Tamamen terkedilen yöntemler

  1950 lerde başlayan saç kökü nakli zaman içinde çok değişikliğe uğramış ve her yeni teknik bir öncekinin terkedilmesini sağlamıştır.Her ne kadar hala FUT yöntemiyle ekim yapan klinikler olsada yeni  teknik FUE saç ekimi anlayışını tümüyle değiştirmiş ve FUT yönteminin hızla terkedilmesini sağlamaktadır.

ÇİZGİ ŞEKLİNDE SAÇ EKİMİ(eski şerit tekniği);İlk saç nakli tekniklerindendir.1950 li yıllarda Japonya’da yapılmaya başlanmıştır.Enseden alınan parça 2-4 mm eninde 8-10 cm uzunluğunda parçalara bölünüp kelleşen kısımda açılan oluklara yerleştirilir.Çıkan saçlar seyrek sürülmüş tarla yada tren rayları şeklinde görünmekteydi.Kozmetik olarak çok kötü göründüğünden tüketicileri tatmin etmemiş ve kısa sürede terkedilmiştir.Daha sonraları parçalar daha kısa tutulmuş ama kozmetik sonuç çok değişmediğinden bu teknikte tutmamıştır.

SAÇLI DERİ ADA NAKLİ:

Enseden alınan deri parçası 15-20 kıl kökü içerecek parçalara ayrılıp kelleşmiş alanda açılan 4-5 mm lik deliklere ekilir.Ekilen parçanın ortasında kalan kıl kökleri beslenemediğinden büyük kısmı ölür ve 5 mm çapında simit şeklinde bir görüntü olur ayrıca geniş bir alana yayılması gerektiğinden oyuncak bebek görüntüsünden de öte adacıklar ülkesi gibi görünmektedir.Zaman içerisinde greftler daha küçük parçalara ayrılarak ekilmişse de sonuç çok değişmemiştir.

Gerek adalar halinde görünmesi gerekse ekim alanlarında derin çukurlaşmalar olması kozmetik açıdan çok kötü sonuçlar ortaya çıkarması bu tekniğinde kısa sürede terk edilmesine sebep olmuştur. Alım alanında güve yeniği görünümü saçlarını kısa tutmak isteyen hastalar tarafından kabul edilemez bulunmuştur.

 

SAÇLI DERİ KAYDIRMA(FLAP)

 

        

Saçlı kısımdan dip kısmı sağlam bırakılmış dil şeklinde keserek hazırlanan parça kelleşmiş alana çevrilerek dikilir.Çevrilen kısımdaki kılların alışılmıştan farklı ve civardaki kıllara göre ters yönde çıkması,hazırlanan parçanın uç kısmındaki kıl köklerinin ölmesi,geride kalan kel alanın çok daha çirkin görünmesi ve döndürülen ciltte garip çıkıntılar oluşması sebebiyle sıcak bir şeyle yanma sonucu oluşan saçsız alan dışında kullanımı sınırlı kalmış ve yerini daha kabul edilebilir sonuçlar veren kafa derisini genişletme ameliyatlarına bırakmıştır.

 

SAÇLI DERİYİ GENİŞLETME(expansiyon):

Kulak üstü ve ensedeki saçlı kısmın altına içi boş balon benzeri silikon yapılar yerleştirilir ve balon her gün 1 ml şişirilir.Zamanla şişen balon saçlı bölgedeki cildin genişlemesini sağlar ve geniş bir cilt kazanılır.1-2 ayda cilt yeterince genişlediğinde balon çıkarılır kelleşmiş alan alınarak yerine genişletilmiş saçlı deri getirilip dikilir. Geniş açıklıklarda kullanımı zor olduğundan daha çok dar ve keskin kelliğe sebep olan yanıklarda kullanılır günümüzde  giderek azalsa da hala kullanılmaktadır.

KELLEŞMİŞ ALANI KÜÇÜLTME AMELİYATI:         

 

 saçlı deri küçültme

 Tepedeki kelleşmiş alanın bir kısmı keserek çıkarılır arka ve yanlardaki saçlı deri  yaklaştırılarak dikilir.Açıklık tam kapatılamaz ama var olan açıklık çıkarılabilen cilt oranında küçültülmüş olur.Bu ameliyatın uygulanabilmesi için kelleşmiş alan cildinin gevşek olması gerekmektedir.Büyük bir ameliyat olduğundan yara ile ilgili ciddi problemler yaşanabileceği gibi geniş yara izi kalır.Saçlar kaydırıldığı için alışılmıştan farklı açılarla farklı yönlere doğru uzar ve hoş olmayan bir görünüm olur. Kel görüntünün anlamlı şekilde değişmemesi ve ağır bir ameliyat olması sebebiyle büyük oranda terk edilmiştir.

 LAZERLE SAÇ EKİMİ:

 Şerit yönteminde önemli kanama sebeplerinden biri olan ekim yapılacak alanın delikler açılarak ekime hazır hale getirilmesinde kesici alet yerine kullanmak üzere geliştirilmiş bir teknolojidir. Şerit yönteminde greftleri ekmek için kelleşmiş alanda hazırlanması gereken deliklerin 2-3 mm lik jilet veya benzeri aletler değil de laser ışığıyla açılmasından kaynaklanan bir adlandırmadır. Ekim yapılacak delikler lazerle açılırken lazer ışığı ince damarları yakarak tıkadığı için jiletle delik açma yöntemine kıyasla çok daha az kanamaya sebep olur.Kanamanın az olması daha kansız bir ekim sağlar.

Ancak lazer kullanılarak açılan delik yüksek ısı taşıyan ışıkla yakılarak açıldığı için;

Açılan delikler daha geç iyileşir.

Damarlar yandığı için ekilen kılların beslenmesi daha zor olduğundan tutmayan kıl sayısı artar.

Yanık fazla doku kaybı yaptığından çukurlar daha büyük olur.

Yanık jiletle kesilen yerden daha zor iyileştiğinden işe dönüş gecikir

Ekim alanında önceden var olan kıl kökleri yandığı için zarar görür.

İşlem süresince ameliyathanede hoş olmayan bir yanık et kokusu olur.

Pahalı bir yatırım olduğundan hastaya yüksek bedel olarak yansır.

Binlerce yanık oluşturulduğundan daha fazla şişlik olur.

Yüzde ve gözlerde oluşan şişlik daha uzun süre devam eder.

Tüm bu yan etkilerden dolayı bu amaçla üretilen laserler kısa sürede kullanımdan kalkmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir