Saç ekim planı yaparken nelere dikkat edilmeli

Saç ekimi toplumda eski saçlarına kavuşmak olarak algılanıyor. Halbuki yapılan şey görsellikte daha az önem arz eden ve dökülmeyen ense saçlarının alınıp seyrelen veya açılan yere ekilmesidir. Yani kafadaki saç sayısı artmadan yer değiştirmektedir. Eski saçlara kavuşma beklentisinin en önemli sebebi kişiyi ikna etmeye çalışan uzmanın “saçlarınız eskisi gibi olacak” gibi cümleler kullanmasından kaynaklanmaktadır. Beklenti oluşturulurken şu asla unutulmamalıdır; “kafanın üst bölgesindeki seyrelme fark edilebilir düzeye geldiğindeki saç kaybı yaklaşık 25 000 kök kadardır. Bu kadar kaybını karşılamak mümkün değildir. Ama özellikle belirgin açıklığın olması halinde 2000-3000 kökle anlamlı değişiklik sağlamak mümkündür.”. Diğer taraftan dar alan dökülmelerinde kök ihtiyacı fazla olmadığından eskiye yakın görüntü elde edilebilir.

Saç ekimini hangi alana  ve ne sıklıkta yaptıracağınız planını yaparken şunlara dikkat etmelisiniz.

-Yaşınız; asla bir önceki yaşınıza dönmeyeceğinizi bilerek 5-10-20 yıl sonraki görüntünüze göre ön çizgi belirlemelisiniz,” Ben 18 yaşındayken saçlarım böyleydi” yaklaşımıyla plan yapmamalısınız. Ön çizgiyi çok öne yaptırdığı için epilasyon yaptıranlar, onları fue ile aldırıp daha geriye ektirenler olduğunu bilin.

-Saç dökülmeniz ırsi ise dökülmenin devam edeceğini bilerek mümkünse dökülme şeklinizin devamına göre ekim planı yaptırmalısınız.

-Klonlama hayata geçirilinceye kadar donör bölgeden alınabilecek kök sayısının sonsuz olmadığını bilerek çok yoğun alım yaptırmayın ve gelecekte yeni açılma alanlarında kullanılmak üzere yedekte kök bırakın.

Saç Ürünleri Satış

-Alnınızın biraz açık olması erkeksi ifadenizi güçlendireceğini bilerek ön çizgiyi çok önden başlatmayın.

-Ön çizgiyi kadınlarda olduğu gibi düz yapmayın sağ ve soldaki oyuklar erkeksi ifade verdiği gibi size 500-1000 kök tasarruf sağlar.

-Aynı sıklıkta ekim yapılsa bile tepe (vertex) bölgesi daha seyrek görüneceğinden kökleri ifadenizde  daha önemli yer tutan ön kısma harcayın.

-Yüksek rakamlarda ekim düşünüyorsanız tercihen toplam ekimi iki seansta yaptırın. Bu size ikinci seansta daha doğru karar vermenizi sağlar.

-Açıklığınız çok genişse dar bir alana sık bir ekim yaptırmak yerine rahatsız olduğunuz bölgeye daha sık olmak üzere geniş alana seyrek ekim yaptırın.

-Birden fazla seans düşünüyorsanız her seansı geniş alana yaydırarak ekim yaptırın.

-Donör alanın durumuna göre mümkünse tam kel alan bırakmayın çok seyrekte olsa ekim yaptırın.

-Ön çizginizi mümkün olduğunca kalemle çizilmiş gibi değil küçük girinti çıkıntılar şeklinde belirleyin.

-Göğüs kıllarınızı saçların arasına veya arka bölgelere ektirebileceğinizi bilerek ona göre planlama yapın.

-Yaşınız 27’den küçükse mümkün olduğunca ailede dökülme tipinize benzer dökülmesi olan biri varsa onun gibi olma ihtimalinizi düşünüp ona göre ekim planı yapın.

-Kadında saç ekimi ancak erkek tipi dökülmeyse ve yara yanık izi gibi durumlarda uygulanır, önce birden fazla doktorla görüşüp dökülmenizin erkek tipi olduğunu ve allopecia totalis olmadığını öğrendikten sonra ekim planlayın.

Saç ekim resimleri için www.sacekimiresim.com

Saç ekimi ile ilgili ayrıntılı bilgi ve zengin resim arşivi için saç ekimi

Share
You can leave a response, or trackback from your own site.

210 Responses to “Saç ekim planı yaparken nelere dikkat edilmeli”

 1. İlyas dedi ki:

  Hocam tekrar merhaba,
  Bende seboreik dermatit var demiştim, sizde tedavi edilmeli demişsiniz, ama bunun tam bir tedavisi yok bildiğim kadarıyla zamanla tekrar tekrar hastalık nüksediyor.
  Dökülme ihtimali var demişsiniz, ekilen saçlarmı dökülebilir yoksa mevcut olan saçlarmı dökülür.
  Ayrıca bi sorum daha olucak, yaz sıcaklarında saç ektirmenin bir sakıncası varmı, malum güneşin kavurucu sıcağı, terlemeden dolayı baştaki yaralara bir zarar verirmi. Zarar vermez ise saç ekimiden kaç gün sonra denize girilebilir. Bilgilendirme için teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  var olan yada ekilen saçı dökebileceği bilgileri var ama kesin değil
  3-4 gün sonra denize girebilirsiniz.

 2. İlyas dedi ki:

  Hocam merhabalar, bende seboreit dermatit var.
  saç ekilmesinde bir sakınca oluştururmu, alım ve ekim yapılan yerdeki kökler nekadar sağlıklıdır. İlerleyen zamanda dökülme ihtimali varmı, çok kararsız kaldım ektirmek için.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  öncelikle seboreik dermatit tedavi edilmeli
  seboreik dermatit saç ekimine engel değil ama hastalık saç dökmeye devam edebilir

 3. çağlar dedi ki:

  hocam 24 yaşındayım başımın ön tarafında ciddi seyrelme oldu saç ektirmeyi düşünüyorum.fakat bu işlemi askere gitmeden önce yaptırmak istiyorum ki 6 ay burda sosyal ortamdan uzak durcam orda normal görüntüsüne kavuşsun istiyorum.şuan seyreklik kapatıcı ürünler kullanıyorum.saç ektirme işlemini askere gitmeden ne kadar önce yaptırmalıyım ve orda kep takacağım için sorun olurmu?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  10 gün önce yaptırsanız sorun olmaz

 4. mehmet dedi ki:

  hocam sakaklarima saç ektirmek istiyorum ama yaşım 20 diyelim sakaklara ektirdim bu sefer ortası dokulunce gülünç durmazmi birde dikilen saçlar sonra dokulurmu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bencede gülünç durur,bu sebeple 20 yaşında birine öne ekim önermem

 5. fatih dedi ki:

  hocam sakaklara da saç ekimi yapulbiliyormu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet yapılabilir

 6. OKAN dedi ki:

  merhabalar hocam, 2010 yılında ön kısımlara 3500 greft ekim yapıldı, 2 ay öncede orta ve tepe kısımlara 2500 greft ekim yaptırdım, bu kısımlarda kendi mevcut saçlarımda vardı. tepeye ekilen saçların bir kısmı henüz dökülme evresine geçmedi, doktorum daha iyi dökülmeden büyür dedi fakat 2 aydır bu saçlarda büyümede yok, bazı saçlar hala yara gibi kalın duruyordu birkaç saçı yıkama esnasında tırnağımla masaj yaparak çıkardım, ufak çukurcuklar oldu. sizce bu çıkardığım saçlar köküyle birliktemi çıkmıştır ? ve bu tepe bölgemdeki ekilen saçlar ön kısımlara göre geçmi gelir ?
  çok uzun yazdım şimdiden teşekkürler cevabınız için
  Op.Dr.Atilla KAYA
  2 ayda kök dokuyla birleştiği için zarar vermiş olamazsınız,bölgeler arası çıkma farkı olabilir.

 7. fatih dedi ki:

  Hocam ben 28 yaşındayım.Irsi olduğundan dolayı tepe bölgesi iki kulak arasına kadar açık ama son zamanlarda üst bölgelerde saç çıkmaya başladı bu saçlar tekrar dökülürmü?Ektirirsem kaç tel ekilmesi lazım vede kaça mal olur. Teşekkürler..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  etkili bir ürün kullanmazsanız geri dökülme ihtimali yüksek.procapil içeren spreylerden birini araştırmanızı öneririm
  seyreldiğini farketmek için gereken kayıp 25 000 köktür ne kadar isterseniz o kadar ekilir.

 8. ceren dedi ki:

  ya benim saçım küçükkn yanmş doktor saç çıkar demş ama çıkmadı ben 19 yaşındym saç ektirmek istiyorum accaba bu mümkün mü????????
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet ekim mümkün ve orayı kapatmanın en iyi yolu
  Sorun ve tecrübelerinizi paylaşabileceğiniz Saç Sorunları Forum açıldı

 9. recep dedi ki:

  hocam merhabalar ben saç ekimi yaptırmak ıstıyorum yalnız sac ekildikten ne zaman sonra cıkar ve sac ekim oldugu anlasılır mı?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anlaşılabilirliği eken kişinin bu konudaki becerisine bağlı,ben “daha önce gitmediğiniz berber ekim olduğunu anlayamaz” diyebiliyorum.
  son halini 1 yılın sonunda görürsünüz

 10. RAMAZAN TOKUR dedi ki:

  HOCAM BEN SAÇ EKİMİ İÇİN RANDEVU ALMAK İSTİYORUM.EN KISA ZAMANDA BANA ULAŞIRSANIZ ÇOK SEVİNİRİM.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  keşke bu notu “telefonunuzu bırakın biz sizi arayalım” diyenlerin sitesine ekleseydiniz,benim “bir an önce” şeklinde yaklaşan acelecilere ulaşmak gibi bir uygulamam yok ama yinede mailinizi buraya yazayım meraklıları bulur sizi 🙂
  [email protected]

 11. murat dedi ki:

  HOCAM 500 KÖK EKTİRCEM SİZE 10 CM KARE BİR AÇIKLIK VAR SOL ŞAKAK BÖLGEMDE SAÇ ÇİZGİSİNİ 2 CM ÖNE CEKTİRMEK İSTIYORUM 27 YAŞINDAYIM ACABA KAÇ GÜN ONCE RANDÖVÜ ALMALIYIM BOŞ ZAMNIM FAZLA OLMADIĞI İÇİN SÜREKLİ İŞLE MEŞGÜLÜM ACABA 2 GÜN ÖNCE RANDÖVÜ ALSAM OLUR MU
  Op.Dr.Atilla Kaya
  ayarlanır sanırım ama yinede bir hafta önce arasanız daha iyi

 12. ecrin dedi ki:

  hocam spironun kadınlarda sakal dökmekte kullanıldığını yazmışsınız spiro spreyi hem saça hemde kıllanma olan bölgelerimize uygulayıp kıllarımızdan kurtulabilirmiyiz bi taşla iki kuş vurabilirmiyiz yani pub-med baktım ama türkçe olmadığı için anlıyamadım yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  spiro kadınlarda istenmeyen sakalların tedavisinde kullanılıyor (Türkiyede daha çok ağızdan hap olarak) ama erkeklerde istenmeyen kıllardan kurtulmakta etkisi olurmu hiç okumadım vede aklıma yatmadı.ama benzer şekilde ağızdan propecia kullandığı için sakalının inceldiğini ve geç uzadığını söyleyenlerle konuştum.

  Sorun ve tecrübelerinizi paylaşabileceğiniz Kaş Sorunları Forum açıldı

 13. özgür dedi ki:

  Atilla bey size soru sormustum ama yorumumu silmissiniz :S size gelenlere böyle mi davranıyorsunuz yoksa yanlıslıkla mı sildiniz ?
  Dr.Atilla Kaya
  Yanlışlıkla silme ihtimalim azda olsa var ama kimseye katkısı olmayacak bana göre gereksiz yorumlarıda cevaplamadan siliyorum.

 14. özgür22 dedi ki:

  Merhaba bundan 6 ay önce askere gitmeden önce yazmıstım yanlarda biraz acılma olmustu..bu aralar ektirmeyi düşünüyorum yanlız işim gereği insanlarla iç içeyim bunun benim açımdan biraz sıkıntı oluyor..yanlarda saglı ve sollu kibrit kutusu büyüklüğünde ektirsek maliyeti ne kadar olur ayrıca alnı da 0,5 cm öne çeksek o kadar geri gitmedi ama çekmek istiyorum..ve egerki olursa yüz yüze görüşmek de istiyorum detaylı bilgi için acaba uygun mudur ?
  Dr.Atilla kaya
  Gelirseniz daha net cevap verebilirim ama sanırım 2000 TL ye ekilebilir.

 15. kemal21 dedi ki:

  Dr.Bey Ön Tarafta 50 Cm2 Açıklık İçin Kaç Kök Saç Önerirsiniz.
  Dr.Atilla kaya
  Etraf saç yoğunluğu ve özellikle yaşınız çok önemli olmakla birlikte 2000 kök civarı ekilmesi doğru olur,seyrek olursa tekrar değerlendirilir.

 16. yusuf dedi ki:

  spiro losyon:Finasterid gibi DHT üzerinden saç dökülmesini engeller ama finasteridden farkı DHT ve testesteron düzeyini etkilemeden sonuca gider.Finasterid DHT oluşumunu engelleyerek kandaki seviyesini azaltırken spiro DHT seviyesini etkilemeden köke yapışıp (reseptör blokajı) zarar vermesini engeller.Spiro DHT nin saç üzerindeki olumsuz yan etkilerini engellerken cinsellik üzerinde istenmeyen değişimlere sebep olmaz çünkü kandaki DHT seviyesini azaltmaz.

  hocam spiro hakkında bu yazılanlar dogrumudur ve etkilimidir sizce bu yazıyı okuyunca baya heveslendim finasteride muhtac olmadan bi cozum bulabilirmiyim diye ama bide içyüzünü sizden ögrensek tavsiye edermisiniz alıp kullanmamızı(cevap yokmu hocam:))
  Dr.Atilla kaya
  Evet spiro nun içeriği spiranolacton un böyle bir etkisi var hatta bu etki sebebiyle kadınlarda sakal dökmek içinde kullanılıyor.Bu konuda bilimsel yayınları Pub-Med de bulabilirsiniz.

 17. yusuf dedi ki:

  spiro losyon:Finasterid gibi DHT üzerinden saç dökülmesini engeller ama finasteridden farkı DHT ve testesteron düzeyini etkilemeden sonuca gider.Finasterid DHT oluşumunu engelleyerek kandaki seviyesini azaltırken spiro DHT seviyesini etkilemeden köke yapışıp (reseptör blokajı) zarar vermesini engeller.Spiro DHT nin saç üzerindeki olumsuz yan etkilerini engellerken cinsellik üzerinde istenmeyen değişimlere sebep olmaz çünkü kandaki DHT seviyesini azaltmaz.

  hocam spiro hakkında bu yazılanlar dogrumudur ve etkilimidir sizce bu yazıyı okuyunca baya heveslendim finasteride muhtac olmadan bi cozum bulabilirmiyim diye ama bide içyüzünü sizden ögrensek tavsiye edermisiniz alıp kullanmamızı

 18. selim dedi ki:

  mrb hocam yaklasık 6 ay önce saç ekimi yaptırdım.gayette memnunum ancak saçlı derimde seboreik dermatit rahatsızlıgım var zaman zaman kabuklanma yapıyor.zetion süspansiyon diye eczanelerde satılan şampouan tarzında bir ilaç buldum içinde %2 zink pirition var uzun vadede kullanımlarda saçı döktügü söyleniyor.sizce zink pirition içerikli bir şampuan saçıma zarar verirmi?? bu konuda bilginiz varsa cvplandırrsanız sevinirim.tşkürler
  Dr.Atilla Kaya
  Önerilen dozda kullanırsanız zararı olmaz ama sık kullanırsanız cildi bozarak zarar verebilir.

 19. yusuf dedi ki:

  Hairman içeriğindeki tamamen bitkisel aktiflerinden dolayı testoste­ronu DHT’ye dönüştüren enzim olan 5-alfa-re-düktazı etkisiz hale getirmez.
  Bunun yerine, saç foliküllerini öldüren DHT’nin, prostat ve saç foli-küllerindeki reseptör bölgelere bağlanmasını önler.demiş ürünün tanıtımında sizce dogrumudur hocam boyle bi yöntem varmıki
  Dr.Atilla kaya
  Bunu yazanın reseptör ün ne anlama geldiğini bildiğini sanmıyorum,reseptör anahtarın girdiği kapıdaki anahtar deliği gibidir ama kilitten milyonlarca kat daha karmaşıktır.öyle DHT nin reseptörünü bloke etmek kolay değil bunu bir bitkinin çekirdeğiyle yaptığını söylemekte komediden öte bir şeydir.

 20. Ali dedi ki:

  Atilla bey merhaba
  Saç ekimi yapılmış biri saçını sıfıra, bire yada üçe vursa ekilen yerler belli olurmu yada delik görünürmü kısacası diğer saç tellerinden farklı görünürmü, 0 a vurulduğunda herhangi bir farklılık görünürmü bu alanda
  Dr.Atilla Kaya
  Bu ekimin nasıl yapıldığına bağlı ,cilt iğne ile delinerek ekilirse var olan saçlardan ayırt edilemez ama çok yaygın şekilde yapılan cildi kesici aletle delerek yapılan ekim sonrasında az veya çok mutlaka çukurluk kalır.

Leave a Reply