark göremedim. Genel olarak zarar verecek bir madde içermediği için kullanılabilir ama beklentiye girmemek lazım.
Promox sprey: Türkiye’ye resmi ithalatı olmadan internet kanalıyla getirtilip satılan % 0.1 Finasterid + % 5 minoxidil karışımı bir üründür. Bilindiği gibi saç dökülmesinde etkili olduğu FDA tarafından onaylanmış iki ürün finasterid ve minoxidildir. Bu açıdan bakıldığında saç dökülmesi konusunda en etkili solüsyon olduğu söylenebilir. Kişisel fikrim özellikle genetik dökülmesi olanlar ciddi beklentiyle kullanabilir. En büyük avantajı yan etkisini görmeden finasteri etkisinden yararlanılabilmesidir.
Finasterid ( propecia, proscar, dilaprost): Saç dökülmesini hangi yolla nasıl durdurduğu kesin kanıtlanmış tek üründür. Ağızdan alınmasıyla saç dökülmesini durdurduğu ve cansızlaşmış saçların kalitesini artırdığı FDA (Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi) tarafından onaylanmıştır. Halihazırda Türkiye’de sadece ağızdan hap olarak alınan formları vardır ve sık olmasa da cinsel istekte azalma, meni azalması, erkekte meme büyümesi (jinekomasti) gibi yan etkileri vardır.
Finasteridin (propecia, proscar, dilaprost) losyon: Türkiye’de bulunmayan finasteridin bölgesel kullanımı şeklinde tasarlanmış bir üründür. 2 önemli avantajı vardır.
1-Bölgesel kullanıldığı için daha yoğun kullanılabilir ve etkinliği artırılır.
2-Finasteride bağlı yan etkiler (cinsel istek azalması, meme büyümesi, meni azalması gibi) bölgesel kullanımda görülmez ve güvenle kullanılabilir.
Minoxidil ( Rogain, Kirkland, DNC, Remox, Spectral ): Saç dökülmesini durdurduğu ve cansızlaşmış kılları canlandırdığı FDA tarafından onaylanmış dışarıdan uygulanan tek ilaçtır. Sprey, damla ve köpük formları vardır. Etki mekanizması çok açık olmamakla birlikte kıl kökünü uyardığı ve bölge kanlanmasını artırdığı yönünde bilgiler vardır.
Fnasterid + minoxidil solusyon: Her iki maddenin yan etkisini görmeden etkisinden yararlanılabilecek oldukça mantıklı bir karışımdır. Özellikle genetik saç dökülmesinde altın formül olduğu düşünülebilir. Halihazırda Türkiye’de satışı yapılmayan bu ürün saç dökülmesi konusunda etkili olduğu FDA tarafından onaylanmış iki ürünün karışımıdır. İthal edilmesi veya üretilmesi halinde Türkiye’de üretilen diğer tüm ne idüğü belirsiz saç ürünlerinin önüne geçecektir.
Saç mezoterapisi:
Mesoterapi orta tabaka tedavisi anlamına gelen, ilaçların (veya ilaç benzeri ürünlerin) cilt altına yoğun bir şekilde verilmesidir. Daha etkileyici olması için Paris mezoterapisi gibi komik isimler verilse de aynı şeyi ifade etmektedir. 2 yıl uygulayıp gerek hastalarımın ve gerekse benim beklediğim neticeyi alamayışım üzerine terkettiğim bir uygulamadır. Neden bekleneni elde edemeyişimi şu şekilde izah ettim; saç kökü canlı bir organdır ve saç üretimi için gerekli maddelere her an ihtiyaç duymaktadır ve bu maddeler kan yoluyla oraya taşınmaktadır. Mezoterapide ise maddeler yoğun bir şekilde verilmektedir. Ama verilen bu maddeler 6 -12 saatte verildiği alanda eskisi kadar kalmaktadır. Yani mezoterapi ile verilenler kısa süre sonra verilmemiş gibi olmaktadır. Mezoterapiden beklenen sonucu alabilmek için başka hastalıklarda kullanılan yüzlerce ilaç gibi günde 2-3 kez uygulanması gerekmektedir. Bunun yapılmaması halinde yani 15 günde bir mezoterapi yapılması durumunda saç 14 gün boyunca eskisi gibi beslenecek 1 gün yoğun beslenecektir. Bu da saçın kalitesine hiçbir etki yapmayacaktır. Genellikle saç ekim merkezlerinde uygulanıyor olması saç dökülmesi problemi olan kişileri kliniğe çekmek için hazırlanmış bir tuzak olduğu konusunda şüphe uyandırmaktadır.
Saç ekimiyle ilgili ayrıntılı resimler için
saç ekimi
Bioxin:
YÜZLERCE KİŞİ İLE BİREBİR KONUŞMAM SONUCU BİOXİNLE İLGİLİ EDİNDİĞİM İZLENİMLERİ AKTARDIĞIM BİLGİ BÖLÜMÜ
“BİOXCİN AŞ; Bioxcin ürününü yanlış sözler söylediğinizden dolayı site 5 gün sonra kapatılacaktır. 5 gün mühlet. Ya kaldırırsınız o yazıyı ya da mahkemelik ederim sizleri.”
ŞEKLİNDE GELEN TEHDİT MAİLİNDEN DOLAYI KALDIRILMIŞTIR. Takdir tüketicinindir.
Revivogen: İçerik olarak bioxinle çok benzeşmektedir, kendi üretim tesislerinin verdiği çalışma sonuçları dışında FDA gibi güvenilir bir laboratuarın onayı yoktur. Bu durumda bioxin gibi bir beklenti oluşturmak akıllıca olacaktır.
Yuda pilatory saç çıkarıcı: Çin’den ithal edilen bitkisel kaynaklı olduğu bildirilen bir ilaç, prospektüsü değerlendirildiğinde hangi maddenin nasıl etki ettiği belirgin değil. Ancak kullanıcılardan olumlu sonuç aldığını duydum. Değişik renklerde olup etkisinin farklı olduğu konusunda yorumlar okuduğum için etkili olduğunu duyduğunuzu almanızı öneririm.
Yılan yağı: Bilimsel yönü olmayan bir ürün olduğu için bilimsel bir yorum yapmak mantıklı durmamaktadır. Kullanan birinin fikrini almadığım için sonuçları içinde yorum doğru olmaz. Bu ürün hakkında aklıma takılan tek soru nerdeyse vücudunda hiç yağ olmayan yılandan yoğun bir şekilde piyasaya sürülebilecek kadar yağ elde edilmesinin ne kadar mümkün olacağıdır.
Pantogar: Saçın beslenmesi ve gelişimi için vücutta var olan maddeleri içerir. Aylık kullanımı 167 tl kadardır ve kozmetik ürün olduğundan olması gerekenden çok pahalı bir üründür. Alternatifi priorininde yaklaşık aynı fiyatla satılması rekabeti engellemektedir. Bazı yerlerde saç dökülmesini engellediği ve saç çıkardığı yazsa da dökülme üzerine etkisi pek yoktur. Daha çok kalite artışı şeklinde etki eder. Bunun sonucu tüyleşmiş kıllar kalınlaşarak daha dolu görünmesini sağlar. Tırnağın yapısı saça benzediği için tırnaklarda da kalite artışı sağlar. Türkiye’de yurt dışında satılan fiyatının çok üstünde satılmaktadır.
Priorin: Pantogara benzer içeriği vardır. Fazladan potasyum, magnezyum, kalsiyum, demir, çinko, florür, kükürt gibi elementler içerir. Pantogara yakın sonuçlar beklenebilir. Günlük kullanım sayısı pantogardan az olduğu için yaklaşık aynı fiyata gelmektedir. Türkiye’de yurt dışında satılan fiyatının çok üstünde satılmaktadır.
Biotin (Vitamin H): Saç kalitesini artırdığı, saçın değişim süresini uzatarak daha az dökülmeyi sağladığı, saçın büyüme hızını artırdığı bilinen bir üründür. Belirgin bir yan etkisi olmamakla birlikte vücut ve yüz bölgesindeki ayva tüyü görünümündeki kıllarda canlandırabildiği gözlenmiştir.
Defne sabunu: İçeriği hakkında bilgi ve sonuçlarıyla ilgili bilimsel veri olmamakla birlikte saç dökülmesini durdurduğu halk tarafından bilinmektedir.
Bıttım sabunu: Defne sabunu gibi nasıl etki ettiği bilinmemektedir. Ama dökülmeyi durdurduğu sık rastlanan durumdur.
Çam terebentini: Çam ağacının reçinesinden elde edilir. Saç dökülmesini azalttığı, kepeklenmeyi azalttığı saç kalitesini artırdığı bilinmektedir. Bilimsel çalışma ve laboratuar verisi yoktur. Direkt cilde sürülebileceği gibi herhangi bir şampuana % 1 oranında karıştırılarak da kullanılabilir. Minoxidil gibi diğer saç ürünlerinin ciltten emilimini artırdığı söylenmektedir.
Zhangguang 101 B Formula: Uluslar arası 11 ödül aldığı, 30 yıldır başarıyla kullanıldığı gibi abartılı övücü sözler yazsa da bilimsel bir destek ve içeriğinde etkili olduğunu bildiğim maddelere rastlamadım. Almadan önce iyice düşünmek lazım.
Foltene: Saç bakım seti ve şampuanı vardır. Yıllar önce bioxin benzeri bir mantaliteyle abartılı reklam kampanyalarıyla bütün eczanelerin vitrinini doldurmuştu. Zaman içinde kullanıcıların beklentisini karşılayamaması sonucu piyasadan büyük oranda çekilmiştir. Bilimsel laboratuar desteği yetersizdir ve FDA onayı yoktur.
Velform HAIR GROW PLUS ekstra: Adı bile değişik. Bu ürün hakkında bulabildiğim tek şey 10 ayrı egzotik bitkiden elde edilmiş olduğu ve saç dökülmesini engellediği ve yeni saç çıkardığıdır. Bilimsel hiçbir desteğe rastlamadım. Ne idüğü belirsiz ürünler sınıfına sokabilirsiniz.
Keramin H : Bitkisel kaynaklı African Kigelica, Clary, Cinnamon, Ginkgo Biloba isimli ürünlerin mucizevi karışımı sonucu diye başlayıp devam eden kişisel düşüncelerim mail yoluyla gelen: ” Keramine h ile ilgili yapmış olduğunuz değerlendirme yasal ve hukiki açıdan cezai bir sürece gireceğinden dolayı ilk üç iş gününde kaldırılması gerekmektedir. Aksi taktirde hem siteniz kapatma talebi ile ilgili başvurularımız ve Ürünümüz hakkında haksız karalamadan dolayı 150 bin tl tazminat ödemeyle ilgili hukiki süreç hukuk birimlerimizce size tebliğ edilecektir. Gereğinin yapılmasını ivedilikle rica ediyorum.”
şeklindeki tehdit maili üzerine kaldırılmıştır. Karar okuyucunundur!
Saç ürünü alırken dökülme sebebi hakkında fikir sahibi olursanız kullanacağınız ürünü daha doğru seçebilirsiniz.
Saç ekimi ile ilgili ayrıntılı bilgi ve zengin resim arşivi için saç ekimi< –>

Saç Ürünleri Satış
Share
You can leave a response, or trackback from your own site.

2.601 Responses to “Saç çıkarıcı ürünlere genel bakış”

 1. Cem dedi ki:

  Atilla Bey iyi çalışmalar,

  6 ay kadar minoxil kullandım biraz etkisi oldu fakat inanılmaz kepek, kabuklaşma ve deri döküntüsü yaşadım minoxili bıraktım. Sanırım seboreik dermatit dedikleri illet bu. Doktor tavsiyesiyle konazol şampuan kullandım ve bu problemden kurtuldum. Şimdi yeni doktorum aynı sizin bahsettiğiniz ürünleri önerdi ( xpecia tablet ve hairforte sprey ) fakat kepek ve saç derisi yüzeyindeki birikinti / kabuklaşma hairforte kaynaklı tekrardan başladı. Acaba bu durum saç dökülmesini dahada tetikler mi? Veya bu ürünlerin üzerine şampuan olarak konazol kullanmak dengede tutarmı.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Saçınızda mantar varsa konazol anlamlı olur yoksa anlamı yok.Seboreik dermatit küçük ihtimalle saçı döker ama tedavi edildiğinden geri çıkması beklenir

 2. caner dedi ki:

  zivagus extra plus sampuani kullaniyorum mantar var kafamda faydali olurmu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Hayır mantar için madde olmadığından hiçbir etkisi olmaz

 3. Ozan Bilen dedi ki:

  İyi günler hocam.Son 2 yıldır bayağı döküldü saçlarım pisgolojik sıkıntı yaşıyorum o dereceye geldi lople bi seyrekleşti yanlar idare ederde tepde bayağı gitti.20 yaşındayım daha cildim yağlı saçım hemen yağlanıyo gün içerisinde.ne önerirsiniz.şampuan tablet filan şimdiden çok çok teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Yağlanma için % 1 climbazol içeren şampuan kullanabilirsiniz ama şampuanların dökülmeye etkisi olmaz, dökülme için hairforte sprey ve xpecia tableti araştırın

 4. Bora dedi ki:

  Hocam, son dönemde bir Argan Yağı efsanesidir gidiyor. İnceleme şansınız oldu mu, ne dersiniz?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Argan yağı ithal eden bir arkadaşım var “Türkiye de argan yağı diye satılanların % 99 u argan yağı değil” demişti o sebeple hiç ilgilenmedim 🙂

 5. kasim dedi ki:

  dayim amcam babam kel benim kel olmama ihtimalim var mi ?saclarim suan hafif dokuluyo gunde 30 tane felan bu ilaci kullanmama gerek varmi?bu tur ilaclar kellesmeyi geciktiriyo mu yoksa onluyo mu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu kadar dökülme normal kabul ediliyor

 6. Serdar dedi ki:

  Merhabalar Doğuştan seyrek saçlarım var bunun üzerine ergenliğimde jöle ve bakımsızlıktan çok saçım döküldü. Şuan günlük yıkıyorum dökülmüyor yada az dökülyor. Saçlarım sık çıkarmı ilaç yada sprey kullanma taraftarı değilim. Yan etkilerinden yada ileride sıkıntı çıkarmalarından korkuyorum. Bana bi tavsiyeniz var mı bu konuda ilginiz için teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  doğuştan seyrekse sıklaşması zor ama B7 vitamini kalite artışı sağlayabilir

 7. fatih dedi ki:

  Hocam , 20 yaşındayım saçlarım çok fenanseyrekleşti artık sürekli bunu düşünür oldum . Yaşım henüz küçük erken döküldü kelleştim sayılabilir . Yukarıdaki soru cevapları okudum ama sizi de yazmanızı isterim açıkçası . Üst bölgede ve önlerde çok dökülme var . Bir üye yukarıda ıslak havlu mantar vs bunlardan bahsetmiş bu hatayı bende yapıyorum bundan sonra asla yapmam . Her şey için erken diye düşünüyorum tekrardan gurleşebilir mi ? Lütfen cevap verin
  Op.Dr.Atilla KAYA
  doğru tedaviyle eskisi kadar olmasa da gürleşir

 8. AHMET UZELLİ dedi ki:

  HOCAM BEN ÇOK ÜRÜN KULLANDIM FAYDALI OLMADI DİYE SORMUŞYUM SİZDE bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış ürünler kullanın DEDİNİZ. ACABA TAVSİYE EDECEĞİNİZ ÜRÜN VARMI GİDİP ONU ALIP KULLANMAK İSTİYORUM TEŞEKKÜRLER
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ben % 3 procapil içeren şampuan yanı sıra 10 mg B7 vitamini veya xpecia tablet öneriyorum.araştırıp karar verebilirsiniz.

 9. AHMET UZELLİ dedi ki:

  HOCAM İYİ GÜNLER. BEN 34 YAŞINDAYIM YAKLAŞIK 5 YILDIR SAÇIM DÖKÜLÜYOR DENEMEDİĞİM ŞAMPUAN SERUM KALMADI. BİZDE SAÇ DÖKÜLMESİ IRSİ. YENİ NATURAL WORLD DİYE SET ÇIKMIŞ TAVSİYENİZ NEDİR NE YAPMAM LAZIM CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sacilaclari.com da güzel bir yazı var okumanızı öneririm
  bu güne kadar denediklerinizi de bu şekilde reklamlara göre seçtiyseniz sonuç normal 🙂
  bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış ürünler kullanın

 10. Bora Tayfun dedi ki:

  Hocam, son dönemde Rephair, At kuyruğu , green life vs. gibi ürünler çıktı. Bunlar 6800, 3800 gibi yeni saç adetlerinden bahsediyorlar. Gerçekten birileri çıkan saç adetini noter huzurunda falan sayıyorlar mı, yoksa bunlar yeni bir vurgun sistemi mi? Bu arada Bioxcin şampuanda yarıştan geri kalmamış ben de 3080 adet saç çıkarırım diyor. Ne dersiniz?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Bence noter huzurunda değil banka veznedarı huzurunda sayıyorlardır 🙂

 11. Kıvanç dedi ki:

  Hocam alın çizginden yanı önden az da olsa saç çıkartabilen tablet ve serum olarak ne önerirsiniz ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  önlerde ilaçlar genellikle yetersiz etki eder ama hairforte spreyi günde 3-4 defa dar alana sürerek deneyebilirsiniz, geri taraflarda dökülme yoksa tablete gerek yok

 12. Kıvanç dedi ki:

  Merhaba Hocam , Benim alın bölgesinde saçlarım 5 yıldır azalmaktadır.Bu nedenle 1 ay önce folixir kullanmaya başladım.Üçü bir arada tablet,serum ve şampuan’ı hiç aksatmadan her gün kullanıyorum.6 ay içerisinde önce en son dökülen bölgede çıkartılacağı söyleniyor.Folixir ürünün nanoteknolojik olması avantajı varmış bu ürünü kullanmamda bir fayda sağlar mı?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ben olumlu sonuç alana rastlamadım

 13. daro dedi ki:

  sacımın dokulmesinin ana sebebi yıllar sonra anladım coğu insan bu hatayı yapıyor.otelde calısırken personel havlusu veriyorlardır. banyo yaptıktan sonra o havlular kurulandıktan sonra tekrar dolaba koyuyorduk 2 . banyodan sonra bir daha kullanıyorduk kuruyordu ama nem veya mantarı olsuyordu farkında olmadan o halde kullandığımız için 2 yıl içinde bayağı birseyrelme yaptı. care arıyorduk .ama havlu aynı havlu. kafada romatizma ve mantar lasmdan dolayı kellik basladı

 14. rabia dedi ki:

  hocam zigavus şampuan ve serumları hakkında ne düsünüyorsunuz.tavsiye üzerine zigavus serum,sarımsaklı şampuan ve medicade şampuanı aldm.gebelikte kullanılır mı?kullanımda herhangi bir zarar görür müyüm?bilgilendîrirsenîz sevinirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  normal şampuandan farkı yok serumunda şampuanında zararı olmaz, bir fayda da beklemeyin

 15. rabia dedi ki:

  benımde saclarımda son bır yılda dökülme oldu yağlar denedım bı ara toparladım sora eczaneye gttım neyudu belırsz bırı tabı sözde bılgılı sac analızı yaptı 350 lıraya patladı bana dökülme durcak yenısı cıkcak dendı saclarımı mahvettı bukez artık kıme ınancagım onuda bılmıyorum herkes bırsey dıyor bu konuya bı açıklık getırırsenız sevınırım tessekurler sımdıden…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dökülmenizin tarzını tarif etseydniz öneride bulunabilirdim.
  bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış ürünler içeren ilaçlar kulalnın
  http://www.hairpharma.com da saçta kullanılan onlarca maddenin etkileri ayrıntılı yazılmış oradan bakabilirsiniz

 16. hüseyin dedi ki:

  hocam anlaşıldığına göre bu saç pek öyle kafaya takılacak gibi durmuyor… Erkeklerin erkek olduğunu gösterir vaziyette neredeyse 😀 ne demek istiyorum açıklayayım.. dht var bir de dht ye karşı bariyer oluşturmaya çalışan biz.. bırakın rahat rahat yaşayalım kelliğin böyle mükemmel bir sebebi olduktan sonra neden bu uğraş, diyeceksiniz ki niye hocam insan saçlarını başka sebeplerden dolayı kaybetse ve bu sebepler bu kadar yüksek yüzdeli olarak erkek popülasyonunu etkilemese o zaman diyeceğim ki çözüm bulmak gerçekten lüzumlu oldu.. Erkek bayana göre daha kıllıdır burası tartışılmaz ama iş saça gelince kadın erkeğe göre daha kıllıdır 😀 bu işte var bir hikmet, erkeklik hormonunun o kadar lüzumlu görevi var, bu hormonun dolaylı olarak saçları etkilemesinden dolayı saçların kafamızda kalmamasında utanılacak veya gizleyecek bir tane bile geçerli sebep göremiyorum.. İnsanlar görüntü olarak kendilerini saçlarıyla birlikte daha yakışıklı görüyor olabilirler veya çevresindeki insanların onlara tutumu saçları varken daha farklı olabilir.. Bunlar yanlış bir tedavi yada kendi başlarına yapmaya çalıştıkları yanlış bir uygulama sonucu kendi iç dengelerine zarar verip erkeklik hormonlarıyla oynamalarına ve bunun sonucu olarak erkek vasfını zedelemelerine değecek bir iş olarak görmüyorum.. Hatta madem bu kadar yüksek oranlarda seyrediyor erkek popülasyonunda bu erkeklik hormonuna dolaylı olarak bağlı olan (dht) ile saçların zayıflayıp dökülmesi o zaman bir hikmeti vardır ki bu kadar yüksek yüzdelerde.. İşin daha vahimi sadece bölgesel olarak değil bütün dünyada ünlü isimler mesleki noktada çok iyi noktada olan, kariyer sahibi ve diğer bir çok konuda saygı duyulan insanlar olmalarına rağmen yine rahat edemediklerinden saç ile ilgili problemlerini gidermeye çalışıyorlar yani kel olmak onlar içinde rahatsız edici bir unsur olmaktadır… DEMEK Kİ BİZ İNSAN OLARAK (bütün dünyada ki insanları kastediyorum çünkü bütün dünyadaki erkeklerin problemi) KEL BİR İNSANA GEREKLİ SAYGIYI DEĞERİ ÖNEMİ GÖSTERMİYORUZ Kİ ONLAR SAÇLARINA KAVUŞMAK İÇİN CAN ATIYORLAR.. DEMEK Kİ BU KONUDA İNSANLAR YETERİNCE OLGUNLAŞMAMIŞ.. Diyeceksiniz sadece o da değil kişinin kendi özlemi de var saçları olduğu zamanlardaki görüntüsünü daha çok beğeniyor olabilir bu yüzden de eski haline kavuşmak istiyor olabilir.. O zaman o güzel kardeşlerimizde şunu bilsin insanın saçlı halinin de kel halinin de yani her halinin ayrı bir güzelliği var ve ayrıca asıl güzellik görüntüde değil, görüntünün altında yatan gerçek sebeplerdedir… İnsanın dışı süslü, içi çürümüş olduktan sonra.. Değerli kardeşlerimize tavsiyem bu durumu o kadar çok kafalarına takmamaları ve doğal halleriyle mutlu olmayı alışkanlık haline getirmeleri.. Özellikle yanlış sonuçlar doğurabilecek ve kendilerini hem cinsel anlamda hem de psikolojik olarak rahatsız edecek uygulamalardan uzak durmalarını tavsiye ederim… Saygı ve sevgilerimle..

 17. sibel dedi ki:

  hocam o kadar yazıyorum hiç evap vermiyosunuz 🙁
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bir defa yazmışsınız cevaplamışım

 18. sibel dedi ki:

  hocam slmlr benim saç dökülme hikayem çok uzun 21 yaşından beridir saçım dökülüyo stresli bi dönem atlattım bi haftada saçım komple geldi saçlı deriyee 4 mmlik punch biopsi yaptırdım saç kökleri yerinde duruyoo denildii biopsinin kesinliği var mı hacettepede yaptırmıştım çeşitli drlara gittim herkes bişi dedii minoxili 22 yaşında kullanıp 25 yaşında bırakıncaa olan saçımın yarısı da gitti şuan sadece 5 binlik biotin kullanıyorum biopside saç kkü ölmüştür denilmedi kronik telogen effilium denildi katran tedavisi önerildii cignolin vardıı içeriğinde farklı dr daa bunu kullanırsaan olanı da kaybedersin deyince korkup kullanmadım amaa öneren dr kendinden çok emindi katrann saçını çıkarır diyoduu çıkartır mı gerçekteen ona güvenip kullanmalımıydım ama egzama için deniliyor diğer drlar daa bu işe yaramaz demiştii gittiğim prof katran konusundaa emin konuşuyoduu katran saçı geri getirir mi saçı tahriş edip döker mi ya da tşklr saçımın genel seyrekliği mevcut ama sol kısım yanlardan barizaçık dr bu genetik olamaz dedi bayaa zaman geçtiğinden saçım geri gelmez mii tşklr
  Op.Dr.Atilla KAYA
  egzama varsa ve buna bağlı saç dökülmesiyse küçük bir ihtimalle yarar sağlayabilir ama dökülme tedavisinde katranın etkisi olmaz

 19. nesli dedi ki:

  Sayin Atilla Bey,
  Cevabiniz icin oncelikle tesekkur ederim. Seboreik Dermatit ile Psoriasis arasindaki fark acik ve net midir? Ziyaret ettigim dermatologlardan daha ziyade Psoriasis uzerine bir teshis aldim. Buna bagli sac dokulmesini nasil engellerim? Tesekkur ederim.
  Nesli
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biopsiyle kesinleştirilebilir ama muayene de fikir verir.
  asıl hastalığı tedavi ederek dökülmeyi engelleyebilirsiniz ama kortizonlu ilaç kullanırsanız o da cildi incelterek zarar verebilir

 20. nesli dedi ki:

  merhaba,
  35 yasinda saglikli bir bayanim. vitamin eksikligim yok. hormanal testlerimde bir sorun yok, guatr yok. fakat cok uzun zamandir sac dokulmesi sorunu yasiyorum ki bu durumun seborik dermatitise bagli oldugunu dusunmekteyim (sac derisi kasintisi, kizariklik ve yanma). oyle ki normal sampuanlari kullanmak benim icin hemen hemen imkansiz. haftada en az birkac defa selsun kullaniyorum (seborik dermatitis icin kullanilan degisik icerikli diger sampuanlari denedim ve selsun’da karar kildim). fakat saclarimin buyuk bir yogunlugunu kaybettim. bir kac kez aminexil kuru uyguladim. en son da doktorumun sac kasintisini daha da arttiracagini soylemesine ragmen minoxidili denedim fakat kasintidan devam edemedim. seborik dermatitisin neden oldugu sac dokulmesine etkili bir cozum yolu var midir? tesekkurler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  seboreik dermatit hastalığı sıkıntılı bir hastalıktır öncelikle tahmininize göre tedavi almak yerine teşhisi kesinleştirmek için muayene olun teşhis doğruysa onun tedavisini daha etkili bir şekilde yapın.seboreik dermatit denmezse o zaman hap şeklinde tedavi alabilirsiniz çocuk düşünmüyorsanız menopecia tablet olabilir.

Leave a Reply