Şampuandan neler beklemeliyiz

Kişisel bakım ürünleri içinde en zengin çeşidi olan grup herhalde şampuandır. Yüzlerce markanın binlerce ürününü bulmak mümkündür.

Şampuanlar bilindiği üzere saç temizliğinde kullanılır. Ama gerçek böyle mi? Yani saç sadece kirlenir mi? Tabiî ki değil saçlar kirlenmenin yanında yıpranır, kırılır, kepeklenir, dökülür vs.

İşte şampuan seçiminde temizliğin ötesinde saç tipimize göre (yağlı, kepekli, kuru, cansız, normal saçlar için) beklentilerimizde  vardır ve tercihimizi bu beklentiler doğrultusunda yapmalıyız.

Özellikle kadınların saç uzatması sebebiyle, saç uzun yıllar travmalara (boya, sık yıkama, güneş ışınları, toz, kir vs) maruz kalır ve saçlarda çatallanma, kırılma, dipten kırılarak dökülme, parlaklığını yitirme gibi sorunlar yaşanabilir bu gibi sorunları azaltmanın en etkili yolu saç kalitesini artırmaktır.

Saç kalitesini artırmaya yönelik bilimsel ve etkili yöntem ağızdan hap olarak biotin alınması veya biotin içeren şampuanlar kullanılmasıdır. Biotin kullanımı saçta olduğu kadar tırnaklarda da ciddi kalite artışı sağlar. Bu sayede tırnaklarda yumuşama, kırılma, şekil bozukluğu gibi sorunlarda düzelir.

Saç dökülmesinde, dökülmeye karşı şampuan kullanmak da mümkündür, dökülmeye bilimsel ürünler kadar olmasa da etkili olan şampuanlar kullanılabilir. Irsi (ailesel) saç dökülmesinde en önemli sebep olan DHT’yi bloke ettiği bilinen “Saw Palmetto” özütü içeren şampuan kullanımı dökülme üzerinde etkili olabilir.

Biotini hap olarak kullanmak veya biotin içeren şampuan kullanmak saçın doğal şartlara dayanıklılığını artırması yanında saçın uzama hızını % 10-30 oranında artırmakta, saç daha parlak ve kalın telli hal almaktadır. Bu sayede saç uzatmak daha kolay olmaktadır.

Erkeklerde saç genellikle kısa tutulduğu için kalite çok önemli olmamaktadır. Ama tüyleşmiş kıllar varsa bunların kalitesini artırarak saçın daha dolgun görünmesini sağlar.

Şampuanlardan bunlara ek olarak özellikle medikal şampuanlardan mantar sebepli kepeklenme için (ketoral, nidazol vs), seboreik dermatit gibi durumlar için (pilo cura) veya aşırı yağlanma için sabunlar tercih edilebilir.

Peki bütün bunların yanında beklentimiz ne kadar olmalı? Tabii ki şampuanlardan beklentimiz sınırlı olmalı ve özellikle hastalık kabul edilen saç dökülmesi veya saçlı deride seboreik dermatit gibi durumlarda şampuanlara ek olarak bilimsel tedavilerde uygulanmalıdır.

Updated: 15 Nisan 2011 — 14:10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir