Ekim Sonrası

Ekim yaptıran bireylerin ekimden sonra dikkat edip yapması ve yapmaması gereken hususları makalemizde geniş bir şekilde ele alınmaktadır.

Saç ekiminin yapılış tekniği, doktorun yapıp yapmadığı, köklerin nasıl alındığı, vücut dışında ne kadar süre kaldığı, ekimde köklerin canlı kısmından tutulup tutulmadığı, ekimin kanal açılarak yapılması gibi onlarca faktör çıkacak saçları etkiler. Ama ekimden sonra kişinin yapacakları da sonucu etkileyen bir durumdur.

Peki ekim yapıldıktan sonra nelere dikkat ederseniz sonucu değiştirirsiniz?

*Ekim alanındaki kaşıntı çok rahatsız edici olabilen bir durumdur. Kaşırsanız kökler zarar görebilir, kaşımak yerine parmaklarınızın iç kısmıyla hafif darbelerle vurarak köke zarar vermeden kaşıntıyı kaldırabilirsiniz.

*7-8 güne kadar olan dökülmeler etraftaki ya da ekilen kökün yanındaki kıl kırıntılarıdır. Saçınızı kaybettiğiniz korkusuna kapılmayın.

*Ekim alanında bir damla taze kan gördünüz ise en az bir kökünüz zarar görmüş demektir. Daha dikkatli olun.

*Ekim alanında taze kan görmediğiniz sürece köklere zarar vermediğiniz anlamına gelir. Ama 1 damla kan gördüyseniz bilin ki en az bir kök ölmüştür.

*Ekim sonrası antibiotik (mikrop öldürücü) verildiyse ekim yapanlar yeterince steril çalışılmadığını düşünüyorlar demektir. Bu durumda antibiotikleri dikkatle kullanmalısınız. Çünkü iltihap kaparsa sonuç felaket olacaktır.

*Özellikle ilk 5-6 gün köklerin yeterince tutunamaması sebebiyle kafanızı bir yere çarpmamaya özen gösterin. Çünkü sert dokunulan alandaki kökler ölür ve çıkmaz.

*Sargı uygulandıysa bu saçlara yapışmış olabileceğinden çok dikkatli çıkarmalısınız mümkünse sargı işlemi yerine şapka takınız.

*Kafanızda tüyleşmiş kıllar varsa veya dökülmenin devam edeceğini düşünüyorsanız mutlaka bilimsel ilaçlar kullanmalısınız. Çünkü bu size ekimden daha çok saç kazandırabilir.

*Alım yeri ve ekim yerindeki gerginlik ve uyuşukluk hissini (motor kullanıldıysa olur) önemsemeyin geçte olsa kendiliğinden düzelecektir.

*Alım bölgesinde sivilceler olabilir bunlar kökü alınamayan kıllara bağlı kıl dönmesidir. Tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden düzelir.

*Ekim alanındaki sivilceler yeniden çıkan saçların yolunu şaşırmasından kaynaklanan bir durumdur, içindeki kıl çıkınca düzelecektir. Erken çıkması için sivilceleri sıkarak kılın çıkmasına yardımcı olabilirsiniz.

*Günde bir tablet alacağınız 10 mg biotin ekim sonrası olacak şok dökülmeyi azaltır, erken çıkışa yardımcı olur ve çıkacak olanların daha kaliteli çıkmasını sağlar, bunun yanında var olan tüyleşmiş kılların kalitesini artırır.

*Aynı ekibe ekim yaptırmak için bir yıl beklemelisiniz. Çünkü net sonuç bir yılda ortaya çıkar.

Saç Ürünleri Satış

* ”Saç ekimi yaptırdım kellik sorunum bitti” şeklinde yaklaşmayın dökülmenin önüne geçmeye çalışın. Çünkü saç ekiminde kafadaki saç sayısı aynıdır. Sadece yeri değişir ama ilaçlarla kafanızdaki saç sayısı artar ayrıca yeniden ekim gereksinimi azalır.

*Ekim sonrası, güneşten korunma, denize girmeme, cinsel ilişkiyi girmeme gibi yasakların bilimsellikle hiçbir ilişkisi yoktur ve statükocu ekipler tarafından konmaktadır. Hiçbirine uymanız gerekmez 2 gün sonra tümünü gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz.

*Sigara içimiyle kana giren karbon monoksit oksijenden 200 kat daha sıkı tutunduğu için köke giden oksijen miktarını azaltarak köke zarar verebilir. Tercihen ekim gününden bir gün önce ekimden 4 gün sonrasına kadar sigara içmeyin ya da olabildiğince azaltın bunu yapamıyorsanız dudak tiryakisi gibi ciğerlerinize çekmeden ağızdan üfleyin böylece karbon monoksit kana geçemeyecek ve köke zarar veremeyecektir.

*2. banyodan sonra her banyoya girişinizde önce kafanızı yıkayın diğer temizliklerinizi yaptıktan sonra kafanızı tekrar yıkayın kabuklar yumuşayacağı için böylece daha çabuk temizlenecektir.

*İşletmede gördüğünüz iyi muamelelerden dolayı dostlarınıza önermek için bir yıl bekleyiniz. Çünkü iyi muamele değil kaliteli sonucu önermelisiniz.

*Ekimden 12 gün sonra kökler yeterince tutunmuş demektir ve saçınıza istediğiniz her şeyi (kısaltmak, boyatmak, topik uygulamak) yaptırabilirsiniz.

*Alnınızda ve gözünüzde olabilecek ödem kesinlikle sizi tedirgin etmesin son derece önemsiz bir durum.

*Bilimsellikle hiçbir ilgisi olmayan ve etkinliği sadece yapanlar tarafından kabul edilen gerçekte bir işe yaramadığı bilinen PRP, mezoterapi, lazer gibi uygulamaları ekim öncesi ve ekim sonrası hediye olarak bile yapsalar uzak durun bunlar için asla para vermeyin. Bunun yerine bilimsel ürünler kullanın.

Saç ekimi sonrası kullanacağınız ilaçlar şok dökülmeyi azaltır, kaliteli ve erken çıkışı hızlandırır, ekim alanında önceden var olan tüylerin kalitesini artırır. Bu sebeplerle bu kadar emek ve para karşılığı yaptırdığınız saç ekiminden daha iyi sonuç alabileceğiniz ürünler kullanmalısınız bu konuda öneriler için; http://www.sacekimiresim.com/yazi/sac-ekimi-sonrasi-kullanilan-ilaclar-2/   linkinden yararlanabilirsiniz.

Saç kalitesini artırdığı bilinen en etkili madde B7 (Biotin) vitaminidir ve ekim sonrası günde 10 mg tabletlerden bir tane alınmalıdır.

*Saç ektirdiğiniz klinikte ekim sonrası yüksek maliyetli ürünler satılırsa bunları almadan önce gerekliliğini araştırınız, size verilebilecek (bepanthol, şampuan, losyon, lazer tarağı vs) gibi ürünlere yüksek bedeller ödemeyiniz. Ekim sonrası anlamlı olabilecek saçı besleyen biotinli şampuan dışındakilerin önemli olmadığını bilin, dökülme tedavisi için önerilen bilimsel ürünleri araştırdıktan sonra başlayın. Size ciddi fiyatlara satılan ürünleri internetten çok daha uygun fiyatlara alabilirsiniz. Sadece o klinikte bulunan bir ürünse ve fahiş fiyatla satılıyorsa almayın gerekirse yurt dışından getirtin.

Saç ekiminde kafadaki saç sayısı değişmez sadece yeri değişir, ilaç kullanarak kafanızdaki tüyleşmiş kılların kalitesini artırarak kafanızdaki saçın sayısını artırırsınız. Bu sebeple tam kel değilseniz ekim sonrası bilimsel ilaçlar kullanmalısınız. Bu yaklaşım aynı zamanda ekilen saçların etrafındaki saçların dökülüp ada gibi bir görünüm ortaya çıkmasını engeller.

Share
You can leave a response, or trackback from your own site.

234 Responses to “Ekim Sonrası”

 1. berkan dedi ki:

  hocam 1 mart günü aksam 22:30 da saç ekimim bitti ilk yıkamam 5 mart günü. Tavsiyeleriniz üzerine XPECİA tableti eczaneden aldım ne zman kullanmaya başlamalıyım. Teşkkürler
  Op.Dr.Atilla Kaya
  hemen başlayabilirsin

  • berkan dedi ki:

   saç ekimimin 5. günü ve ben 3.gününden sonra XPECİA kullanmaya başladım ek olarak kullanmam gereken bişey varmıdr ?
   Op.Dr.Atilla Kaya
   kanlanmayı ve doku beslenmesini arttırmak için hairforte sprey başlayabilirsin

 2. Can dedi ki:

  hocam tekrar merhaba saç ekimimin 45. gününde bir yakınım yanlışlıkla saç ekimi yapılan bölgeye hafif şidette tokat attı darbe alınan bölge olumsuz etkilenir mi?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  hayır 15.günden sonra etkilemez

 3. Can dedi ki:

  Merhaba Hocam,

  Bir ay önce saç ektirdim. Biotin ve vitamin takviyesi alıyorum,ekim ve iyileşme sürecide kazasız geçti, ancak affınıza sığınarak sormak istiyorum sık masturbasyon ve ilişki ekim sonucunu kötü etkiler mi? Teşekkürler.

  Saygılarımla.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  hayır etkilemez

 4. adem dedi ki:

  son sorum olsun hocam.
  sac ekim icin onereceginiz yerler neresidir. saygilarima
  Op.Dr.Atilla Kaya
  🙂

 5. adem dedi ki:

  hocam sac ekimi sonrasi roxhel tablet al dedi bana.
  sizce onu mu alim xpecial mi alim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  ürün içeriği ile hiçbir bilgiye rastalamadım.ama etkileri var.içerik bilgisi olmadığı için bu güvenirliği etkiliyor.xpecia kullanmanızı öneririm.içerik bilgisine her yerden ulaşabilirsiniz

 6. murat dedi ki:

  hocam
  1.kanal acmadan ekim yapiyorum demissiniz.
  kanal acmadan ekim nasil yapiyorsunuz?
  Bunun iyi tarafı doğal gorunmesi mi?
  2.Ekim yaptirdim tepe bolgeme ekim olmadi. en erken ne zaman ekim yapabilirim?
  3. Sizin ekim yeriniz neresi. operasyon sonuclarinizi gorebilecegimiz bir siteniz var mi?
  teşekkürler…
  Op.Dr.Atilla Kaya
  ben artık saç ekimi yapmıyorum.sadece öneride bulunabilirim.araştırmanız gerekir.kanal açılarak yapılan ekimlerde ekilen köklerin açısı değişiyor.

 7. murat dedi ki:

  merhaba hocam.
  sac ektikten sonra 11. gun bügun. ustundeki kabuklari hafif hafif soyarken sanki bi yara varmis kabugu kopmus gibi kan akti. acaba koklerden biri mi oldu. saygilarimla
  Op.Dr.Atilla Kaya
  evet kök kaybı olabilir

 8. Onur dedi ki:

  Merhaba hocam

  Benim ensemde ve ekilen bölgede sivilceler cikti, ama ben o sivilceleri patladim, cünkü ben bunu yapamam gerektiğini bilmiyordum. Cikacak saclara ben simdi zarar mi verdim?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  kıllar dışarı çıkış yolunu bulamayınca sivilceler oluşabilir.

 9. okan dedi ki:

  merhaba hocam,
  ekim yapılan bölgedeki pembelik için(10. günde) 1-2 kez fito krem kullandım. Zararı olur mu?
  teşekkürler
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Zararı olmaz ama faydası da yok

 10. ergün dedi ki:

  Sn: Hocam saç ektireli 50 gün oldu deniz ve güneşin zararı olurmu
  Op.Dr.Atilla Kaya
  48 saat sonra hiçbir sakıncası yok, saç ekim merkezleri neden yasaklar anlaşılır gibi değil 🙂

 11. ÇAĞDAŞ dedi ki:

  Merhaba hocam

  Benım şöyle bir sıkıntım oldu ben bundan 2 sene önce delme yöntemi ile saç ekimi yaptırdım..Daha sonra saçlar çıktı ama pek verimli olmadı bu nu sıkıntı etmedim ama şöyle bir problemim var..Ekimyapılan küçüğk bir yanık bölge idid tepe bölgesinde şuan o bölgenin çevresi çeper diyebilicegimzi kısım çok kuru ve sert ve atrafındaki diğer saçları etkilemeye başladı onlar dökülmeye başladı..Kurumuş kabuk gibi yanı ne ekilen bölgede nede başşımın başka bir yerinde bir sorun yok ama sadece dediğim gibi ekim yapılan bölgenin etrafında böyle bir sorun ortaya çıktı.Acaba nedir problem siz ne önerirsiniz neden böle bir şey olmuş olabilir ?Cevaplarınızı bekliyorum hocam emeğinize sağlık.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  2 sene sonra böyle bir şeyin olmasını izah etmek zor doğrusu

 12. mehmet dedi ki:

  s.a hocam.ben ekim yaptırdığım günden sonra sapka takip dısarıda dolasmaya ve gezmeye başladım yani normal hayatima dondum.sizce gezmemin bir zarari olmusmudur.ayrica ilk yikamalarimi normal delikli duş aparatı altında yapiyorum.delikli aparattan gelen sudaki tazyik seviyesi koklere zarar verirmi.cunku tazyikli suyla yikanmamasi gerektigi soyleniyor.saygilar.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Şapka takmanızın ve gezmenizin zararı olmaz ama çok yüksek basınçlı su zarar verebilir

 13. ali dedi ki:

  hocam cevaplarınızdan dolayı cok tsk ederim. oncelıkle sac kac gun sonra boyatılabılır. ve ekim için alınan yer kotu olması sebebı ıle donör bölgesine düzeltme amaçlı ekim yapılabilir mi.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  10 gün sonra boyatılabilir
  donör alana ekim yapılabilir ama 2-4 ay beklemek lazım çünkü saç uzayınca gerek kalmayabilir

 14. hakan dedi ki:

  İyi günler hocam. Ben saç ekimi yapalı 36 gün oldu. Şok dökülme başladı sanırsam. Dökülürken bugün
  3’lü kök ve kökün etrafında beyaz bir yapı vardı. Bu normal mi? Yoksa saç tutmadı mı yada başka bir problem var mı? Diğer sorum ekim bölgesinde doğuştan beri hiç saç yoktu. Yani alnım genişti. Bu ekim için problem olur mu? Çıkmama gibi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Doğuştan saç olmayan yere de ekilebilir ve sorun olmaz
  Beyaz yapı olması normal değil ama kanama olmadıysa büyük ihtimalle sorun olmaz

 15. önder dedi ki:

  Atilla Bey Merhaba,
  Saç ekimi sonrası donör bölgede şok dökülme olabilir mi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Motorla alındığında seyrek te olsa görülebiliyor ama önemi yok geri çıkar

 16. Salim dedi ki:

  Saç ektireli 3 hafta oldu ev–ve herhangi bir şok dökülme olmadı. Bundan sonra olma ihtimali var mı?
  op.dr.atilla kaya
  6.haftanın sonuna kadar olma ihtimali var ama olmayabilir de

 17. erkan dedi ki:

  hocam ben sac ektireli altiay oldu fakat cok seyrek bana 3500greft ektiklerini soylediler bayagi seyrek ekilen sac sayimi nasil ogrenebilirim insanlarla para icin oynuyorlar yardiminizi bekliyorum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ekilen sayıyı öğrenme şansınız yok

 18. AHMET dedi ki:

  merhaba hocam,
  ekim yaptıralı 3 bucuk ay oldu sanırım sitresten dolayı ekim bölgemde sivilceler çıkıyor, sivilceler greftlere zarar verirmi? ve sadece şaplak bölgelere 3 bin greft ekirdim sık olması için. suankı durumda sıklık gozukmuyor sızce ne yapmalıyım. şimdiden teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  streten değildir bu donemse sivilcelenme olabilir

 19. mustafa dedi ki:

  merhaba hocam,
  Öncelikle burada her mesajı tek tek dikkate alıp cevapladığınız ve bizlere yardım ettiğiniz için teşekkür ederim. Ben saç köklerimi erken yaşta kaybetmeye başladım. Dökülme aşamasında bir kaç ürün kullandım ama açıkcası pek işe yaramadı.(bioxin şampuan ve serumu vs.) Şuanki durum kellik aşamasında ama halen tüyler yoğun bir şekilde kökleri ile duruyor. Yan çizgininde dökülmesi devam ettiği için saç ekimi konusunda kaygılarım var. Sizden ricam mevcut tüylerin canlanması için önerebileceğiniz bir ilaç yada tedavi şekli varmıdır, var ise paylaşırsanız çok memnun olurum. Hatta ve hatta siz sık sık dua ederim 🙂 ilginize tekrar teşekkürler.
  iyi çalışmalar.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şu an piyasada bulabileceğiniz en etkili ilaçlar hairforte sprey ve xpecia tablet % 90 dan fazla ihtimalle olumlu sonuç alırsınız

Leave a Reply