Saç klonlama

Saç klonlama süreci

     Klonlama kelime anlamı olarak ikizlemeyi ifade eder yani elinizdeki bir saç kökünün tıpkısı olarak yenilerini oluşturma işlemidir.Bir anlamda alınan tek kıl kökünden on binlerce kıl kökü üretme tekniğidir. Özellikle donör (kıl kökü alınacak bölge)alanı yetersiz olan bireyler için ciddi bir çözüm gibi durmaktadır.

    Tıbbi genetikte gelişmenin son noktası olarak değerlendirilebilecek klonlama son on yılda ciddi araştırmalar sayesinde önemli mesafe kaydetmiştir.

    Diğer klonlama çalışmaları gibi kıl kökü çoğaltma amaçlı klonlama konusunda İngiltere ve Amerikada araştırmalar hala devam etmektedir.

Saç Ürünleri Satış

    Şu an uygulanan en yaygın yöntem enseden alınan kıl köklerinin kelleşmiş alana ekimidir enseden alınan kıl kökü kadar seyrelme olduğu için çok fazla alınması halinde ensedeki kıl kökleri zamanla azalacaktır.Yani enseden alınabilecek kıl kökü sonsuz değildir.Bu açıdan bakıldığında klonlama mükemmel bir çözüm olacağı düşiünülebilir.Ancak klonlamayı tohumların tarlaya atılması gibi basit bir işlem gibi görmek hayal kırıklığına sebep olabilir.
   Klonlanması istenen kıl kökü enseden alınıp özel şartlarda klonlamanın yapılacağı laboratuar ortamına gönderilip orada çağaltılacak ve aynı şartlarda ekim ortamına ulaştırılacaktır.Elde edilen bu kökler şu an olduğu gibi istenilen alana ekilecektir.Yani şu anda yapılan saç ekimi yine yapılmaya devam edecek ama kökler donör alandan değil çoğaltımın yapıldığı laboratuardan alınacaktır.
   Klonlama ileri teknoloji yatırımı,çok özel elemanlar ve yüksek işletim maliyeti gerektirmektedir bu durum bir kişiye klonlama hizmetinin şu anki fiyatlardan kat kat fazla olacağını göstermektedir.Ayrıca klonlanacak kıl kökü ve klonlanarak çoğaltılmış kıl köklerinin nakledilmesi ve elde edilen köklerin ekimi maliyeti artıracak diğer faktörlerdir.Bu kadar pahalı bir işlem yaygınlaşamayacağı için belirli ülkelerin tekelinde kalacağını düşündürmektedir.
   Bu faktörlerle birlikte düşünüldüğünde saç kökü klonlamanın önümüzdeki on yılda rutin kullanıma girmesi mümkün görünmemekte daha sonraki yıllarda da çok akla yatkın durmamaktadır.
   
  
Bazı kliniklerin internet sitelerinde “klonlanlama araştırmalarına klinik olarak destek veriyoruz” gibi absürt yazılar görebilirsiniz bu sözü;domates yetiştiren bir köylü amcanın “uzayda biber yetiştirme araştırmalarına kişisel katkı sağlıyorum” lafından farklı değerlendirmeyin.
   Yine bazı aşırı uyanık peruk satıcılarıda fare için tuzağa konulan peynir misali ” saç klonluyoruz ” gibi reklamlar vererek insanların saflığından yararlanmaya çalışmaktadırlar.Bu tür dürüst olmayan insanlardan hizmet alırken tekrar tekrar düşünmekte yarar var.

Saç ekim resimleri için www.sacekimiresim.com

Share
You can leave a response, or trackback from your own site.

57 Responses to “Saç klonlama”

 1. baris dedi ki:

  hocam ben bi saç ekim merkeziyle gorustum yaklasık 2500 greftın bana yetıcegını soledıler bunun fiyatı ne kadar olur sizde?.ben size muayne olmak istiyorum fakat şunu sorucam ekımlerı sız kendınızmı gerceklestırıyosunuz yoksa hemsırelerınızmı yapıyor birde kaç derece acıyla ekım yapıyorsunuz?benim arkadaşım b….. tıp merkezınde ektırmıstı o kadar pısman oldu kı ustune protez sac kullanıyor suan cok kararsızım sac ekımı yaptırmak ıstıyorum fakat pişman olmak ıstemıyorum kıme guvenıcegımızı şaşırdık.ortada bi yöntem var ama memnun olan cok az kişi var çevremde paramızla rezıl olmayalım..
  Op.Dr.Atilla Kaya
  fiyat köklerin alınacağı yere göre 1.5-2.5 tl arasında değişiyor,
  her kökü kendim ekerim
  arkadaşınız gibi pişman olmamak için soracağınız en son soru fiyat olmalı öncelikle kaliteli ekim araştırması yapın
  ekim açısı bölgedeki saçların açısına uygun olarak 40-55 derece ile ekiyorum

 2. Gündüz dedi ki:

  iyi günler, FUE yöntemini hakki ile yapan 1-2 merkezin adini verebilirmisiniz?
  Tesekkürlerimle.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  merkez FUE yapmaz doktor yapar 🙂

 3. sehmuzz dedi ki:

  ya bosverın ortalık kel dolu arkadaslar hem akacak kan da yerınde durmaz yanı 🙂

 4. mehmet uz dedi ki:

  hocam iyigunler ben size 5 6 kez yazi yazdim simdi dokulme tedavime minoxil ketakonazol ve yagli saclar icin pirdolinle devam ediyorum cunku tum sampuanlar para tuzagi eger bu tedavi cevap vermezse hgf sprey ve sawpoo ya gececem bunlar ve promox sprey tum eczanelerde var mi cevaplarsaniz sevinirim.hgf nin icinde finasterid var mi.
  Dr.Atilla kaya
  Promox u eczanelerde bulamazsınız sanal eczanelerde bulabilirsiniz.

 5. AnaRsyH dedi ki:

  mrb hocam klonlamada arkadaşların ve sizin yazdığınız görüşleri okuyunca karamsarlığa kapılsamda yine de umut edici gelişmler olduğunu düşünüyorum inş kısa zamanda bilim insanları bununda üstesinden gelecek gelişmeleri yapacaklardır hocam histogren diye bir firma yaptığı deneylerin sonucunu internet sitesine deneklerin fotolarını paylaşmışlar birde uzaman gözüyle siz bakarsanız sevinirimhttp://www.histogen.com/aboutus/news_events.htm#32
  Dr.Atilla Kaya
  Bir gelişmedeönemli olan ışığın görünmesidir,tunelin ucunda ışık göründüyse mutlaka o aydınlık alan görünür burda 2 önemli sorun var
  1-ne kadar rutinleşebileceği (örneğin onbinlerce böbrek hastası nakil yaptıramıyor)
  2- Ne yaygınlaşabileceği (işlemi yapanların sayısı,teknolojini bedeli,uygulama fiyatı)
  Dikkat ederseniz yazılarımda klonlama kısa vadede yapılamayacak demiyorum kısa vadede yaygınlaşamayacak diye düşündüğümü yazıyorum.
  FUE Türkiyede yapılmaya başlanalı 7 yıl oldu şu an Türkiyede hakkıyla FUE yapan 4 kişi var diğer taraftan hiçbir yatırım maliyeti olmamasına rağmen birçok şehirde yapılmıyor ,bu kadar basit bir işlemin yaygınlaşamaması yanında klonlamanın orta vadede yaygınlaşması biraz zor görünüyor.
  Tabiki gün gelecek yapılacak ama çok pahalı olacak ucuzlaması için gereken süre 5-10 yıldan az değil.Şu an yapılıyor olsa kaç kişi 300 000 dolar veripte yaptırabilir mesela.
  Ama yinede aynaya bakarken “klonlama başlarsa saçlarını sağa tarayacağım” gibi planlar yapmanın sakıncasıda yok bence 🙂

  • emre öz dedi ki:

   sayın doktor rezalet bir açıklama yapmışsınız
   Op.Dr.Atilla Kaya
   İyisini sizden alalım
   yazın yayınlayayım 🙂

 6. mine dedi ki:

  mrh bir sorum olcak tı cevaplarsanız sevinirim bu klonlama işlemi bayanlar için de uygun olcak mı acaba bide şu an yapılan saç ekim olayı bayanlar için uygulanmadığı söyleniyo doğrumu teşekkurle
  Dr.Atilla kaya
  Klonlama güncel hale gelirse cinsiyet farkı olmaz,bayanlarda erkek tipi dökülme varsa ekim yapılabilir ama kadın tipiyse yapmanın anlamı yok.

 7. Tolga Avci dedi ki:

  Hocam,

  ben Almanya da ikamet ediyorum. 2001 ve 2003 senelerinde 2 sac ekimi yaptirdim. (serit alma yöntemi, sanirim simdi FUT diye adlandiriliyor. maalesef 2 seansin sonucunda beklentilerime cevap alamadim. gecen zamanda da diger kendi kalan saclarim da döküldü su anda oldukca seyrek ve rahatsiz edici bir görünüm var. bir ara saclarimi kaziyarak daha dogal görünmeyi denedim ancak ensedeki yara izim oldukca belirgin oldugundan( 1,5 cm en-14 cm uzunluk) ve ne oldu? sorularindan biktigimdan tekrar uzatmaya ve bu sorunu artik tamamen cözmeye karar verdim. Ense bölgemde saclar oldukca azaldigindan, gögüs bölgesinden alinacak köklerin uygulanmasi bana tek cözüm gibi geliyor.Diger cözüm de tabii ki protez ancak bu kadar yasanandan sonra bu sekilde bir cözümü acikcasi kendime yediremiyorum. Vermis oldugunuz mail adresinize ben de birkac fotograf yollamak istiyorum müsaade edeceginizi umarak. Gögüs bölgemden karin bölgesine kadar oldukca killi bir yapim var diyebilirim. Bahsettigim yogunluktaki gögüs ve karin bölgesinden alinacak kökler asagi yukari kac adet olur? Cok seyrek ve büyük bir bölgeyi eski dogal görünümüne yaklastirabilir mi? Tesekkürler..
  Dr.Atilla kaya
  Göğüsten alınan kıllarla eski sıklığı elde edebilmeniz oldukça zor çünkü göğüs kıllarının kaliteli olanları alınıp ekilir.Bu sayede eski sıklığı yada protez sıklığını elde etmeniz zor ama şu anki durumu bayağı doğallaştırabilrisiniz.

 8. bertan dedi ki:

  hocam ben istanbulda oturuyorum siz tam olarak nerede çalışıyorsunuz. Sizin muayene etmenizi istiyorum çünkü güvenemiyorum kimseye. Eğer özelse bu bilgiler be.. hotmail.com adresine mail atarsanız çok sevinirim.
  Dr.Atilla Kaya
  http://www.ideaklinik.com de kroki var ordan bakabilirsiniz.

 9. seckin dedi ki:

  hocam sac klonlama hangi asamada, yakin zamanda bir isik varmi acaba….
  Dr.Atilla kaya
  5-10 yıda gelişme olabilir
  ne yazıkki aynı lafı 4 yıl öncede söylüyorduk 🙁

 10. aydın çelik dedi ki:

  hocam peki 😀 başka bi insanın saçlarını da kendimize nakledebilecekmiyiz olabilir mi ? (biraz vizontele filmine döndü peki zeki mürende bizi görecek mi 🙂
  Dr.Atilla kaya
  Malesef kendinizdekiyle yetinmek zorundasınız.

 11. ilker elmas dedi ki:

  arkadaşlar ben size yıllar önce okuduğum haberleri yazayım. 1 saç çıkaran hap sonunda bulunacak 2. saçlarda yeni dönem gen transferi.3. saç klonlama bunların hepsini kendi adıma söyleyim yıllar önce okumuştum her biri 5-10 yıl gibi bir süre veriyor saç çıkaran hap haberi ünlü bir firmanın haberi idi 2000-2001 yıllarında çıkmıştı fakat 10 yıl geçti halen ortada hap yok! zaten mantıklı olarak düşünüyorum saçsız bi yerde saç çıkması bana hiç mantıklı gelmiyor losyon veya ilaçlarla fakat şunuda kullanan biri olarak söyleyim saç dökülmesini önleyen ilaçlar bazıları işe yarıyor ama ömür boyu kullanmanız lazım sadece saç dökülme hızını yavaşlatıyor bıraktınığınız anda tekrar dökülme devam ediyor verdiğiniz paralarda cabası.benim saçlarım dökülmeye devam ediyor ve dökülecekte farkındayım her yıl çektirdiğim resimlerden bunu fark edebiliyorum 🙂 aradaki farkı.
  şimidi hocam kendi soruma geleyim size saç resimlerimi yollasam bana ortalama max min olarak kaç saç teli gerekiyor söylermisiniz çünkü bu maili size samsundan yazıyorum sürekli gidip gelemem araştırma yapıyorum oraya sadece ekim için geleceğim 3 veya 5 gün herneyse sonra tekrar geri dönmem gerekiyor şuan yüz yüze gelme imkanımız yok sadece foto lar ile size saçız yerleri gösterebilirim iyi günler saçlarınız bol olsun 🙂
  Olur
  atilladepo @gmail.com a gönderebilirsiniz.

 12. sercan dedi ki:

  dr.Atilla bey, ben 41 yaşındayım, dediğim gibi saç köklerini bazı doktorlar yetersiz buldu,saç rengim ise açık,500- 1000 tel gibi bir ekim olması durumunda sizce saç ekildiği belli olur mu? Size kontrol ettirebilir miyim?
  Dr.Atilla Kaya
  bu kadar kök çok seyrek olur ama ifade değişikliği sağlar.şöyle söyleyeyim;tepesinde 100-200 kök olan birinin tepesini sıfır makina ile kesin acaip kelleşir.

 13. sercan dedi ki:

  hocam benim saçlarım tamamen döküldü ve ensede kalanlar çok seyrek, bir kaç kliniğe gittim, saç ekimi olmaz dediler ama bazı klinikler saç ekimi yapılır dedi.Bu kritik durumda siz ne tavsiye edersiniz? Acaba saç ekimi olur diyenler ticari bir hedeflerimi var. Bana yardımcı olursanız inanın çok sevinirim.
  Dr.Atilla Kaya
  Az veya çok saçı olan herkese saç ekimi yapılabilir ama birine 500 kök ancak ekebilirsiniz bir başkasına 10 000 kök ekebilirsiniz.Önemli olan sizin beklentinizin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğidir.

 14. hakan dedi ki:

  Merhaba,Minoxidil ve finansterid ilaçları ömür boyu etkili olabilir mi veya ne kadar süre dökülmeyi engeller ayrıca yeni dökülen alın bölgesinde saç çıkarır mı ya da seyrekse sıklaştırır mı 🙂 biraz fazla oldu ama cevaplarsanız sevinirim.
  Dr.Atilla kaya
  Kullanıldığı sürece etkisinin devam etmesi beklenir
  çok zaman geçmeyen vakalarda şakaklardada etkili olabiliyor.
  saç çıkarmaz ama tüyleşmişlerin kalitesini artırarak çıkarıyormuş gibi görünmesini sağlar.

 15. ateşdaglı dedi ki:

  mrb atilla bey klonlama işleminden bayanlarda yararlanabilecekmi teşekkürler
  Dr.Atilla Kaya
  Tabiki yararlanabilecek,eğer gerçekleşirse cinsiyet farkı olmayacak ama o uzayabilir siz var olanların kıymetini bilin 🙂

 16. Kutay Can dedi ki:

  Sitenizdeki bilgileri 1 yıldır takip ediyorum gerçekten çok faydalı, ayrıca yazım tarzınızda çok hoş, iyi benzetme: köylü amca ve uzayda biber hikayesi 🙂
  Dr.Atilla kaya
  Dinsizin hakkından imansız gelirmiş 🙂

 17. ahmedigo dedi ki:

  hocam verdiğiniz yanıtlar çok esprili ve nüktedan. yazınızı okuyunca her ne kadar moralim bozulsa da gerçekleri öğrendiğim için mutlu oldum.
  seboreik dermatit’liyim.(cimbomluyum der gibi) saçlarım hissedilir derecede seyreldi. minoxidil kullanmayı düşünüyorum yalnız seboreik dermatitli bir ciltte çok etkili olacağını zannetmiyorum. öncelikle dermatiti kontrol altına alıp ondan sonra minoxidil tedavisine geçmek daha mantıklı geliyor.
  minoxidil i mezoterapi olarak mı uygulamak daha etkilidir yoksa evde manuel olarak uygulamak mı? cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
  Dr.Atilla Kaya
  Dermatitin sebebi çok açık değil bu sebeple kullandığınız tedaviye ek olarak hipnoterapi yaptırmanız sizi şaşırtacak düzeyde iyileşmeye yardımcı olabilir.
  Kontrol altına alındıktan sonra başlamanız daha mantıklı ama onu beklerken tren kaçmasın sakın 🙂
  Minoxidil saf kullanmak yerine bitkisel ürünler ve finasteridde içeren HGF sprey kullanmak daha etkili olabilir.
  İçinde minoxidilde olsa mesoterapi yaptırmak yerine o parayı bir fakire verin onun duaları daha iyi etki edebilir.mezoterapi yaparken benim dışımda kimseye faydası olmadığını görmüştüm üstelik dua da etmiyordum hani iş yapıyorum ya 🙂 .Minoxidili kendiniz evde uygulayın böylece mezoterapiden 15-30 kez daha sık uygulayacağınız için çok daha mantıklı ve etkili bir tedavi olur.

 18. murat dedi ki:

  hocamm size bir sorum olucak piyasda bir sürü dht hormonunu baskılıyacak ürünler var. peki bu dht hormonunu baskılarsak ne olur?
  Dr.Atilla Kaya
  DHT yi baskılayan tek ürün finasteriddir (birde Türkiyede olmayan dutasterid) bunun dışındakilere inanmayın,DHT cinsellikte tali görevi olan bir hormon çok önemli değil ama yinede tedirgin olanlara bölgesel kullanmasını öneririyorum.

 19. Baron dedi ki:

  Demesende Dedi DEERler!!! hocam anladigim kadariyla yok yani hic bir yan etkisi. Benim Sadece ön kizim dökülmüs, bunun icin Klonlamayi beklememe gerek yok galiba Fue yöntemide olur… degilmi hocam? yani arka kizimda daha allah sükür sacim cok hatta baskalarina da verebilirim…
  Dr.Atilla Kaya
  FUe yaptırın klonlama çıkıncaya kadar yeni dökülmeler olur nasılsa 🙂

Leave a Reply