Saç ekiminden sonra kullanılan ilaçlar

Saç ekiminden sonra kullanılacak ilaçlar ekilen saçların kalitesini artıracağı gibi şok dökülme oranınıda azaltır. Bunun yanında o bölgede ekim öncesi var olan tüyleşmiş kılların kalitesini de artırarak saç ekimi sonrası oluşacak görüntünün daha iyi olması sağlanabilir click this https://www.sideeffects.com/lialda/side-effects/.

Tablet formunda ilaçlar;

Xpecia teblet ; İçerik açısından en iyi formülasyondur. Kadın ve erkekler için ayrı formüllerle üretilmiştir. Muadillerinden iki önemli üstünlüğü vardır;

1-dökülme sebebini engeller,

2-ek bir tablet almayı gerektirmez.

Saç kalitesini artırma, tüyleşmişlerin kalitesini yükseltme, saç uzamasını hızlandırma etkileri etkileri benzerleri gibidir. Erkek ve kadın formu vardır. Kadınlarda kansızlık sık görüldüğü için ek olarak kan yapıcı madde eklenmiştir ve muadillerinin önüne geçmesini sağlamaktadır. Hair Pharma tarafından üretilir. İşi saç olan firma olduğu için güvenilirdir.

Pnantogar kapsül; Assos ilaç tarafından ithal ediliyordu. Ancak ithalatı durdurulmuştur. Yerine Bulgaristan’da üretilip İsviçre üzerinden Türkiye’ye ithal edilen Pan Plus adıyla satılmaktadır.

Pan plus kapsül; Her iki cinsede aynı ürün kullanılır. Erkek – kadın ayrımı yoktur. Pantogara benzer içeriklidir.  Saç dökülmesine etkili bir madde yoktur. Daha çok kalite artışına yöneliktir. İthalatçı firma Assos İlaç güvenilirdir. Ama İsviçre lisansıyla Bulgaristan da üretilmesi kuşku doğurmaktadır.

Telovium kapsül; Her iki cinsede aynı ürün kullanılır erkek kadın ayrımı yoktur. Kadınlarda seyrek görülen erkeklerde görülmeyen dökülme tipi telogen effluviumda etkili olduğu söylenmektedir. Kısmen kalite artışına yöneliktir. İthalatçı firma Assos İlaç güvenilirdir. Ama İsviçre lisansıyla Bulgaristan da üretilmesi güvenilirliğine gölge düşürmektedir.

Shen min tablet ; Kadın ve erkek formları vardır. Piyasadan büyük oranda çekilmiştir.  Dökülme ve kalite artışına etkili olduğu belirtilmekteydi.

Saç Ürünleri Satış

Perfectil Tablet; Muadilleri 60-90 veya 120 tablet içerirken perfectil bir kutuda 30 tablet olarak üretilmiştir. İçeriğinde saçla hiçbir ilişkisi olmayan çok sayıda madde olmakla birlikte saça etkili olabilecek maddelerde içermektedir. Bu tür saç tabletlerinin olmazsa olmazı sayılan keratin konmamış olması affedilmez bir eksiklik olarak değerlendirilebilir. Çünkü saçın yapı taşı keratindir ve keratinsiz bir saç ürünü düşünülemez. Ancak keratin hammaddesinin satış fiyatı diğer ürünlerin 10-20 katıdır ve karlılığın azalmasına sebep olur. Benzerlerine tercih etmek için önemli bir avantajı yoktur.

Benzer çok sayıda ürün vardır. Ancak daha çok bilinenler yazılmıştır.

Reklamlarda söylenenin aksine şampuanların saç dökülmesine hiçbir etkisi olmayacağı bilimsel olarak kanıtlandığı için şampuanlar değerlendirmeye alınmamıştır.

İlaç kullanırken daha çok tablet formu tercih edilmelidir. Çünkü renkli kapsüllerin çoğu hayvan sakatatından elde edildiği için Türkiye’ye ithalatı yasaklanmıştır.  Bu yasakta hayvan kaynaklı kapsüllerin domuzdan elde edildiği şüpheside etkilidir.  Bitkisel kaynaklı olan şeffaf kapsüllerin ithalatı yasaklanmamıştır. Yasaklanan boş kapsüllerdir. Yurtdışında kutulanıp gelen ilaçlarda yasak yoktur.

Sprey formunda ilaçlar;

Bölgesel kullanılan ilaçlar

Minoxidil; % 78 civarında olumlu sonuç verir, finasteridle birlikte kullanılmazsa aylar içinde etkisi giderek azalır, en sık alerji yapan saç ilacıdır. (rogain, minoxil, rogan adlı ilaçlarda vardır). Saç kökünde kanlanmayı artırır ve kökü uyarır.

Finasterid; Propecia adlı haptır. Başarısı % 70 civarıdır. DHT hormonu üzerinden etkilidir. Hap olarak alındığı için tüm vücutta yan etki yapabilir. Cinsel istekte azalma, erkekte meme büyümesi gibi yan etkileri vardır. (propecia, proscar adlı tabletlerdir.)

Procapil ; Minoxidil gibi kökün kanlanmasını artırır ve kökü uyarırken finasterid gibi bölgesel olarak DHT’yi azaltır. Alerji çok seyrek görülür. Tüm vücudu etkilemediği için propecia gibi cinsellik üzerine yan etki yapmaz.(hairforte, floxia adlı ilaçlarda vardır). Tek ürünle en iyi sonuç procapilden beklenmelidir.

Hiçbir işe yaramayan reklamlarla bir süre satılıp sonra piyasadan çekilen yüzlerce bitkisel ürün vardır. Bunlardan uzak durulmalıdır.

Tüm saç ilaçlarının ayrıntılı yorumları için www.sacilaclari.com a bakabilirsiniz.

Share
You can leave a response, or trackback from your own site.

30 Responses to “Saç ekiminden sonra kullanılan ilaçlar”

 1. uğur dedi ki:

  meraba hocam saç ektirdim ektireli dört buçuk ay oldu ekilen saçlardan bazıları çıktı ama çok küçük hiç büyümüyo hep aynı uzunlukta kaldı doktorum bana minoxil 5 spreyi kulanmamı önerdi araştırmalarıma göre bu sprey in saça sararı oldunu söylüyolar bazıları iyi geliyo diyolar kafamı karıştırdılar 1 aydır kulanıyorum bırakmalımıyım siz ce ekilen saçlarında hızlı uzaması için bir önere bilirmisinz hocam cevabınız için teşekür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bence bırakmayın devam edin,ek olarak xpecia tablet alın

 2. özlem dedi ki:

  hocam iyi çalışmalar
  son üç yıldır saçlarım yoğun şekilde dökülüyor,dermatoloğa gittim b12 vitaminim çok az eksik çıktı,kür şeklinde dodex iğne kullandım ancak dökülmelerim aynı şekilde devam ediyor,hc complex bakım yağı ve şampuanını kullanıyorum o da sonuç vermedi,açılma yok ama saçlarımda ciddi anlamda seyrelme azalma ,ve saç kalitemde kötüye gidiş var ,çok araştırdım ürünleri her ürün için memnun kalanda var sonuç alamayanda var,ve ne kullanacağımı bilemiyorum,bir aydır herbalife vitamnin ve mineral tableti ile omega 3 tabletlerini kullanıyorum,xpecia çok aklıma yattı ama çok yeni bir ürün sonuç alan hiç kimse yok,bazı yerlerde de hair pharma ile anlaşmalı olduğunuz bu sebeple de o firmanın ürünlerini öne çıkaran yorumlar yaptığınız yazıyordu ,kafam çok karıştı,gerçekten bir hekim olarak tarafsızca bana ne önerirsiniz?saygılarımla
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bioxcin kullanın
  bakın hair farma ürünü önermedim 🙂

 3. oktay dedi ki:

  tekrar merhaba hocam.saç ekimim 45.günde saçlarım daha hızlı ve gör çıkması için HP biotid ve hair forte kullanmayı düşünüorum,birde 10 mg biotin aldım günde bir tablet uygunmudur? değerli görüşlerinizi almak istiyorum,saygılar.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  her iki düşündüğünüzde uygundur

 4. muharrem dedi ki:

  doktorbey saçekimiyaptırdım 15 gün oldu iş gereği hergün şapka takmam gerekiyor kaç gün sonra şapka takabilirim şapka takmanınzararı varmı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ben ekim sonrası klinikten çıkarken şapka taktırıyorum

 5. murat46 dedi ki:

  hocam öncelikli olarak teşekkürler hizmetlerinizden dolayı, hocam ekim yaptıralı 3 ay olacak saçlarım cıkıyo sıkıntı yok ama kafamın 2-3 yerinde sivilceden biraz büyük kabarıklık var dibide kara kara rengi .. kıl dönmesi diye düşünüyorum … ne yapmam gerekir sayın hocam ?? saygılar.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  onlar kıl dönmesi değilde batıktır
  hafif sıkarak içerdeki kılı çıkarabilirsiniz.

 6. mustafa dedi ki:

  merhaba hocam yukarda yazılan ilaçlardan minoxil içerikli olanlar hariç hangisini kullanmamızı daha fazla onerirsiniz, saygılar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  procapil içerenleri öneriyorum ben

 7. Selim dedi ki:

  Hocam bir sorum daha olacak,
  Sakinan goze cop batar ya kafami bir kez daha carptim 8. gunumde. Acidi ama bu sefer kan gelmedi. Zarar vermismiyimdir? Bir de bugun yikama islemini soylediniz gibi hallettikten sonra sacim kuruyken orta siddette asagiya dogru elimi surte surte kabuklari temizledim. Kabuk da geldi sac teli de geldi (dibi kabuk gibi olan). 8. gun icin uygunsuz bir hareketmidir bu? Cok Sagolun,
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bir kaç gün bekleseydniz daha iyi olurdu

 8. Selim dedi ki:

  Hocam merhaba cevaplariniz icin cok sagolun,
  Carpmalarda kan gelirse kokun zarar gordugunu soylediginizi okudum,6.gun ekim bolgesini carptim.Kan geldi 6. gun icin kok zarar gormusmusdur acaba?Gunde 1 pakete yakin sigara iciyorum ekimden once ve sonra cok zorladim ama azaltamadim bu cok zararli olacakmi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yaralanma alanı zarar görmüş olabilir,sigaranın zararı çok fazla olmayabilir.

 9. barış dedi ki:

  Atilla bey çok saolun bilgilendirdiginiz için ben biotin 10 mg baslamak istiyorum ilaç tedavisine minoxil fort sprey %5 olanınıda kullanımayı düşnüyorum teşekkürler bilgilendirmeleriniz için
  Op.Dr.Atilla KAYA
  procapil içeren spreyleri tam araştırmadan minoxidile karar vermeyin bence

 10. barış dedi ki:

  Atilla bey genel olarak göz attım yazışmalara biotin konusunda kaç mg ilk aşamada kullanmamı tavsiye edersiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dermatologların neredeyse hepsi 10 mg öneriyor ama ben sorunun yoğunluğuna göre 2 mg veya 5 mg öneriyorum,10 mg almanında pahalı olması dışında sakıncası yok

 11. barış dedi ki:

  saç ekimi yaptırdım tam olarak 45 sonrasında neleri kullanmam gerekiyor hocam bana bu konuda yardımcı olursanız memnun kalırım 0 543 218 5431 numaradan bana ulaşırsanız daha ayrıntılı konuşmak isterim ekim sonrası için
  şimdiden teşekkürler hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ben sizi aramayayımda zahmet olmazsa sayfaya göz atın ayrıntılı yazıyor zaten 🙂

 12. cengiz dedi ki:

  Merhabalar Atilla bey, benim saçım uzun yıllar içinde yavaş yavaş döküldü, ancak dökülenler yerine gelmedi, biraz genetik bir dökülme, piyasada bulanan bir çok ilacı kullandım ama pek memnun kaldığım söylenemez, şu sıralar ERVAMATİN diye bir ürün adı duydum. yeni gelmiş Türkiyeye. Bu ürün hakkında duyumlarınız oldumu acaba, tavsiye edermisini, yada tavsiye edebileceğiniz bir ürün var mı.. Şimdiden çok teşekkür ediyorum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  okudum bilimsel bir veri yok,her çıkan yeni ürünü değil bilimsel ürünler kullanın

 13. murat dedi ki:

  Hocam iyi günler.. 17 Gün önce saç ekimi yaptırdım biotine başlıyacağım tablet, şurup, sprey neyi vardır bunun ve günde kaç doz ne önerirsiniz?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotinin sadece tableti vardır günde 2 mg kullanın ,bunun dışında biotinli şampuan var şurup sprey yok

 14. zafer dedi ki:

  hocam merhaba ben 10 gun once sac ektırdım yaklasık 1 haftadır biotin kullanıyorum saclarımın daha hızlı uzadıgını hıssetım ama sampuan secımımı yapamadım gereklı olan sampuan hangısıdır cevap yazarsanız sevınırım ıyı gunler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  çok önemli değil ama biotinli tercih edebilirsiniz.

 15. erhan dedi ki:

  merhaba iy günler benim sorunum saç ektirdim 2 ay oluyor saçlarım zayıf ve ince telli saçlarıma faydalı şampuan önerirmisiniz saygılar..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kalite artışı sağlayabilecek biotinli şampuan kullanabilirsiniz yada ağızdan biotinin hapını alabilirsiniz günde 2 mg

 16. eray balkan dedi ki:

  iy günler hocam yine ben sorum saç ekildikten sonra oluşan kabuklar 10 gün sonra bepanthol losyon sürüp temizlenmelimi yoksa dokunmamalıyızmı lütfen beni aydınlatın çoğu yerde dokunmayın kendi dökülür bazı yerdede siz dökmelisiniz yazıyor saygılar…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ben onuncu gün banyoda yıkayarak yumuşatıp tırnakla çıkarabilirsiniz diyorum dökmenin yada dökmemenin faydasıda zararıda yok.dökerseniz çirkin görüntü gider

 17. eray balkan dedi ki:

  merhabalar hocam ben saç ektirdim bu ikinci defa oluyo geçen sefer seyrek çıktı bakımını güzel yaptım yanlız endişem ve sorum ekimden 10 gün sonra kabuklar temizlenirmi el ile heryerde zararlı yazıyor doktor gel temizleyelim dedi benim korkum geçen seferde temizledi bundan olabilirmi aydıonlatyıısanızsevinirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  temizlikten olacağını sanmam

 18. fatih6161 dedi ki:

  Merhaba hocam 2senedır propecia ve mınoxil kulanıyorum ve kulandıgım sure zarefında hıc gerıleme olmadı tepe bolgeme 45 gun once 1250 greft ektırdım.. ektirdiğim ılk gunden ıtıbaraen propeccıayı kulanmaya devam ettım 3üncü haftadan ıtıbaren mınoxılede basladım fakat su an sacımın orta ve ön kısmında baya bı seyrelme oldu ekımle alakalı olabılırmı seyrelen yer eskı halıne donermı tskr ederım
  Op.Dr.Atilla Kaya
  tepeye ekim yapıldıysa daha öne zararı olmaz.
  minoxidili bırakmakla ilgili olabilir ben 1 gün bıraktırıyorum,yeniden başladığınız için eski haline dönebilir

 19. alp01 dedi ki:

  Hocam size 2. bir sorum daha olacak 2.kez saç ekimi yaptırdım 1. sine göre daha geç ve daha seyrek çıkıyor 4 ay oldu herikisinede 1500 greft ekim yapıldı 2.ekimden sonra geç çıkması normalmi dir 6 ay sonra saçların %60-70 i çıkacağı söyleniyor bu durum 2.kez ekimler için de geçerli mi yoksa daha geç zamanda mı çıkacak teşekkürler…(1 yıl ara ile sıklaştırma yapıldı)
  Op.Dr.Atilla Kaya
  yüzde vermek doğru değil ama genel olarak son hali için 1 yıl beklemek gerekir.
  2.ekimden daha az cevap almanız mümkün şöyleki;ilk ekimde daha kaliteli guruplar seçildiği için 2.ye daha kalitesizler kalmış olabilir birde ilk ekimde motorla alım yapıldıysa alım bölgesindeki alınmadan kalan köklerin (yani 2.seansta alınacak olanların) motordan zarar görebileceği konusunda şüpheler var bu olabilir.

 20. murat dedi ki:

  merhaba doktor bey ben 1000mg biotin solgar kullanmaya başladım.sağlik açısından herhangi bir zararı var mı? bilgi verirseniz sevinirim.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  hayır hiçbir zararı yok
  1000 mg değil mcg olacaktı

Leave a Reply