Saç ile ilgili sorular cevaplar

Bu sayfa “Saç Ekimi ve Saça Dair Herşey” kitabının basımından sonra mail ile gelen soruları da içermektedir. Mutlaka sizi ilgilendirenler de vardır.Lütfen aklınıza gelip de cevabını bulamadığınız soruları sorun, başkalarının da aydınlanmasına yardımcı olun. Sorunuz ve cevabı en kısa sürede eklenecektir.

-Kafamda kaza sonrası ameliyat ve kazada yaralanmaya bağlı iz var saç ekilebilir mi?

-Vücuttaki her kıl kökü bir başka alana nakledilebilir. Yara izleriniz çevreyle uyumlu hale gelecek şekilde ekim yapılabilir.

-Seyrek alana ekim yapılabilir mi? Yapılabiliyorsa var olan kökler zarar görür mü?

-Seyrek alan istenildiği kadar sıklaştırılabilir, köklerin ekileceği delikler cildi keserek ekilen tarzda ekilirse (FUE-FUT farketmez) kökler zarar görebilir. Ama ekilecek kökler için cilt kesmeden ekilirse kökler zarar görmez (delerek ekim sadece usulüne uygun yapılan FUE’de uygulanır).

Vücuttan ekilen kıllar ekilen alana uyum sağlar mı?

-Birçok sitede “vücuttan ekilen kıllar saça uyum sağlar” cümlesini okuyabilirsiniz. Benim yaptığım vücuttan ekimlerde uyum olmadığını, göğüsten ekilen kılların göğüsteki kadar uzadığını, kıvırcık yapısının düzleştiğini, minimal düzeyde kalite artışı olduğunu tespit ettim. Sakaldan alınıp saç ekiminde kullanılan kökler sakaldaki gibi uzamaya devam ediyor.

Lazer tarağı almayı düşünüyorum önerir misiniz?

-Nedenini anlamadığım bir şekilde lazer tarağını satanlar genelde saç ekimi yapanlar. Eğer işe yarayacaksa neden ekim yapacağı kişiyi kaçırsın ki? Kişisel düşüncem saç dökülmesi yaşayan kişiyi kliniğe getirmenin etkili ve kolay bir yolu saç tarağı satmaktır. Bunun dışında saça etkisi olduğunu sanmıyorum.

Koltuk altı ve etek kılları saç ekiminde kullanılabilir mi?

-Teorik olarak uzadığı için daha mantıklı bir ekimdir. Ama bu bölgelerde kıllar çok yatay çıktığı için alım çok başarısız oluyor.

FUT yöntemiyle saç ektirdim çok önde ve dik çıkıyor rahatsız eden bu durum düzeltilebilir mi?

-İki şeklide düzeltilebilir; fazla önde olanlar FUE tekniğiyle alınıp istenilen alana ekilebilir veya aralarına FUE ile doğal açısıyla saç ekilerek çirkin görünüm kamufle edilebilir.

Bacak kılları saç ekiminde kullanılabilir mi?

-Bacak kılları saç amacıyla kullanılabilir. Ama daha kaliteli ense, sakal ve göğüs gibi bölge kıllarını nakletmek daha uygundur.

Ekilen saç ne zaman çıkar?

-FUE ile ekilen saçların bir kısmı 2-6 hafta arasında şok dökülmeye uğrar. Bu dönemde dökülenler 4-8 ay sonra çıkmaya başlar. 1 yılda yaklaşık sayısal sonuç tamamlanır. Kalite değişimi 2 yıla kadar devam eder.

Saç ekimi günah mıdır?

-Sorduğum din bilginlerinin araştırma sonucu yorumlarına göre saç ekimi günah değil.

Vücuttan saç ekiminde ne kadar saç ekilebilir?

-Vücuttan saç ekiminde daha çok sakal, göğüs kılları ve sırt kılları kullanılır. Ekilebilecek kök sayısı alınabilecek kalitedeki kök sayısı kadardır.

Saç Ürünleri Satış

Jöle ve biryantin gibi ürünler saç dökülmesi yapar mı?

-Hayır. Saç köküne zarar verebilecek madde içermez. Ancak saçlı deriye zarar verebileceğinden gece yıkanması uygun olacaktır.

Daha önce FUT yöntemiyle saç ektiren bir kişiye FUE yapılabilir mi?

-Vücutta ve ensede alınabilecek kök olduğu sürece saç ekimi yapılabilir.

Kadına saç ekimi yapılır mı?

-Evet kadına erkek tipi saç dökülmesi, allopecia areata, yara,  yanık izi gibi durumlarda ekilebilir. Ama kadınlarda daha sık görülen tüm kafada seyrelme şeklinde olan allopecia totalis (bayan tipi) saç dökülmesinde ekim yapılmamalıdır.

Saçlar neden kıvırcık olur?

-Saçın biyokimyasal yapısındaki küçük bir fark (disülfit bağları) saçın kıvırcık olmasına sebep olur ve genetiktir.

Ekilen kökten kaç saç teli çıkar?

-Ekilen her bir kökten bir saç teli çıkar. Ancak vücutta tekli gruplar halinde çıkarken ensede saçlar 1-4 kök içeren folliküler ünite denen gruplar halinde çıkar.

Saçı kazıtmak kaliteyi artırır mı saç dökülmesini durdurur mu?

– Hayır yapılan bilimsel çalışmalar saçı kazıtmanın saç kalitesine ve saç dökülmesine etki yapmadığını ama saç kısa olduğu için ilk birkaç hafta saç kalitesi artmış gibi algılandığını ve de dökülen saçlar kısa olduğu için farkedilemediğini göstermiştir.

Kıl köklerinin alındığı yerden tekrar saç çıkar mı?

-Kök alınan alandaki saçlar alınan kök kadar seyrelir. Ama enseden seyrelmenin farkedilemeyeceği kadarı alınır, sakal ve göğüsten ise hepsi alınır.

Saçlarım erkenden beyazlaştı, neden?

-Saç ağarması genetik yapıdan kaynaklanır ve saça rengini veren melanin pigmentinin üretiminin azalmasıyla meydana gelir.

Ekilen saç dökülür mü?

-Ense ve vücuttan alınan kökler DHT denilen zararlı hormondan etkilenmediği için dökülmez. Ama ileri yaşa kadar yaşanması halinde cildin kırışması gibi kaçınılmaz olarak saçlar giderek azalır. FUE’de kaliteli saçlar seçilerek alındığı için daha uzun dayanır.

Finasterid cinsel istekte azalma yapar mı?

-Dünyanın en güvenilir kuruluşu olan FDA tarafından yapılan 2000 kişilik bir çalışmada istatistiki olarak cinsel istek azalması yapmadığı kanıtlanmıştır.

Şapka ve baş örtüsü kullanmak saçı döker mi?

-Dolaşımı bozacak kadar sıkı değilse dökülmeye sebep olmaz.

Saç çıkardığı söylenen sabunlar, kremler, bitkisel ilaçlar saç çıkarır mı?

-Kitabı yazarken yaptığım araştırmalarda bu tür ürünlerin güvenilir ve laboratuvar onayı olduğunu görmedim. Her ne kadar 5 alfa redüktazı inhibe ettiğini yazanlar da olsa inandırıcılıktan çok uzak ve reklam amaçlıdır.

Kafadaki kıllar tedaviyle artırılabilir mi?

-Hayır kök sayısı doğuştan bellidir artırılamaz.

Ensemde ve vücudumda kıl yok saç ekilebilir mi?

-Saç ekimi mümkün değil protez kullanılabilir.

Ekilen saçlar neden dik dik çıkıyor?

-Eski saç ekimi tekniği FUT  yönteminde ve FUE ile alınıp FUT yöntemiyle ekimde delikler önceden 90 dereceyle açıldığı için saçlarda dik çıkar.

Saç ekim resimleri için www.sacekimiresim.com

Saç ekimi ile ilgili ayrıntılı bilgi ve zengin resim arşivi için saç ekimi

Share
Both comments and pings are currently closed.

875 Responses to “Saç ile ilgili sorular cevaplar”

 1. mehmet dedi ki:

  hocam teşekkür ederim cevaplarınız için… kalın sağlıcakla

 2. vedat dedi ki:

  hocam bi insan artık kaç yaşından sonra kel kalmaz diyebilirsiniz..böyle bi şey var mı acaba.. hani derler ya artık sen kel olman yaşın geçmiş diye.
  Dr.Atilla kaya
  genellikle 27 yaşından sonra dökülme başlamaz önceden başladıysa devam eder ama kişi yaşadığı sürece dökülme ihtimali vardır.

 3. mehmet dedi ki:

  Hocam bi sorum olacaktı..saç egzaması sonucu dökülen saçlar tekrar çıkar mı…
  Hocam bi de saçtaki egzama kalıcı mıdır bunun bi çaresi yok mu?.. teşekkür ederim
  Dr.Atilla kaya
  Egzema kalıcı değildir tedavi olur,tedaviden sonra ökülenlerin çoğu geri çıkar.

 4. serkan dedi ki:

  benim saçlarım çok kıvırcık nasıl düzleştirebilirim
  Dr.Atilla Kaya
  Kalıcı olarak düzelmez ancak kuaförlük uygulamalarıyla mümkün

 5. erme10 dedi ki:

  hocam nasılsınız size bir sorum olacak sizde alım ucu olarka 0.6 da kullanıyorsunuz peki 0.5 ile saç alımı yapmak mümkünkü sizin gibi bu işin ehli fuede kendini gelistirmis dr ler 0.5 ile alım yapıp ekebilrmi 1li 2li saç greft yani birde saçın kökükaç mm dir 0.4 0.3 mü acıklarsanız sevinirim veye kaç mm se sizin bir sitenizde 0.45 ile alım bile yaptıgnızı okudum lütfen cevap yazın hocam saygılr
  Dr.Atilla kaya
  Saç kalınlığı kişiye göre çok değişir ama ortalama 0.52 mm civarındadır.Ben sadece kaş ekiminde 0.6 kullanıyorum saç ekiminde 0.7 mm kullanıyorum.Kol kılı gibi zarif köklerin alımında 0.45 kullanıyordum onuda artık kullanmıyorum.

 6. emre10 dedi ki:

  hocam mutlaka yazın canlı gördügüm icin yazdım mutlaka cevap yazın daha önce devamlı elen degisiyor diye yazmıstınız ama innaki güzel b ir üstad olarak sizden yorum bekliyorum merkez ismini silerek yazarsanız ben cevabı almsız olucam uc alımı0.6 nkullanıyorlar on uda yaayım sizin gibi tşkler
  Dr.Atilla kaya
  Anladığım kadarıyla yeterince dikkatlisiniz önemli olan sizin görmeniz bence aklınıza yattığı şekilde davranın.ben genellikle ekimi kendi yapanlardan sonucunu gördüklerimi öneriyorum.yazdığınız yerin sonuçlarını hiç görmedim o yüzden herhangi bir yorum yapmam şık olmaz.

 7. emre10 dedi ki:

  merahaba atilla bey nasılsınız sizin icin ince uc kullanıyor diyorlardı 0.6 0.7 ama ben gecen gün internet sietsinde ……… ün sitersinde 0.5 ile hatta telde bana 0.4 ile bile 2 li kökleri rahat birsekilde aldıgını söyledi oda sizin gibi alle alım yapıyormus hocam sasırdım yani size 0.6 ile alım izin zara veiyor diyenler buna ne der acaba hocam dr nin ismini misterseniz silip bun o sekilde yayınlayın kara sizin bu arada yorumunuzu bekliyorum
  Dr.Atilla kaya
  Anlkaranın en şarlatan şahsiyeti olduğu konusunda tüm doktorların ortak fikir sahibi olduğu kişi yazdığınız kişidir.sanırım sorunuza cevap olmuştur.Ancak o kişi bu kadar kötü atabilir zaten 🙂

 8. çiğdem dedi ki:

  Hocam toppik kullandıktan sonra üzerine hgf sprey uygulanır mı?Yoksa hergün saçımı yıkadıktan sonra mı uygulamam gerekir?Teşekkür ederim
  dr.Atilla kyaa
  Her gün yıkanmanız gerekmez ama eğer yıkanacaksanız banyodan sonra hgf kullanın .eğer banyo yapmadan topik uygulayacaksanız önde hgf kullanın sonra topik uygulayın.

 9. Ufuk Serdar dedi ki:

  Hocam öncedende söylemiştim.Saçım aşırı yağlanıyor sabunla azalttım hatta 3 gün içinde hiç yağlanmıyor gibi.Hacı şakir sabun kullanıyorum saçım sert olsada yağ oranı %80 düştü diyebilirim.Saç dökülmelerim mevsimler olarak yine artmaya başladı.Head and Shoulders den kurtulmaya karar verdim.Sizden şimdi istediğim ; ph 5.5 değerinde yağlanma ve dökülmeye karşı az da olsa etkili bir şampuan önermeniz.Bioblass kullan diyorlar onu düşünüyorum birde duyduklarımı göre clear ve pantene dende çok memnunlar sizce hangisi ?
  Dr.Atilla Kaya
  clear ve panteni tercih edebilirsiniz bioblass üreticilerinin ürettiği tüm ürünler milletin parasını tırtıklama amaçlı üretiliyor. 🙂

 10. ziya dedi ki:

  hocam tşklerr

 11. ERTURK dedi ki:

  BUNA CEVABEN İKİ GÜNDE BİR DOZ YETERSİ KALABİLİR DEMİSİNİZ İKİ GÜNDE 1 DOZ DERKEN SADECE SANAH MI DEMEK İSTEDİNİZ BEN 2 GÜNDE 1 SABAH AKSAM DEMEK İSTEDİK 2 GÜNDE SABAHA AKSAM 2 DOZ YAPMAZMI VEYA SİZİN DEDİGİZİ GİBİ HER GN BRİ DEFA = 1 DOZ MU DEMEK YANİ AÇIKLARSANIZ SEVİNİRİM
  demişsiniz
  günde biz doza düşürebilirsiniz demek istedim

 12. ilhan dedi ki:

  merb hocam enseden kök alındıgı zaman cok seyrelırmı gözle görunecek sekılde bıde alınan yerden tekrar sac cıkarmı gurlesırmı acaba
  Dr.Atilla Kaya
  Alınan yerden alınan kök kadar seyrelme olur ve o kadar eksilip bir daha çıkmaz ama alım yapılırken rahatsız etmeyecek kadar kadar olmasına dikkat edilir.

 13. cennet eser dedi ki:

  sayın hocam sorun ve cevapları okudum.tatmin oldm sayılmaz.28yaşindayım bayanım.erkek tipi saç dökülmesivar saç ekimi düşünüyorum.çeşitli ürün kullandım faydası yok.atilla bey başımın tepe noktasında açılma bayagı var ama fiyat konusu da kafamı karıştırıyor sacma olur soru ama görmeden birşey diyemezsiniz.saç ekimine göre yapıyorsunuz ama fiyat nasıl oluyor.ciddi ektirmeyi düşünüyorum.tatmin edici cevap bekliyorum.hergün göreve giderken sacı yıkamaktan bıktım.sık yıkamada iyi değil biliyorum ama mecburum.hemen düşünüyorum ektirmeyi.saygılar
  Dr.Atilla Kaya
  Sizi tatmin edecek cevabı nerden bileyim,siz en iyisi başkasıyla yazışın.

 14. kartal dedi ki:

  saygilar hocam,5 ay önce istanbulda bir merkezde sac ektirdim , 4-5 haftadir saclarim eskiye göre daha cok dökülüyor …bunun sebebi ne olabilir? ne tavsiye edersiniz,,tesekkürler
  Dr.Atilla kaya
  Ekmle ilişkisi olduğunu sanmıyorum genetik dökülmenizde artma olabilir ilaç kullanmalısınzı.

 15. ziya dedi ki:

  hocam önceliklen iigünler…ben size bir ürün hakkında bilgi almak istiyorum. sizce revigen tonic nasıl bir ürün kullanmaya değermi. saç için bir fayda edermi yardımcı olursanız sevinirim.ii günler
  Dr.Atilla kaya
  Revigen in içinde etkinliği FDA tarafından onaylanmış ve bilimsel olarak kanıtlanmış bir madde yok,tek yolu deneyip görmek.

 16. isim vermek istemiyom dedi ki:

  hocam slm ?ben saçımı kazıtacam? keltoş olacam yani ? acaba saç kazımanın deriye ve saça faydası varmı ???dobra dobra delikanlı gibi cevap verirseniz tşklerr
  Dr.Atilla Kaya
  Saçı kazıtmanın saça hiçbir yararı olmadığı bilimsel çalışmalarla belgelenmiş bir uygulama.daha rahat temizleneceği için ciltteki kepeği azaltabilir.

 17. Kerem dedi ki:

  hocam http :// www .hgfspray .com/Siparis.aspx sayfa HGF sprayin ana sayfasimi? Tablet kulanmak ne kadar dogrudur sac tökülmeyi engelemek icin?
  Dr.Atilla kaya
  Bu tür ürünlerin resmi sitesi com.tr olur hgf sprey inki de http://www.hgf.com.tr dir

 18. erturk dedi ki:

  hocam saygılar hgf spreyi kacıncı aydan sonra 2 günde bir veya artık 3 günde bir mi kullanmalıyız etki azalırmı ben 7 aydan beri kullanıyorum ayda bazen 5 gün es gectigime göre 6 ay yapar artık 2 ünde bir sabah aksam kullansam yinede saçlarımı korurmuyum. ayda ortalam 5 gün es geçmek geriey dönüs mi olur zararı olurmu hocam lütfen detaylı bilgi almak istiyorum birde hgf nin köüpü yokmu hocam saygılar hepsine sevapp yazarsanız sevinirm
  Dr.Atilla Kaya
  ayda 5 gün atlamanın önemi olduğunu sanmıyorum ama bence 2 günde bir sabah akşam kullanmak yerine günde bir kere kullanın.Bu gurup ürünlerde genel öneri idame tedavi olarak bir yıldan sonra günde bir uygulamayla devam edilmesi yönündedir, iki günde bir doz yetersiz kalabilir ama yinede isterseniz deneyin dökülme olursa geri dozu artırırsınız.

 19. özkan dedi ki:

  merb hocam bazı kliniklerde anlasmalı hastanelerde sac ekımı yaplıyor bu baglamda komısyon verılıyormu hastanelere bıde verılıyorsa o komısyon hastadan mı kesılıyor acaba
  Dr.Atilla Kaya
  Bu dedikleriniz çok değişiyor konuşmalısınız.

 20. Kerem dedi ki:

  Hocam HGF sprey´yi kulanirsam, etkisini hemen gözterirmi? ve biraktiktan sonra yine dökülürmü? yada daha fazla döker`mi? yan etkisi varmidir?
  Dr.Atilla kaya
  Bütün bilimsel ürünler gibi saçta olumlu etkileri 2-3 ay sonra görmeye başlarsınız giderek artar,bıraktıktan sonra dökülme yeniden başlar ve 1 yılın sonunda başladığınız zamanki gibi olur bu sebeple doz azaltarak devam etmelisiniz.