PRP Nedir

Çok ilginç bir yazı okumanızı öneririm. PRP (bir başka kliniğin uydurduğu isim reversa) kelime olarak Plazma Rich Platelet kelimelerinin baş harfleridir. Türkçesi kanama olan yerde pıhtı oluşturarak kanamayı durduran “kan pulcuklarından zengin serum” anlamına gelir.

PRP’nin reklamını yaparken olabildiğince sık bir şekilde “kök hücre” kelimeleri kullanılmaya çalışılmaktadır. Ama elde edilen pulcukların (trombosit) kök hücre diye bilinen hücreyle yakından uzaktan ilişkisi yoktur. Trombosit dediğimiz bu pulcuklara kök hücre demek için bilgisiz olmak yetmez aynı zamanda ciddi düzeyde sahtekar olmak gerekir.

Tanıtım yazılarında bilimsel bir uygulamaymış gibi anlatılan ve bir çok ülkede yapıldığı söylenen PRP ile ilgili olarak pub-med de (dünyanın en güvenilir kütüphanesi kabul edilir ve her ülkeden deneysel çalışmalar eklenir) eklemde kayganlığı sağlamak için diz eklemi içine ve kemik ameliyatı yapılan alana uygulamak (deneysel) dışında yazı yoktur, hele hele saç dökülmesi tedavisinde hiç bahsedilmemiş bile.

Saç Ürünleri Satış

Uygulamada kişiden 10 ml kan alınır işlem yapılarak içinde 0.3 ml kadar kan pulcuğu olan serum elde edilir, elde edilen bu serum kafa derisine yüzeysel olarak enjekte edilir. (Benzer uygulama “cilt geçleştirme” adıyla cildi kırışan kişilerin duygu ve beklentilerini sömürmek içinde kullanılmaktadır.)

Sonuç olarak PRP;

-Üzerinde hiçbir deneysel çalışma yapılmamış

-Hiçbir bilimsel desteği olmayan

-Bilimsel kurumların (üniversite ve eğitim hastaneleri) hiçbirinde uygulanmayan

-Etkinliği kanıtlanmamış ve bu konuda herhangi bir çalışma yapılmamış

-Bilim adına yayınlanmış hiçbir” text book” da geçmeyen

-Teknolojik bir uygulama havası verilse de enjektör ve basit bir santrifüj olan her yerde yapılabilen

-Güncel yazıların çıktığı tıbbi dergilerin güvenilir olanlarında adı bile geçmeyen bir uygulamadır.

Saçınız dökülüyorsa FDA onayı almış bilimsel ilaçlar kullanın bu tür bilimsel havası verilmiş uygulamalardan uzak durun böylece uyanıklara paranızı kaptırmamış ve boşuna acı çekmemiş olursunuz.

Yazı www.genelsaglik.org sitesinden özet şeklinde alıntıdır. Ayrıntıyı ilgili siteden okuyabilirsiniz.

Share
You can leave a response, or trackback from your own site.

One Response to “PRP Nedir”

  1. Ahmet Doğan dedi ki:

    Öncelikle tedavi yöntemleri hakkındaki yazılarınızı geçde olsa okuyup şampuan firmalarına harcadığım paraya mı yoksa dökülen saçlarımamı yanayım benim size sormak istediğim tepe bölgemde seyrelmeler başladı Saç mezoterapisi ve PrP hakkında yorumlarınızı okuduktan sonra ikilemde kaldım sizce ne yapabilirim saç tellerimde incelme var.Bir ekim merkezine önmuayneye gittiğimde hemen mezoterapi uygulamak istediler ve beni ikilemde bıraktılar.
    Op.Dr.Atilla KAYA
    gerek mezoterapinin gerekse PRP nin çok faydası var ama sadece yapana faydası var,sizdeki değişiklilk sadece cüzdanınızda olur onun dışında bir şey farkedemezsiniz 🙂
    günde 2 mg B7 vitamini tabletinden 1 tane alın ikisinin toplamından daha çok fazla yarar elde edrsiniz 🙂

Leave a Reply