Saç ile ilgili sorular cevaplar

Bu sayfa “Saç Ekimi ve Saça Dair Herşey” kitabının basımından sonra mail ile gelen soruları da içermektedir. Mutlaka sizi ilgilendirenler de vardır.Lütfen aklınıza gelip de cevabını bulamadığınız soruları sorun, başkalarının da aydınlanmasına yardımcı olun. Sorunuz ve cevabı en kısa sürede eklenecektir.

-Kafamda kaza sonrası ameliyat ve kazada yaralanmaya bağlı iz var saç ekilebilir mi?

-Vücuttaki her kıl kökü bir başka alana nakledilebilir. Yara izleriniz çevreyle uyumlu hale gelecek şekilde ekim yapılabilir.

-Seyrek alana ekim yapılabilir mi? Yapılabiliyorsa var olan kökler zarar görür mü?

-Seyrek alan istenildiği kadar sıklaştırılabilir, köklerin ekileceği delikler cildi keserek ekilen tarzda ekilirse (FUE-FUT farketmez) kökler zarar görebilir. Ama ekilecek kökler için cilt kesmeden ekilirse kökler zarar görmez (delerek ekim sadece usulüne uygun yapılan FUE’de uygulanır).

Vücuttan ekilen kıllar ekilen alana uyum sağlar mı?

-Birçok sitede “vücuttan ekilen kıllar saça uyum sağlar” cümlesini okuyabilirsiniz. Benim yaptığım vücuttan ekimlerde uyum olmadığını, göğüsten ekilen kılların göğüsteki kadar uzadığını, kıvırcık yapısının düzleştiğini, minimal düzeyde kalite artışı olduğunu tespit ettim. Sakaldan alınıp saç ekiminde kullanılan kökler sakaldaki gibi uzamaya devam ediyor.

Lazer tarağı almayı düşünüyorum önerir misiniz?

-Nedenini anlamadığım bir şekilde lazer tarağını satanlar genelde saç ekimi yapanlar. Eğer işe yarayacaksa neden ekim yapacağı kişiyi kaçırsın ki? Kişisel düşüncem saç dökülmesi yaşayan kişiyi kliniğe getirmenin etkili ve kolay bir yolu saç tarağı satmaktır. Bunun dışında saça etkisi olduğunu sanmıyorum.

Koltuk altı ve etek kılları saç ekiminde kullanılabilir mi?

-Teorik olarak uzadığı için daha mantıklı bir ekimdir. Ama bu bölgelerde kıllar çok yatay çıktığı için alım çok başarısız oluyor.

FUT yöntemiyle saç ektirdim çok önde ve dik çıkıyor rahatsız eden bu durum düzeltilebilir mi?

-İki şeklide düzeltilebilir; fazla önde olanlar FUE tekniğiyle alınıp istenilen alana ekilebilir veya aralarına FUE ile doğal açısıyla saç ekilerek çirkin görünüm kamufle edilebilir.

Bacak kılları saç ekiminde kullanılabilir mi?

-Bacak kılları saç amacıyla kullanılabilir. Ama daha kaliteli ense, sakal ve göğüs gibi bölge kıllarını nakletmek daha uygundur.

Ekilen saç ne zaman çıkar?

-FUE ile ekilen saçların bir kısmı 2-6 hafta arasında şok dökülmeye uğrar. Bu dönemde dökülenler 4-8 ay sonra çıkmaya başlar. 1 yılda yaklaşık sayısal sonuç tamamlanır. Kalite değişimi 2 yıla kadar devam eder.

Saç ekimi günah mıdır?

-Sorduğum din bilginlerinin araştırma sonucu yorumlarına göre saç ekimi günah değil.

Vücuttan saç ekiminde ne kadar saç ekilebilir?

-Vücuttan saç ekiminde daha çok sakal, göğüs kılları ve sırt kılları kullanılır. Ekilebilecek kök sayısı alınabilecek kalitedeki kök sayısı kadardır.

Jöle ve biryantin gibi ürünler saç dökülmesi yapar mı?

-Hayır. Saç köküne zarar verebilecek madde içermez. Ancak saçlı deriye zarar verebileceğinden gece yıkanması uygun olacaktır.

Daha önce FUT yöntemiyle saç ektiren bir kişiye FUE yapılabilir mi?

-Vücutta ve ensede alınabilecek kök olduğu sürece saç ekimi yapılabilir.

Kadına saç ekimi yapılır mı?

-Evet kadına erkek tipi saç dökülmesi, allopecia areata, yara,  yanık izi gibi durumlarda ekilebilir. Ama kadınlarda daha sık görülen tüm kafada seyrelme şeklinde olan allopecia totalis (bayan tipi) saç dökülmesinde ekim yapılmamalıdır.

Saçlar neden kıvırcık olur?

-Saçın biyokimyasal yapısındaki küçük bir fark (disülfit bağları) saçın kıvırcık olmasına sebep olur ve genetiktir.

Ekilen kökten kaç saç teli çıkar?

-Ekilen her bir kökten bir saç teli çıkar. Ancak vücutta tekli gruplar halinde çıkarken ensede saçlar 1-4 kök içeren folliküler ünite denen gruplar halinde çıkar.

Saçı kazıtmak kaliteyi artırır mı saç dökülmesini durdurur mu?

– Hayır yapılan bilimsel çalışmalar saçı kazıtmanın saç kalitesine ve saç dökülmesine etki yapmadığını ama saç kısa olduğu için ilk birkaç hafta saç kalitesi artmış gibi algılandığını ve de dökülen saçlar kısa olduğu için farkedilemediğini göstermiştir.

Kıl köklerinin alındığı yerden tekrar saç çıkar mı?

-Kök alınan alandaki saçlar alınan kök kadar seyrelir. Ama enseden seyrelmenin farkedilemeyeceği kadarı alınır, sakal ve göğüsten ise hepsi alınır.

Saçlarım erkenden beyazlaştı, neden?

-Saç ağarması genetik yapıdan kaynaklanır ve saça rengini veren melanin pigmentinin üretiminin azalmasıyla meydana gelir.

Ekilen saç dökülür mü?

-Ense ve vücuttan alınan kökler DHT denilen zararlı hormondan etkilenmediği için dökülmez. Ama ileri yaşa kadar yaşanması halinde cildin kırışması gibi kaçınılmaz olarak saçlar giderek azalır. FUE’de kaliteli saçlar seçilerek alındığı için daha uzun dayanır.

Finasterid cinsel istekte azalma yapar mı?

-Dünyanın en güvenilir kuruluşu olan FDA tarafından yapılan 2000 kişilik bir çalışmada istatistiki olarak cinsel istek azalması yapmadığı kanıtlanmıştır.

Şapka ve baş örtüsü kullanmak saçı döker mi?

-Dolaşımı bozacak kadar sıkı değilse dökülmeye sebep olmaz.

Saç çıkardığı söylenen sabunlar, kremler, bitkisel ilaçlar saç çıkarır mı?

-Kitabı yazarken yaptığım araştırmalarda bu tür ürünlerin güvenilir ve laboratuvar onayı olduğunu görmedim. Her ne kadar 5 alfa redüktazı inhibe ettiğini yazanlar da olsa inandırıcılıktan çok uzak ve reklam amaçlıdır.

Kafadaki kıllar tedaviyle artırılabilir mi?

-Hayır kök sayısı doğuştan bellidir artırılamaz.

Ensemde ve vücudumda kıl yok saç ekilebilir mi?

-Saç ekimi mümkün değil protez kullanılabilir.

Ekilen saçlar neden dik dik çıkıyor?

-Eski saç ekimi tekniği FUT  yönteminde ve FUE ile alınıp FUT yöntemiyle ekimde delikler önceden 90 dereceyle açıldığı için saçlarda dik çıkar.

Saç ekim resimleri için www.sacekimiresim.com

Saç ekimi ile ilgili ayrıntılı bilgi ve zengin resim arşivi için saç ekimi