Saç ekiminden sonra kullanılan ilaçlar

Saç ekiminden sonra kullanılacak ilaçlar ekilen saçların kalitesini artıracağı gibi şok dökülme oranınıda azaltır. Bunun yanında o bölgede ekim öncesi var olan tüyleşmiş kılların kalitesini de artırarak saç ekimi sonrası oluşacak görüntünün daha iyi olması sağlanabilir.

Tablet formunda ilaçlar;

Xpecia teblet ; İçerik açısından en iyi formülasyondur. Kadın ve erkekler için ayrı formüllerle üretilmiştir. Muadillerinden iki önemli üstünlüğü vardır;

1-dökülme sebebini engeller,

2-ek bir tablet almayı gerektirmez.

Saç kalitesini artırma, tüyleşmişlerin kalitesini yükseltme, saç uzamasını hızlandırma etkileri etkileri benzerleri gibidir. Erkek ve kadın formu vardır. Kadınlarda kansızlık sık görüldüğü için ek olarak kan yapıcı madde eklenmiştir ve muadillerinin önüne geçmesini sağlamaktadır. Hair Pharma tarafından üretilir. İşi saç olan firma olduğu için güvenilirdir.

Pnantogar kapsül; Assos ilaç tarafından ithal ediliyordu. Ancak ithalatı durdurulmuştur. Yerine Bulgaristan’da üretilip İsviçre üzerinden Türkiye’ye ithal edilen Pan Plus adıyla satılmaktadır.

Pan plus kapsül; Her iki cinsede aynı ürün kullanılır. Erkek – kadın ayrımı yoktur. Pantogara benzer içeriklidir.  Saç dökülmesine etkili bir madde yoktur. Daha çok kalite artışına yöneliktir. İthalatçı firma Assos İlaç güvenilirdir. Ama İsviçre lisansıyla Bulgaristan da üretilmesi kuşku doğurmaktadır.

Telovium kapsül; Her iki cinsede aynı ürün kullanılır erkek kadın ayrımı yoktur. Kadınlarda seyrek görülen erkeklerde görülmeyen dökülme tipi telogen effluviumda etkili olduğu söylenmektedir. Kısmen kalite artışına yöneliktir. İthalatçı firma Assos İlaç güvenilirdir. Ama İsviçre lisansıyla Bulgaristan da üretilmesi güvenilirliğine gölge düşürmektedir.

Shen min tablet ; Kadın ve erkek formları vardır. Piyasadan büyük oranda çekilmiştir.  Dökülme ve kalite artışına etkili olduğu belirtilmekteydi.

Perfectil Tablet; Muadilleri 60-90 veya 120 tablet içerirken perfectil bir kutuda 30 tablet olarak üretilmiştir. İçeriğinde saçla hiçbir ilişkisi olmayan çok sayıda madde olmakla birlikte saça etkili olabilecek maddelerde içermektedir. Bu tür saç tabletlerinin olmazsa olmazı sayılan keratin konmamış olması affedilmez bir eksiklik olarak değerlendirilebilir. Çünkü saçın yapı taşı keratindir ve keratinsiz bir saç ürünü düşünülemez. Ancak keratin hammaddesinin satış fiyatı diğer ürünlerin 10-20 katıdır ve karlılığın azalmasına sebep olur. Benzerlerine tercih etmek için önemli bir avantajı yoktur.

Benzer çok sayıda ürün vardır. Ancak daha çok bilinenler yazılmıştır.

Reklamlarda söylenenin aksine şampuanların saç dökülmesine hiçbir etkisi olmayacağı bilimsel olarak kanıtlandığı için şampuanlar değerlendirmeye alınmamıştır.

İlaç kullanırken daha çok tablet formu tercih edilmelidir. Çünkü renkli kapsüllerin çoğu hayvan sakatatından elde edildiği için Türkiye’ye ithalatı yasaklanmıştır.  Bu yasakta hayvan kaynaklı kapsüllerin domuzdan elde edildiği şüpheside etkilidir.  Bitkisel kaynaklı olan şeffaf kapsüllerin ithalatı yasaklanmamıştır. Yasaklanan boş kapsüllerdir. Yurtdışında kutulanıp gelen ilaçlarda yasak yoktur.

Sprey formunda ilaçlar;

Bölgesel kullanılan ilaçlar

Minoxidil; % 78 civarında olumlu sonuç verir, finasteridle birlikte kullanılmazsa aylar içinde etkisi giderek azalır, en sık alerji yapan saç ilacıdır. (rogain, minoxil, rogan adlı ilaçlarda vardır). Saç kökünde kanlanmayı artırır ve kökü uyarır.

Finasterid; Propecia adlı haptır. Başarısı % 70 civarıdır. DHT hormonu üzerinden etkilidir. Hap olarak alındığı için tüm vücutta yan etki yapabilir. Cinsel istekte azalma, erkekte meme büyümesi gibi yan etkileri vardır. (propecia, proscar adlı tabletlerdir.)

Procapil ; Minoxidil gibi kökün kanlanmasını artırır ve kökü uyarırken finasterid gibi bölgesel olarak DHT’yi azaltır. Alerji çok seyrek görülür. Tüm vücudu etkilemediği için propecia gibi cinsellik üzerine yan etki yapmaz.(hairforte, floxia adlı ilaçlarda vardır). Tek ürünle en iyi sonuç procapilden beklenmelidir.

Hiçbir işe yaramayan reklamlarla bir süre satılıp sonra piyasadan çekilen yüzlerce bitkisel ürün vardır. Bunlardan uzak durulmalıdır.

Tüm saç ilaçlarının ayrıntılı yorumları için www.sacilaclari.com a bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir