Saçkıran

Saçkıran saç, sakal, bıyık, kaş gibi tüm kıllı alanlarda görülebilen bölgesel saç dökülmesidir.Dökülme alanları genellikle keskin sınırlı ve para gibi yuvarlak şekillidir. En sık görüldüğü yer saçlı deridir ve her iki cinste (kadın,erkek) de görülür. Saçkıranda saçsız alan bir veya çok sayıda olabilir. En sık görüldüğü yaş 20 yaş altıdır.

SAÇKIRAN NEDENLERİ NELERDİR?

Saçkıran hastalığı nedeni genellikle bilinememektedir. Ancak stresin en sık rol oynadığı düşünülmektedir. Saçkıran hastalarında hormon (guatr) problemleri yanive kansizlik sıklıkla görülebilmektedir. Ancak bu hastalıklar saçkıranın nedenidir demek zordur.

Saçkıran hastalığı genellikle kendiliğinden düzelir. Tedavi edilmese bile vakaların yarıya yakını 6 ay 1 yıl içinde aynen eskisi gibi olur.

Erken yaşta başlamış ve yaygın olan saçkıran hastalarında hastalığın iyileşme ihtimali daha düşüktür.

Saçkıran hastalarında teşhis koydurucu laboratuvar testleri yoktur.

Saçkıran Tedavisi

Hiçbir tedavi yapılmasa da kendiliğinden düzelebilmektedir. Ama yapılan tedaviler iyileşme yüzdesini artırmaktadır.

Minoxidil içeren spreyler ( rogain, rogan, minoxil, spectral) dökülme alanına günde 2 kez uygulanır.

Kortizon içeren kremler

Hafif vakalarda başlangıç düzeyinde anlamlıdır ve iyi cevap alınır.

Dökülme alanına kortizon enjeksiyonu

Saç dökülmesi olan bölgeye belli oranlarda, çok ince uçlu iğneyle deri içine kortizon enjekte edilir. Genellikle çok güzel sonuçlar alınabilir.

Kortizonlu hap ya da iğne ile tedavi

Kortizonun yan etkileri sebebiyle son tercih gibi düşünülür. Daha çok şiddetli vakalarda kullanılır.

Bölgesel antralin:

Saç Ürünleri Satış

Antralin pomat şeklinde uygulanır. Deriyi tahriş ederek etkili olmaktadır.

Psoralen ultraviyole A (PUVA):

Diğer tedavilerden yanıt alınamamış hastalarda uygulanan tedavi yöntemidir. Ultraviyole A ışığı, psoralen maddesi içilerek veya saçkıran bölgesine sürülerek hastalıklı bölgeye uygulanır.

Bölgesel tacrolismus ve pimecrolismus:

Yeni denenmeye başlamış ilaçlardır. Tedaviden başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Saç ekimi

Saçkıran ortaya çıktıktan sonra 8-10 ay geçmesine rağmen saçlar tekrar çıkmadıysa bir daha çıkmayacak anlamına gelir. Bu durumda kesin tedavi saç (kaş, bıyık, sakal) ekimidir. Ekilen kökler saçkıran gibi dökülmezler. Ancak herhangi bir yerde saçkıran olabileceği gibi ekim yerinde de olabilir.

SADBE (Squarik Asit Di Butil Ester)

Saçkıran için geliştirilmiş en etkili maddedir, dünyada hazır ilaç formu mevcuttur.  Türkiye’de hazır formu Hair Pharma tarafından “sadbe” ve “sadbe forte” losyon olarak üretilmektedir. Başarı oranları % 95’lere kadar çıkmaktadır. Kortizon enjeksiyonun da bile başarı % 80 civarındayken bu başarı oran araştırmaya değer yüksekliktedir.

Saç ekimi ile ilgili ayrıntılı bilgi ve zengin resim arşivi için saç ekimi

Share
You can leave a response, or trackback from your own site.

5 Responses to “Saçkıran”

 1. ayhansevinç dedi ki:

  sac kıran oldum dönemsel olarak cıkıyor şimdi kaşımın birinde kıl kaybı oluştu.doktor psikolojık dedı alkol ile temizlememi tavsiye etti,sackıran için kullanabileceğim bir ilaç tavsiye edbilirmsinizkaşım icin nasıl bir yol izlemeliyim
  saygılarımla allah razı olsun
  bir çok tedavi seçeneği var araştırmalısınız
  sadbe diye bir madde var onu da araştırın

 2. Utku dedi ki:

  Ben 15 yaşındayım 3 yıldır saç kıran var ve şimdiki tedavi kortizonu kafaya enjekte etmekmiş kortizonun zararları cok yüksek ve önceden ağızdan 4 ay aldım almama rağmen bi yararı olmadı ne yapıyım ltven acil cevap yarın tedaviye başlıyacağım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bölgesel kortizon çok düşük doz yapıldığı için zararı pek olmaz,fayda görme ihtimaliniz % 80-90 civarı

 3. taha dedi ki:

  merhaba hocam bende saç kıran var geçen gün kortizon iğnesi ile 5 10 bölgeye iğne vuruldu bunun yan etkisi varmı .birde saaç mezoterapisi saç dökülmesi ve dökülen saçı çıkarması ile ilgili bilginiz varmı varsa bizi aydınlatabilirsinizmi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kortizonun bu şekilde kullanımının zararı olmaz
  mezoterapiyi 1 yıl yaptım bu sürenin sonunda bir tek bana faydası olduğunu gördüğüm için bıraktım

 4. saçların dökülmesi dedi ki:

  saçlarınız doğal yöntemlerle iyi olabilir

 5. beste dedi ki:

  merhabalar hocam 25 yaşındayım ve bayanım, 1,5 yıldır saçlarımda aşırı dökülme,seyrelme var(roacutane adlı ilacı bir yıl kulladım ve üstünden 1,5 yıl geçti) kullanmadığım ilaç kalmadı ve yaklaşık 5 aydır hem kirpiğimde hemde kaşlarımda çok fazla dökülme var dr seboreik egzema olduğunu söyledi ve bunun geçmeyeceğini bu kayıpları sürekli yaşayacağımı söyledi hocam bu hastalığın hiç mi tedavisi yok ve dökülen kaşlarım saçlarım eskisi gibi yerine gelir mi ve ne kadar süre sonra bu dökülmeler geçer,başarılar dilerim…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  seboreik dermatitin sebebi ve tedavisi kesin bilinmiyor önerlenlere uymalısınız,hipnoterapiden şaşırtıcı cevap alan vakalr gördüm.yaptırmanızı öneririm
  Sorun ve tecrübelerinizi paylaşabileceğiniz Saç Sorunları Forum açıldı

Leave a Reply