Saç ekim planı yaparken nelere dikkat edilmeli

Saç ekimi toplumda eski saçlarına kavuşmak olarak algılanıyor. Halbuki yapılan şey görsellikte daha az önem arz eden ve dökülmeyen ense saçlarının alınıp seyrelen veya açılan yere ekilmesidir. Yani kafadaki saç sayısı artmadan yer değiştirmektedir. Eski saçlara kavuşma beklentisinin en önemli sebebi kişiyi ikna etmeye çalışan uzmanın “saçlarınız eskisi gibi olacak” gibi cümleler kullanmasından kaynaklanmaktadır. Beklenti oluşturulurken şu asla unutulmamalıdır; “kafanın üst bölgesindeki seyrelme fark edilebilir düzeye geldiğindeki saç kaybı yaklaşık 25 000 kök kadardır. Bu kadar kaybını karşılamak mümkün değildir. Ama özellikle belirgin açıklığın olması halinde 2000-3000 kökle anlamlı değişiklik sağlamak mümkündür.”. Diğer taraftan dar alan dökülmelerinde kök ihtiyacı fazla olmadığından eskiye yakın görüntü elde edilebilir.

Saç ekimini hangi alana  ve ne sıklıkta yaptıracağınız planını yaparken şunlara dikkat etmelisiniz.

-Yaşınız; asla bir önceki yaşınıza dönmeyeceğinizi bilerek 5-10-20 yıl sonraki görüntünüze göre ön çizgi belirlemelisiniz,” Ben 18 yaşındayken saçlarım böyleydi” yaklaşımıyla plan yapmamalısınız. Ön çizgiyi çok öne yaptırdığı için epilasyon yaptıranlar, onları fue ile aldırıp daha geriye ektirenler olduğunu bilin.

-Saç dökülmeniz ırsi ise dökülmenin devam edeceğini bilerek mümkünse dökülme şeklinizin devamına göre ekim planı yaptırmalısınız.

-Klonlama hayata geçirilinceye kadar donör bölgeden alınabilecek kök sayısının sonsuz olmadığını bilerek çok yoğun alım yaptırmayın ve gelecekte yeni açılma alanlarında kullanılmak üzere yedekte kök bırakın.

-Alnınızın biraz açık olması erkeksi ifadenizi güçlendireceğini bilerek ön çizgiyi çok önden başlatmayın.

-Ön çizgiyi kadınlarda olduğu gibi düz yapmayın sağ ve soldaki oyuklar erkeksi ifade verdiği gibi size 500-1000 kök tasarruf sağlar.

-Aynı sıklıkta ekim yapılsa bile tepe (vertex) bölgesi daha seyrek görüneceğinden kökleri ifadenizde  daha önemli yer tutan ön kısma harcayın.

-Yüksek rakamlarda ekim düşünüyorsanız tercihen toplam ekimi iki seansta yaptırın. Bu size ikinci seansta daha doğru karar vermenizi sağlar.

-Açıklığınız çok genişse dar bir alana sık bir ekim yaptırmak yerine rahatsız olduğunuz bölgeye daha sık olmak üzere geniş alana seyrek ekim yaptırın.

-Birden fazla seans düşünüyorsanız her seansı geniş alana yaydırarak ekim yaptırın.

-Donör alanın durumuna göre mümkünse tam kel alan bırakmayın çok seyrekte olsa ekim yaptırın.

-Ön çizginizi mümkün olduğunca kalemle çizilmiş gibi değil küçük girinti çıkıntılar şeklinde belirleyin.

-Göğüs kıllarınızı saçların arasına veya arka bölgelere ektirebileceğinizi bilerek ona göre planlama yapın.

-Yaşınız 27’den küçükse mümkün olduğunca ailede dökülme tipinize benzer dökülmesi olan biri varsa onun gibi olma ihtimalinizi düşünüp ona göre ekim planı yapın.

-Kadında saç ekimi ancak erkek tipi dökülmeyse ve yara yanık izi gibi durumlarda uygulanır, önce birden fazla doktorla görüşüp dökülmenizin erkek tipi olduğunu ve allopecia totalis olmadığını öğrendikten sonra ekim planlayın.

Saç ekim resimleri için www.sacekimiresim.com

Saç ekimi ile ilgili ayrıntılı bilgi ve zengin resim arşivi için saç ekimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir