Günde Kaç Tel Saç Dökülür?

Burada dökülmeyi tarif ederken kökten dökülme mi, kırılarak dökülme mi yoksa dönemsel değişime bağlı dökülme mi? Bunu aydınlatmak gerekir. Aslında dökülme kelimesini kullandığımızda tabiî ki normali sıfırdır. Ancak her kılın belli bir düzen içinde yaşamı vardır, çıkar, büyür, uzar ve yenisi çıkmak üzere dökülür. Yani buradaki olay dökülme değil değişimdir. Bu durumu süt dişinin yerine yeni diş çıkmasına benzetebiliriz. Süt dişi bir defa değişirken normal şartlarda hayat boyu devam eden bir şekilde saçlar 12-20 defa değişir. Bu gerçek bir dökülme değildir ve aynı delikten tekrar saç çıkar.

Saç çıkar anagen faz dediğimiz süre boyunca uzar. Bu dönem saç dökülme sorunu olmayan kişilerde 6-10 yıldır ve bu süre boyunca uzar değişmek üzere katagen denilen faza geçer. Bu faz 1-2 ay sürer ve saç yeniden oluşmaya başlar. Bu yeniden oluşma dönemine telogen denir. Bu dönemde 1-2 ay sürer. İşte bu şekilde devam eden değişim sebebiyle günde 70 kadar saç teli vücuttan ayrılır. Bu sayı 70’i geçiyorsa saç dökülmesi açısından muayene olmakta yarar vardır.

Günde dökülen saç teli sayısının 100’e kadar normal olduğunu kabul eden görüşlerde vardır, “50’den fazlaysa saçlar seyrelmeye başlamıştır” diyen görüşlerde vardır. Ama en yaygın görüş 70 saç teline kadar normal olduğu yönündedir. Biotin (B7 vitamini) ve pantotenik asit (B5 vitamini) kullanımın anagen fazı uzattığı ve bu yolla günde değişen saç sayısının azaldığı yönünde bilimsel çalışmalar vardır.

Özetle şu söylenebilir; Saç dökülme sayınız alışık olduğunuz rakamların çok üstüne çıktıysa muayene olup gerekiyorsa tedaviye başlamanız akıllıca bir davranış olur.

Günlük Saç Dökülmesi

Updated: 25 Şubat 2014 — 10:46

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir