Şampuandan neler beklemeliyiz

Kişisel bakım ürünleri içinde en zengin çeşidi olan grup herhalde şampuandır. Yüzlerce markanın binlerce ürününü bulmak mümkündür.

Şampuanlar bilindiği üzere saç temizliğinde kullanılır. Ama gerçek böyle mi? Yani saç sadece kirlenir mi? Tabiî ki değil saçlar kirlenmenin yanında yıpranır, kırılır, kepeklenir, dökülür vs.

İşte şampuan seçiminde temizliğin ötesinde saç tipimize göre (yağlı, kepekli, kuru, cansız, normal saçlar için) beklentilerimizde  vardır ve tercihimizi bu beklentiler doğrultusunda yapmalıyız.

Özellikle kadınların saç uzatması sebebiyle, saç uzun yıllar travmalara (boya, sık yıkama, güneş ışınları, toz, kir vs) maruz kalır ve saçlarda çatallanma, kırılma, dipten kırılarak dökülme, parlaklığını yitirme gibi sorunlar yaşanabilir bu gibi sorunları azaltmanın en etkili yolu saç kalitesini artırmaktır.

Saç kalitesini artırmaya yönelik bilimsel ve etkili yöntem ağızdan hap olarak biotin alınması veya biotin içeren şampuanlar kullanılmasıdır. Biotin kullanımı saçta olduğu kadar tırnaklarda da ciddi kalite artışı sağlar. Bu sayede tırnaklarda yumuşama, kırılma, şekil bozukluğu gibi sorunlarda düzelir.

Saç Ürünleri Satış

Saç dökülmesinde, dökülmeye karşı şampuan kullanmak da mümkündür, dökülmeye bilimsel ürünler kadar olmasa da etkili olan şampuanlar kullanılabilir. Irsi (ailesel) saç dökülmesinde en önemli sebep olan DHT’yi bloke ettiği bilinen “Saw Palmetto” özütü içeren şampuan kullanımı dökülme üzerinde etkili olabilir.

Biotini hap olarak kullanmak veya biotin içeren şampuan kullanmak saçın doğal şartlara dayanıklılığını artırması yanında saçın uzama hızını % 10-30 oranında artırmakta, saç daha parlak ve kalın telli hal almaktadır. Bu sayede saç uzatmak daha kolay olmaktadır.

Erkeklerde saç genellikle kısa tutulduğu için kalite çok önemli olmamaktadır. Ama tüyleşmiş kıllar varsa bunların kalitesini artırarak saçın daha dolgun görünmesini sağlar.

Şampuanlardan bunlara ek olarak özellikle medikal şampuanlardan mantar sebepli kepeklenme için (ketoral, nidazol vs), seboreik dermatit gibi durumlar için (pilo cura) veya aşırı yağlanma için sabunlar tercih edilebilir.

Peki bütün bunların yanında beklentimiz ne kadar olmalı? Tabii ki şampuanlardan beklentimiz sınırlı olmalı ve özellikle hastalık kabul edilen saç dökülmesi veya saçlı deride seboreik dermatit gibi durumlarda şampuanlara ek olarak bilimsel tedavilerde uygulanmalıdır.

Share
You can leave a response, or trackback from your own site.

11 Responses to “Şampuandan neler beklemeliyiz”

 1. doğukan dedi ki:

  hocam merhaba.ben yaklasık 9 aydır sawpoo şampuan kullanıyorum.şampuanı saç derime uyguladıktan snra banyodan çıkınca şampuanı gözümle temas ettrimememe rağmen gözlerimde kuruma,batma,yanma görülmeye başladı.daha önce konazol şampuanda da bu oldu.gözüme içeri emilen şampuan gözüme zarar veriyor diye düşünüyorum.ne yapmalıyım şampuan öneriniz var mı?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hepsinde aynı sorun olabilir, saçınızı geriye doğru yıkayabilirsiniz

 2. özlem dedi ki:

  iyi günler atilla bey,benim saç derimde aşırı kaşıntı ve deri döküntüsü oluyor.ve şuanda ensemde belli bir bölgede hiç saç kalmadı.doktorada gittim fakat sonuç alamdım.çok zor durumdayım.kaşıntı günlül hayatımı çok zorluyor.yardımcı olursanız çok sevinirim.bilgileriniz için çok teşekürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  seboreik dermatit olabilir,dermatolog takibinde olmalısınız

 3. Ali dedi ki:

  Atilla Hocam merhaba.33 yaşındayım ve saç dökülme problemi yaşamıyorum,sadece bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine kalite artışı sağlamak için kullandım,solgar biotini üç hafta günde 2mg. kullandım,yaklaşık iki ay önce kullanmayı bıraktım,bıraktığım günden bugüne saçlarım biraz döküldü,ve saçlarımın üst kısmında fena halde seyrelme oldu,acaba bunun nedeni nedir,zayıf kökler yenilenmek için dökülmüş olabilirmi,dökülen saçın yerine yenisi çıkarmı,hocam lütfen yardımcı olun,Bu yaşıma kadar saç dökülme problemi yaşamamışken biotin kullanımını bıraktıktan sonra dökülmesinin sebebi nedir..saygılar sunarım Hocam..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu çok akla yatkın değil
  bence saçınıza ilginiz arttığı için böyle algılıyorsunuz

 4. mustafa dedi ki:

  Atilla Bey merhaba,öncelikle böyle bir imkanı bize vermiş olmanızdan dolayı teşekkür ederim,benim sorum kısa birsüre kulanmış olduğum solgar biotinle ilgili,ben yaklaşık üç hafta günde 2mg solgar biotin kullandım,yaklaşık birbuçuk ay önce kullanmayı bıraktım,yüzüm herzamankinden daha canlı oldu..(saçlarım bağlanacak kadar uzun)fakat saçlarım çok yumuşamış bir hal aldı,
  zaten dalgalı ve kabarık olan saçlarım iyice kontrolden çıktı,size sormak istediğim saçlarımı eski haline getirmek için ne yapabileceğim,acaba zamanla eski haline gelirmi,kökler eski haline geldiğinde kökten uca eski haline gelirmi..ilginiz için şimdiden teşekkür ederim..saygılar sunarım..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet kökten başlayarak eski halini alır ama bu aylarca sürer.

 5. sabri dedi ki:

  Hocam merhaba..şampuan,sabun,traş kremi… v.s. bıyıklarımla temas ettiği zaman uçları çatallanıyor ve uzunlu kısalı kalıyor..kimi yerleri çakmakğı uçlarına yanlışlıkla kaçırmışım gibi bir hal alıyor,bu sorun kaşlarımda ve saçlarımdada var. Hocam bana öneride bulunduğunuz gibi, günde 2 mg.solgar biotin kullandım.saçlarımdaki ve bıyıklarımdaki sorun çözülmedi fakat saç ve bıyıklarım yumuşak bir hal aldı,saçlarım ve bıyıklarım eskisine göre sorunu daha yoğun yaşıyor,eski halini arar oldum.hocam günde
  2mg. 1 kutu solgar biotin kullandım,yaklaşık bir ay önce sonlandırdım,size sormak istediğim saçlarım ve bıyıklarım eski haline nezaman ve nasıl döner..ilginiz için çok teşekkür ederim hocam..saygılarımla..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anlattığınızı izah etmek zor bence bir dermatologla görüşüp tahlil yaptırın

 6. sabri dedi ki:

  Hocam merhaba,söylediğiniz gibi,günde 2 mg.biotin kullanıyorum,yaklaşık bir buçuk ay oldu,birhaftadır kaşlarımda,ve bıyıklarımda ve saçımda kepeklenme olmaya başladı,kaş ve bıyıklarımda böyle bir sorunla ilk defa karşılaşıyorum, acaba biotin kullanmamdan dolayımı oldu,acaba derinin kendini yenilemesi yani bir iyileşme belirtisi olabilirmi.Hocam bir konuda daha fikrinizi almak istiyorum,benim çocukluğumdan beri Raynaud (Reyno) rahatsızlığım var,acaba saçımda ve bıyıklarımda görülen bu rahatsızlığımın, reyno rahatsızlığımla bir ilgisi olabilirmi,yardımcı olabilirseniz çok sevinirim hocam,şimdiden teşekkür ederim,ayrıca size danışabilmemiz için bizlere böyle bir olanak tanıdığınız için tekrar çok teşekkür ederim.saygılarımla..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  raynauld hastalığı sadece extremiteleri tutar vücutta ve başta görülmez görüldüğü alandada kepeklenme olması beklenmez.
  biotinin cilt kalitesini artıdığı bilinir ama cilt üzerinde kepeklenme şeklinde yan etkisini hiç okumadım doğrusu mevsim değişimi veya başka bir sorun olması beklenir

 7. sabri dedi ki:

  Hocam merhaba,öncelikle birkaç gün önce yazmış olduğum soruma kısa süre içinde cevap yazmanızdan dolayı çok teşekkür ederim.Hocam Günde 2mg biotin almaya devam etmelimiyim,devam etmeli isem nekadar süre devam etmeliyim,İlerki süreçte rahatsızlığımı ortadan kaldırabilirmi.Acaba bir aylık bir kullanım henüz tam etki etmemiş olabilirmi,yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.Hocam herşey için teşekkür ederim..saygılar..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  etkiyi görmek için 1 ay kısa devam etmelisiniz
  biotin saç ve tırnağı besler kullandığınız sürece kalitesi artar,3 ay sonra aklınıza geldikçe arada bir alabilirsiniz çok düzenli almanıza gerek yok

 8. sabri dedi ki:

  Hocam merhaba,size daha önce rahatsızlığımı şu cümlelerle dile getirmiştim,”şampuan,sabun,traş kremi… v.s. bıyıklarımla temas ettiği zaman uçları çatallanıyor ve uzunlu kısalı kalıyor..kimi yerleri çakmakğı uçlarına yanlışlıkla kaçırmışım gibi bir hal alıyor,bu sorun kaşlarımda ve saçlarımdada var,acaba bu kozmatiklerin içindeki bir maddeye alerjimmi var,çünkü bu maddeler temas etmediğnde bir problemim olmuyor..ne yapmalıyım,doktora gittim fakat bir çözüm alamadım..bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim..saygılar..”
  Hocam sizde şu öneride bulunmuştunuz,”bu anlattıklarınız daha çok biotin (B7 vitamini) eksikliğinde görülür günde 2 mg biotin alabilirsiniz.”Hocam yaklaşık bir aydır solgar biotin kullanıorum,bir mg sabah,bir mg akşam,fakat durumumda herangi bir iyileşme olmadı,hocam acaba rahatsızlığımın nedeni başka bir şey olabilirmi.Bana yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum hocam,şimdiden teşekkür ederim..saygılarımla..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  doğrusu fazla bir şey düşünemedim
  sanırım yapacak şey bu durumu oluşturan maddelerden uzak durmak

 9. Kezban dedi ki:

  Ailede hepimizin feci şekilde saçları dökülüyor. Anneme doktor Konazol diye bir şampuan vermiş en son. Bu ürün hakkında ne düşünyorsunuz? Bir de diğer yanıtlarınızda 2 etkili ürün dediğiniz (minoxil ve diğeri) bunları her isteyen doktora gitmeden kullanabilir mi? Sakıncası var mı? Teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  kanazol mantar ilacı içerir dökülmeye hiç yararı olmaz,daha çok kaşıntı ve kepek içindir,her iki ilaçta reçetesiz satılır

 10. sabri dedi ki:

  hocam merhaba..şampuan,sabun,traş kremi… v.s. bıyıklarımla temas ettiği zaman uçları çatallanıyor ve uzunlu kısalı kalıyor..kimi yerleri çakmakğı uçlarına yanlışlıkla kaçırmışım gibi bir hal alıyor,bu sorun kaşlarımda ve saçlarımdada var,acaba bu kozmatiklerin içindeki bir maddeye alerjimmi var,çünkü bu maddeler temas etmediğnde bir problemim olmuyor..ne yapmalıyım,doktora gittim fakat bir çözüm alamadım..bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim..saygılar..
  Op.Dr.Atilla Kaya
  bu anlattıklarınız daha çok biotin (B7 vitamini) eksikliğinde görülür günde 2 mg biotin alabilirsiniz.

 11. enver kılıç dedi ki:

  hocam yüzlerce şampuan var dökülme için hangisini kullansak
  Op.Dr.Atilla Kaya
  dökülme için daha çok bilimsel ürünleri kullanmanızı öneririm şampuanlardan çok beklentiniz olmamalı ama illaa şampuan kullanacam derseniz içinde DHT yi baskılayan swa palmetto veya saçı besleyen biotin olanları tercih edebilirsiniz.
  Şampuan ve ilaçlarla ilgili ayrıntılı bilgi için Saç ilaçları

Leave a Reply