Tamamen terkedilen yöntemler

  1950 lerde başlayan saç kökü nakli zaman içinde çok değişikliğe uğramış ve her yeni teknik bir öncekinin terkedilmesini sağlamıştır.Her ne kadar hala FUT yöntemiyle ekim yapan klinikler olsada yeni  teknik FUE saç ekimi anlayışını tümüyle değiştirmiş ve FUT yönteminin hızla terkedilmesini sağlamaktadır.

ÇİZGİ ŞEKLİNDE SAÇ EKİMİ(eski şerit tekniği);İlk saç nakli tekniklerindendir.1950 li yıllarda Japonya’da yapılmaya başlanmıştır.Enseden alınan parça 2-4 mm eninde 8-10 cm uzunluğunda parçalara bölünüp kelleşen kısımda açılan oluklara yerleştirilir.Çıkan saçlar seyrek sürülmüş tarla yada tren rayları şeklinde görünmekteydi.Kozmetik olarak çok kötü göründüğünden tüketicileri tatmin etmemiş ve kısa sürede terkedilmiştir.Daha sonraları parçalar daha kısa tutulmuş ama kozmetik sonuç çok değişmediğinden bu teknikte tutmamıştır.

SAÇLI DERİ ADA NAKLİ:

Enseden alınan deri parçası 15-20 kıl kökü içerecek parçalara ayrılıp kelleşmiş alanda açılan 4-5 mm lik deliklere ekilir.Ekilen parçanın ortasında kalan kıl kökleri beslenemediğinden büyük kısmı ölür ve 5 mm çapında simit şeklinde bir görüntü olur ayrıca geniş bir alana yayılması gerektiğinden oyuncak bebek görüntüsünden de öte adacıklar ülkesi gibi görünmektedir.Zaman içerisinde greftler daha küçük parçalara ayrılarak ekilmişse de sonuç çok değişmemiştir.

Gerek adalar halinde görünmesi gerekse ekim alanlarında derin çukurlaşmalar olması kozmetik açıdan çok kötü sonuçlar ortaya çıkarması bu tekniğinde kısa sürede terk edilmesine sebep olmuştur. Alım alanında güve yeniği görünümü saçlarını kısa tutmak isteyen hastalar tarafından kabul edilemez bulunmuştur.

 

SAÇLI DERİ KAYDIRMA(FLAP)

 

        

Saçlı kısımdan dip kısmı sağlam bırakılmış dil şeklinde keserek hazırlanan parça kelleşmiş alana çevrilerek dikilir.Çevrilen kısımdaki kılların alışılmıştan farklı ve civardaki kıllara göre ters yönde çıkması,hazırlanan parçanın uç kısmındaki kıl köklerinin ölmesi,geride kalan kel alanın çok daha çirkin görünmesi ve döndürülen ciltte garip çıkıntılar oluşması sebebiyle sıcak bir şeyle yanma sonucu oluşan saçsız alan dışında kullanımı sınırlı kalmış ve yerini daha kabul edilebilir sonuçlar veren kafa derisini genişletme ameliyatlarına bırakmıştır.

 

Saç Ürünleri Satış

SAÇLI DERİYİ GENİŞLETME(expansiyon):

Kulak üstü ve ensedeki saçlı kısmın altına içi boş balon benzeri silikon yapılar yerleştirilir ve balon her gün 1 ml şişirilir.Zamanla şişen balon saçlı bölgedeki cildin genişlemesini sağlar ve geniş bir cilt kazanılır.1-2 ayda cilt yeterince genişlediğinde balon çıkarılır kelleşmiş alan alınarak yerine genişletilmiş saçlı deri getirilip dikilir. Geniş açıklıklarda kullanımı zor olduğundan daha çok dar ve keskin kelliğe sebep olan yanıklarda kullanılır günümüzde  giderek azalsa da hala kullanılmaktadır.

KELLEŞMİŞ ALANI KÜÇÜLTME AMELİYATI:         

 

 saçlı deri küçültme

 Tepedeki kelleşmiş alanın bir kısmı keserek çıkarılır arka ve yanlardaki saçlı deri  yaklaştırılarak dikilir.Açıklık tam kapatılamaz ama var olan açıklık çıkarılabilen cilt oranında küçültülmüş olur.Bu ameliyatın uygulanabilmesi için kelleşmiş alan cildinin gevşek olması gerekmektedir.Büyük bir ameliyat olduğundan yara ile ilgili ciddi problemler yaşanabileceği gibi geniş yara izi kalır.Saçlar kaydırıldığı için alışılmıştan farklı açılarla farklı yönlere doğru uzar ve hoş olmayan bir görünüm olur. Kel görüntünün anlamlı şekilde değişmemesi ve ağır bir ameliyat olması sebebiyle büyük oranda terk edilmiştir.

 LAZERLE SAÇ EKİMİ:

 Şerit yönteminde önemli kanama sebeplerinden biri olan ekim yapılacak alanın delikler açılarak ekime hazır hale getirilmesinde kesici alet yerine kullanmak üzere geliştirilmiş bir teknolojidir. Şerit yönteminde greftleri ekmek için kelleşmiş alanda hazırlanması gereken deliklerin 2-3 mm lik jilet veya benzeri aletler değil de laser ışığıyla açılmasından kaynaklanan bir adlandırmadır. Ekim yapılacak delikler lazerle açılırken lazer ışığı ince damarları yakarak tıkadığı için jiletle delik açma yöntemine kıyasla çok daha az kanamaya sebep olur.Kanamanın az olması daha kansız bir ekim sağlar.

Ancak lazer kullanılarak açılan delik yüksek ısı taşıyan ışıkla yakılarak açıldığı için;

Açılan delikler daha geç iyileşir.

Damarlar yandığı için ekilen kılların beslenmesi daha zor olduğundan tutmayan kıl sayısı artar.

Yanık fazla doku kaybı yaptığından çukurlar daha büyük olur.

Yanık jiletle kesilen yerden daha zor iyileştiğinden işe dönüş gecikir

Ekim alanında önceden var olan kıl kökleri yandığı için zarar görür.

İşlem süresince ameliyathanede hoş olmayan bir yanık et kokusu olur.

Pahalı bir yatırım olduğundan hastaya yüksek bedel olarak yansır.

Binlerce yanık oluşturulduğundan daha fazla şişlik olur.

Yüzde ve gözlerde oluşan şişlik daha uzun süre devam eder.

Tüm bu yan etkilerden dolayı bu amaçla üretilen laserler kısa sürede kullanımdan kalkmıştır.

Share
You can leave a response, or trackback from your own site.

67 Responses to “Tamamen terkedilen yöntemler”

 1. murat dedi ki:

  iyi günler hacam benim saclarımda seborik dermatid var kaşıntı yara ve kepeklenme çok oluyo doktora gittigimde losyonlar veriyolar onların bi faydasını görmedim hocam bana önere bileceginiz bi şampuan veya bi ilaç varmı yardımızı bekliyorum faydasını görecegim şampuan veya ilaç önerirseniz çok sevinirim ayrıca Prozinc nasıl bi şampun bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim saygılarımla hocam
  Op.Dr.Atilla Kaya
  prozinki önermek yerine size dermatologla görüşmenizi öneririm bu kadar dirençli kepekte mantar olabiliyor o durumda mantara yönelik şampuan kullanmak gerkebilir

 2. alper can karaca dedi ki:

  hocam minoxidil yazacaktım “minoxoil” diye alakasız bir kelime yazmışım özür dilerim.
  son olarak piyasada çokça dillenen bu sarımsak – ısırgan- çam terebentin gibi gibi şeylerin saç dökülmesi üzerine ciddi elle tutulur etkiler verdiğini düşünüyor musunuz?
  tekrar teşekkürler
  Op.Dr.Atilla Kaya
  sarmısak saçkıranda iyi gelebilir genetik saç dökülmesinde yeri yok,diğerlerinin bir etkisi olması beklenmez.

 3. alper can karaca dedi ki:

  hocam rogaine,rogan,minoxil gibi aktif bileşeni minoxoil olan solüsyonları kullanmanın kalp rahatsızlığı riski yarattığı doğrumudur?
  benim saçlarım çok döküldü. üstte bi kısım da saç kaldı.Arka ise açılmaya başladı bile.bu şekilde saç ekimi yapılabilir mi? yani arkadan alınan saç telleri ile üst tarafta başarılı doğal görünüm şansı nedir?
  ayrıca ben şu anda dermoday diye bakır peptitli bir şampuan-serum ve rogaine köpük kullanıyorum , tecrübelerinize dayanarak acaba ekim olmadan yeteri kadar yeni saç oluşumu sağlayabilir miyim?
  bu tarz topikal grupta başka tavsiyeleriniz olacak mı?
  böyle interaktif bir site yaptığınız ve soru sorma fırsatı verdiğiniz için hakkaten teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  % 80 ihtimalle olumlu sonuç alırsınız ama beklentinizi karşılarmı onu zaman gösterecektir.dermoday dan beklentiniz olmasın
  genel bilgi için hazır mailimi ekliyorum
  Saç dökülmesinde etkili olduğu bilinen ve FDA onayı olan dünyada 2 ürün vardır 1-rogain (minoxidil-spectral-minoxil vs) sprey 2- propecia (finasterid-proscar-dilaprost vs) tablet bunları birlikte kullanarak en yüksek (% 92) başarıyı elde edebilirsiniz.Propecianın yan etkilerinden korunmak için aynı sonucu elde edebileceğiniz propecaia nın ve rogain in içerdiği maddelerin (finasterid + minoxidil) sprey formu olan promox sprey veya aynı sonucu elde edebileceğiniz HGF Plus sprey kullanmanızı öneririm.Günde 2 mg biotin tablet alırsanız veya biotinli şampuan kullanırsanız genel olarak daha iyi sonuç almanızı sağlar.

 4. büşra dedi ki:

  merhaba atilla hocam ben 18 yaşındayım ve saç derim çok yağlı normalde saç dökülmesi yaşamıyorum gün içinde en fazla 20 tel saçım dökülüyor ama yağlandıgı zaman 45-50 tele kadar cıkyıor..1.5 gunde saçlarım yağlanıyor ıslak gıbı gorunuyor kepek yada pul pul dökülme gıbı sıkayetım yok sadece yağlanma bu sorun ıcın ketoral nızoral vss butun sampuanları denedım ama bır faydası olmadı.. en son gıttıgım demratolog bana roucctane ı onerdı haftada 50 mg almam gerektıgını soyledı saçtakı yagı azaltırmış.. cok dusuk dozda kullanıcagın ıcın ciddi yan etkılerınden etkılenmezsın dedi. ben kullanmak ıstıyorum cunku artık bıktım sizcede kullanmalımıyım ?? bu dozda kullanılan rouctane saç dökülmesi yaparmı ?
  Dr.Atilla Kaya
  Hayır dökülme yapma kullanabilirsiniz ama doğrusunu isterseniz sadece yağlanma için kullanmak çok aklıma yatmadı.

 5. ender dedi ki:

  merhaba hocam,ben 35 yaşındayım.bizim sülalede özellikle baba tarafında hiç kel yok,babam 61 yaşında onun saçları benden daha gür diyebilirim.ama son 5 senedir saçlarım çok inceldi ,seyreldi ve zayıfladı özellikle ön taraflar,benim sorum;saç tellerimi kalınlaştırmak ve güçlendirmek için ne kullanmalıyım.yorumlarda okuyorum biotin demişsiniz bazı hastalarınıza.biotini kullandığımızda vücudumuzun diğer yerlerindeki kıllar,örneğin göğüs kılları sırttaki kıllar bu kılları da etkilermi o kıllsrıda kalınlaştırırmı.ayrıca ben guatr hastasıyım ve hersabah 50mg eutrox kullanıyorum.teşekkür ederim.
  Dr.Atilla Kaya
  Babanızda olmaması sizde genetik yatkınlık olmadığı anlamına gelmez,anne tarafından yada dedinizin dedesinin dedesindeki dökülme geni sizi bulabilir.biotin kalite artışı sağlar,seyrek olarak vücut kıllarını artırdığını söyleyen oluyor ama bu konuda bilimsel veri yok hatta 10 mg kullanan şeker hastalarında bu tür şikayetten söz edilmiyor.

 6. seher dedi ki:

  peki hocam son bi sorum daha olucak solgarın 5000mg olan biotını bulabıldım ama okuduklarıma göre 5000mg fazla gelıp kıllanma yapıormuş bu 5000mg ı her gun değilde 1 gün alıp bir gün almasam yınede kıllanma yaparmı yada faydası olurmu .. kapsül oldugu için bolemıyorumda sızce kıllanma yapmaması ıcın nasıl kullanmalıyım ..
  Dr.Atilla Kaya
  Yapıyormuş demek doğru olmaz yapabiliyormuş demek lazım çünkü seyrek bir yan etki birde 5000 miligram değil microgram olacak 🙂 .düşündüğünüz son derece mantıklı günde 2500 mcg almış oluyorsunuzki ideal doz denebilir.

 7. seher dedi ki:

  mrb hocam ben 19 yasındayım 1)saçlarım ince telli ve cok cabuk yağlanıyor bunun için ne yapmalıyım ? 2) saçımı yıkadıktan sonra tarama esnasında 60 ila 75 tel saçımı kaybedıyorum bu normal mi ? normalde gün içerisinde maximum 30-35 tel dökülüyor. 3)medobiotin hiçbi yerde bulamadım onun yerine solgar biotin alsam sorun olurmu ?4)saçıma kına yakmayı dusunuyorum ama rengını koyu tutmak ıcın içine rastık katmak ıstıyorum acaba saçıma zarar verırmı rastık katmam ? sorularıma cevap verırsenız cok mutlu olucam şimdiden teşekkürler
  Dr.Atilla kaya
  1-Yağlanma için yapılacak fazla şey yok yağlı saçlar için önerilen şampuan kullanın vede yıkama sıklığınızı azaltın
  2-75 saç dökülmesi normal,kırılarak dökülmeleri azaltmak için 2 mg kadar biotin kullanabilirsiniz
  3-biotin biotindir markasının önemi yok hepsi aynıdır
  4-Katabilirsiniz zararı olacağını sanmıyorum yararı konusunda ayrıntılı bilgim yok

 8. duyguu dedi ki:

  meraba hocam bişey sorucam şimdi benim suratımda ne sivilce var ne bi iz falan hiçbişey yok yağlıda deil şimdi b saç problemi yasayan kişilerde ciddi sorunu olan kişilerin suratında sivilce falanmı cıkıyo anlamadım bende hiç böyle seylerin belirtisi yok bebek gibi ama benim saçlarım çok dökülmeye başladı bıoblas sampuan kullanıyorum saç tellermde oldkça inceldi napma lazım tskkrler hcam.
  Dr.Atilla Kaya
  Sivilce ile saçı ayrı düşünü,bioblastan herhangi bir yarar beklemeyin,bir dermatologla görüşebilir yada ilaçlar kısmındaki önerilenleri kullanabilirsiniz.

 9. fatma dedi ki:

  atilla bey ben 18 yaşındayım çok dengesiz bi saç sorunum var mesela bazen saçım gün içinde hiç dökülmüyor bazen 35-40 tane dökülüyor. bazen saçım duştayken ve ıslakken tararken 65-70 tel olyuor bazen 90-100 teli buluyor.. bu ayıların arada artıp azalması normalmi acaba.. saç dökülmesi istikrarlı olarak yasandııgndamı problem olarak kabul edilir.. benım yaşadıgımda bi problemmidir ??
  Dr.Atilla kaya
  Günde 70 kıl normal ama daha fazla olması dökülme düşündürebilir,tabi burda tarama şekli,zamanı ve tarak dişide önemli

 10. gamze dedi ki:

  ben 18 yaşındayım saçlarım kendimi bildim bileli yağlı..en fazla 1.5 gün dayanıyor yağlanmadan. kepek sorunu yaşamıyorum saç dökülmemde normal sayılarda ( günde 45-50 tel en fazla . acaba bendeki seboraik dermatit mi hocam yoksa saçımın kendi tipi mi yağlı.. yani bu durum bi hastalık mı ??
  Dr.Atilla kaya
  Onun bulguları çok farklıdır sizinki değildir

 11. Ahmet dedi ki:

  Hocam merhabalar,
  Saç ekimimin çevrem tarafından farkedilmesini istemediğim bir durumda, saç ekiminden sonra ne kadar bir süre yeterli olur..Teşekkürler..
  Dr.Atilla kaya
  10-15 gün yeterli olabilir

 12. Sedat dedi ki:

  Merhaba hocam. Şakak bölgelerimde açıklık ön bölgede ve tepe bölgemde seyrelme var. Saç ekimi yaptırmayı planlıyorum. Yaşım 25. Ve yüz yüze görüşmek için size nasıl ulaşabilirim.
  Dr.Atilla Kaya
  Ana sayfada telefonlar var 🙂

 13. serdar dedi ki:

  mrb, 35 yaşındayım, saçımda yıllardır dökülme var fakat bu dökülme saç çizgimi geriletmiş değil, saçımın herhangi bir yerinde açılma da yok, orantılı bir seyrelme ve incelme var.Bu seyrelme tabi önlerde daha fazla.ailede tek bir dayım dışında kel de yok.Atilla Bey, acaba bana ne önerirsiniz?
  Dr.Atilla Kaya
  Çok seyrek değilse ilaç kullanmanız öneririm.ama etkili bişeyler kullanın bioxcin gibi sadece üreticisine yararı olan şeyler değil 🙂

 14. ali kaz dedi ki:

  Sayin Kaya,
  Bugun itibariyle Seboreik Dermatit teshisi koyuldu. Arastirdim da, sac dokmesi de yapiyormus. Geri kazanmak mumkun mudur dokulen saclari, doktorun verdigi ilaclarla (Ketoral vermisti de)Tesekkurler
  Dr.Atilla Kaya
  Erken dönemde tedavi edebilirseniz dökülmez dökülen olduysa geri çıkar.ama yıllarca devam ederse geri çıkmayabilir.

 15. Hülya Teköz dedi ki:

  Hocam bir bayan olmama rağmen erkek tipi saç dökülmesi diye son derece incitici bir durumla karşı karşıya olduğumu öğrendim.
  Doktorum bakır peptid içeren dermoday saç serumu ve şampuanını yanında da rogaine kullanmamı önerdi.
  Eğer saçlarımı kurtaramazsam bayanlarda da saç ekimi yapılabiliyor mu ?
  ve dermoday ile rogaine beraber kullanılabilir mi ?? teşekkürler teşekkürler
  Dr.Atilla Kaya
  Rogain kullanın diğerini siz bilirsiniz.erkek tipi ise ekim yapılabilir.

 16. yavuzz dedi ki:

  hocam bende 25 yaşında bi erkeğim evlenecem evlenemiyom bi yardımcı olursanız [email protected]
  DR.Atilla kaya
  Keşke çöpçatan sitelere yazasaydınız
  yinede mailinizi ekledim ilgilenen olursa diye 🙂

 17. irem dedi ki:

  merhaba benim sorunum sabahları uyandığımda saç derimde ısınma yanma kaşınma gibi garip bir hal oluyor yastığımda hergün dökülmüş saçlar buluyorum birde tepe bölgemin derisi hissizleşmiş dokunduğum zaman hiç ense bölgesi gibi duyarlı değil saçlarımda 6 yıl evveline göre tepeden seyreldi bana ne tavsiye edersiniz
  Dr.Atilla kaya
  Bir dermatologla görüşmenizi tevsiye ederim

 18. serengül dedi ki:

  merhaba atilla bey son 1 haftardır saçlarımın diğer zamanlara göre daha fazla oldugunu fark ediyorum günde yaklaşık 60 teli buluyordur önceden 15-20 tel anca dökülürdü duştan sonra ancak 60 tele cıkardı oda normaldi zaten .. ben şampuan kullanmayı bırakıp bıttım sabunu kullanmaya başladım geçen hafta acaba o arttırmış olabilirmi ? çok endişeleniyorum bu dökülenler tekrar çıkarmı zaten saçlarım ince telli normal mi acaba ? yapabiliceim neler var dökülmeyi en aza indirmek biotin almıştım 2 ay önce saç tellerimi kalınlaştırmak için ama oda tüyleri canlandırdı o yüzden tekrar kullanmak istemiyorum. onun dışında yapabiliceim ne var. arada böyle artması normal mi acaba ben 19 yaşındayım bu arada belki değerlendirmenize yardımcı olur.. çok sıkıntı yaptım lütfn yradım ederseniz cok sevinirim hoşçakalın
  Dr.Atilla kaya
  Bıttım sabunu önceleri kuruma ve buna bağlı kırılmaya sebep olabilir ,aldığınız biotin miktarını ve dozunu azaltabilirsiniz.

 19. berna gözcü dedi ki:

  merhaba benim yaşım 19.. şu sıralar saç dökülmemde artış oldugunu ve saçlarımın daha çabuk yağlandığını gözlemliyorum sınav stresınden midir yoksa olagan mı bilemiyorum .. gün içinde 40-45 tele yaklaşıyor önceden en fazla 30 tel dökülürdü.. size göre bu normal bi durum mu ? birde evigen ampülü kalçadan enjekte ettirmeyi düşünüyorum çünkü saçıma sürünce fayda etmiyor acaba bir faydası ya da zararı olurmu ?? teşekkür ediyorum sağlıkla kalın
  Dr.Atilla Kaya
  Biotin tablet daha çok yarar sağlar.

 20. ayse dedi ki:

  merhaba hocam…sampuanımın ıcıne cam terebentın koydum 5 gundur yıkıyorum ıyı guzel parlatıyor ama acaba kulak cevresındekı kucuk tuyler guclebılınır mı endıselendım…saclarım cok ınce kullanmakta ıstıyorum..bıde annemın kulağının arkasında fındık buyukluunde bı kısımda hıc sac yok yenı fark ettık baya uzuldu kelmı kalıcam dıe baya ağladı..tesekkurler
  Dr.Atilla Kaya
  sanmam tüylerin güçleneceğini onların genetik yapısı farklı.annenizde üzülmesi gerekirse ekim yaparız 🙂

Leave a Reply