Ekim Sonrası

Ekim yaptıran bireylerin ekimden sonra yapması ve yapmaması dikkat etmesi gereken hususları makalemizde geniş bir şekilde ele alınmaktadır.

Saç ekiminin yapılış tekniği,doktorun yapıp yapmadığı,köklerin nasıl alındığı,vücut dışında ne kadar süre kaldığı,ekimde köklerin canlı kısmından tutulup tutulmadığı,ekimin kanal açılarak yapılması gibi onlarca faktör çıkacak saçları etkiler ama ekimden sonra kişinin yapacaklarıda sonucu etkileyen bir durumdur.

Peki ekim yapıldıktan sonra nelere dikkat ederseniz sonucu değiştirisiniz?

*Ekim alanındaki kaşıntı çok rahatsız edici olabilen bir durumdur kaşırsanız kökler zarar görebilir,kaşımak yerine parmaklarınızın iç kısmıyla hafif darbelerle vurarak köke zarar vermeden kaşıntıyı kaldırabilrisiniz.

*7-8 güne kadar olan dökülmeler etraftaki yada ekilen kökün yanındaki kıl kırıntılarıdır saçınızı kaybettiğiniz korkusuna kapılmayın.

*Ekim alanında bir damla taze kan gördünüzse en az bir kökünüz zarar görmüş demektir daha dikkatli olun.

*Ekim alanında taze kan görmediğiniz sürece köklere zarar vermediğiniz anlamına gelir ama 1 damla kan gördüyseniz bilinki en az bir kök ölmüştür.

*Ekim sonrası antibiotik (mikrop öldürücü) verildiyse ekim yapanlar yeterince steril çalışılmadığını düşünüyorlar demektir bu durumda antibiotikleri dikkatle kullanmalısınız çünkü iltihap kaparsa sonuç felaket olacaktır.

*Özellikle ilk 5-6 gün köklerin yeterince tutunmaması sebebiyle kafanızı bir yere çarpmamaya özen gösterin çünkü sert dokunulan alandaki kökler ölür ve çıkmaz

*Sargı uygulandıysa bu saçlara yapışmış olabileceğinden çok dikkatli çıkarmalısınız mümkünse sargı uygulatmayınız şapka takınız.

*Kafanızda tüyleşmiş kıllar varsa veya dökülmenin devam edeceğini düşünüyorsanız mutlaka bilimsel ilaçlar kullanmalısınız çünkü bu size ekimden daha çok saç kazandırabilir.

*Alım yeri ve ekim yerindeki gerginlik ve uyuşukluk hissini (motor kullanıldıysa olur) önemsemeyin geçte olsa kendiliğinden düzelecektir.

*Alım bölgesinde sivilceler olabilir bunlar kökü alınamayan kıllara bağlı kıl dönmesidir tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden düzelir.

*Ekim alanındaki sivilceler yeniden çıkan saçların yolunu şaşırmasından kaynaklanan bir durumdur,içindeki kıl çıkınca düzelecektir.Erken çıkması için sivilceleri sıkarak kılın çıkmasına yardımcı olabilirsiniz.

*Günde bir tablet alacağınız 2 mg biotin ekim sonrası olacak şok dökülmeyi azaltır,erken çıkışa yardımcı olur ve çıkacak olanların daha kaliteli çıkmasını sağlar,bunun yanında var olan tüyleşmiş kılların kalitesini artırır.

*Aynı ekibe ekim yaptırmak için bir yıl beklemelisiniz çünkü net sonuç bir yılda ortaya çıkar.

Saç Ürünleri Satış

*”Saç ekimi yaptırdım kellik sorunum bitti” şeklinde yaklaşmayın dökülmenin önüne geçmeye çalışın çünkü saç ekiminde kafadaki saç sayısı aynıdır sadece yeri değişir ama ilaçlarla kafanızdaki saç sayısı artar ayrıca yeniden ekim gereksinimi azalır.

*Ekim sonrası,güneşten korunma,denize girmeme,cinsel ilişkiyi girmeme gibi yasakların bilimsellikle hiçbir ilişkisi yoktur ve statükocu ekipler tarafından konmaktadır.Hiçbirine uymanız gerekmez 2 gün sonra tümünü gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz.

*Sigara içimiyle kana giren karbon monoxit oxijenden 200 kat daha sıkı tutunduğu için köke giden oxijen miktarınıa azaltarak köke zarar verebilir tercihen ekim gününden bir gün önce ekimden 4 gün sonrasına kadar sigara içmeyin yada olabildiğince azaltın bunu yapamıyorsanız dudak tiryakisi gibi ciğerlerinize çekmeden ağızdan üfleyin böylece krbon monoxit kana geçemeyecek ve köke zarar veremeyecektir.

*2.banyodan sonra her banyoya girişinizde önce kafanızı yıkayın diğer temizliklerinizi yaptıktan sonra kafanızı tekrar yıkayın kabuklar yumuşayacağı için böylece daha çabuk temizlenecektir.

*İşletmede gördüğünüz iyi muamelelerden dolayı dostalarınıza önermek için bir yıl bekleyiniz çünkü iyi muamele değil kaliteli sonucu önermelisiniz.

*Ekimden 12 gün sonra kökler yeterince tutunmuş demektir ve saçınıza istediğiniz her şeyi (kısaltmak,boyatmak,topik uygulamak) yaptırabilirsiniz.

*Alnınızında ve gözünüzde olabilecek ödem kesinlikle sizi tedirgin etmesin son derece önemsiz bir durum.

*Bilimsellikle hiçbir ilgisi olmayan ve etkiniliği sadece yapanlar tarafından kabul edilen gerçekte bir işe yaramadığı bilinen PRP,mezoterapi,lazer gibi uygulamaları ekim öncesi ve ekim sonrası hediye olarak bile yapsalar uzak durun bunlar için asla para vermeyin.Bunun yerine bilimsel ürünler kullanın

Saç ekimi sonrası kullanacağınız ilaçlar şok dökülmeyi azaltır,kaliteli ve erken çıkışı hızlandırır,ekim alanında önceden var olan tüylerin kalitesini artırır bu sebeplerle bu kadar emek ve para karşılığı yaptırdığınız saç ekiminden daha iyi sonuç alabileceğiniz ürünler kullanmalısınız bu konuda öneriler için  http://www.sacekimiresim.com/yazi/sac-ekimi-sonrasi-kullanilan-ilaclar-2/   linkinden yararlanabilirsiniz.

Saç kalitesini artırdığı bilinen en etkili madde B7 vitaminidir ve ekim sonrası günde 10 mg tabletlerden bir tane alınmalıdır.

*Saç ektirdiğiniz klinikte ekim sonrası yüksek maliyetli ürünler satılırsa bunları almadan önce gerekliliğini araştırınız, size verilebilecek (bepanthol,şampuan,losyon,lazer tarağı vs) gibi ürünlere yüksek bedeller ödemeyiniz.Ekim sonrası anlamlı olabilecek saçı besleyen biotinli şampuan dışındakilerin önemli olmadığını bilin,dökülme tedavisi için önerilen bilimsel ürünleri araştırdıktan sonra başlayın.Size ciddi fiyatlara satılan ürünleri internetten çok daha uygun fiyatlara alabilirsiniz.Sadece o klinikte bulunan bir ürünse ve fahiş fiyatla satılıyorsa almayın gerekirse yurt dışından getirtin.

Saç ekiminde kafadaki saç sayısı değişmez sadece yeri değişir,ilaç kullanarak kafanızdaki tüyleşmiş kılların kalitesini artırarak kafanızdaki saçın sayısını artırırsınız,bu sebeple tam kel değilseniz ekim sonrası bilimsel ilaçlar kullanmalısınız.Bu yaklaşım aynı zamanda ekilen saçların etrafındaki saçların dökülüp ada gibi bir görünüm ortaya çıkmasını engeller

 

 

You can leave a response, or trackback from your own site.

226 Responses to “Ekim Sonrası”

 1. Onur diyor ki:

  Merhaba hocam

  Benim ensemde ve ekilen bölgede sivilceler cikti, ama ben o sivilceleri patladim, cünkü ben bunu yapamam gerektiğini bilmiyordum. Cikacak saclara ben simdi zarar mi verdim?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  kıllar dışarı çıkış yolunu bulamayınca sivilceler oluşabilir.

 2. okan diyor ki:

  merhaba hocam,
  ekim yapılan bölgedeki pembelik için(10. günde) 1-2 kez fito krem kullandım. Zararı olur mu?
  teşekkürler
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Zararı olmaz ama faydası da yok

 3. ergün diyor ki:

  Sn: Hocam saç ektireli 50 gün oldu deniz ve güneşin zararı olurmu
  Op.Dr.Atilla Kaya
  48 saat sonra hiçbir sakıncası yok, saç ekim merkezleri neden yasaklar anlaşılır gibi değil 🙂

 4. ÇAĞDAŞ diyor ki:

  Merhaba hocam

  Benım şöyle bir sıkıntım oldu ben bundan 2 sene önce delme yöntemi ile saç ekimi yaptırdım..Daha sonra saçlar çıktı ama pek verimli olmadı bu nu sıkıntı etmedim ama şöyle bir problemim var..Ekimyapılan küçüğk bir yanık bölge idid tepe bölgesinde şuan o bölgenin çevresi çeper diyebilicegimzi kısım çok kuru ve sert ve atrafındaki diğer saçları etkilemeye başladı onlar dökülmeye başladı..Kurumuş kabuk gibi yanı ne ekilen bölgede nede başşımın başka bir yerinde bir sorun yok ama sadece dediğim gibi ekim yapılan bölgenin etrafında böyle bir sorun ortaya çıktı.Acaba nedir problem siz ne önerirsiniz neden böle bir şey olmuş olabilir ?Cevaplarınızı bekliyorum hocam emeğinize sağlık.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  2 sene sonra böyle bir şeyin olmasını izah etmek zor doğrusu

 5. mehmet diyor ki:

  s.a hocam.ben ekim yaptırdığım günden sonra sapka takip dısarıda dolasmaya ve gezmeye başladım yani normal hayatima dondum.sizce gezmemin bir zarari olmusmudur.ayrica ilk yikamalarimi normal delikli duş aparatı altında yapiyorum.delikli aparattan gelen sudaki tazyik seviyesi koklere zarar verirmi.cunku tazyikli suyla yikanmamasi gerektigi soyleniyor.saygilar.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Şapka takmanızın ve gezmenizin zararı olmaz ama çok yüksek basınçlı su zarar verebilir

 6. ali diyor ki:

  hocam cevaplarınızdan dolayı cok tsk ederim. oncelıkle sac kac gun sonra boyatılabılır. ve ekim için alınan yer kotu olması sebebı ıle donör bölgesine düzeltme amaçlı ekim yapılabilir mi.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  10 gün sonra boyatılabilir
  donör alana ekim yapılabilir ama 2-4 ay beklemek lazım çünkü saç uzayınca gerek kalmayabilir

 7. hakan diyor ki:

  İyi günler hocam. Ben saç ekimi yapalı 36 gün oldu. Şok dökülme başladı sanırsam. Dökülürken bugün
  3’lü kök ve kökün etrafında beyaz bir yapı vardı. Bu normal mi? Yoksa saç tutmadı mı yada başka bir problem var mı? Diğer sorum ekim bölgesinde doğuştan beri hiç saç yoktu. Yani alnım genişti. Bu ekim için problem olur mu? Çıkmama gibi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Doğuştan saç olmayan yere de ekilebilir ve sorun olmaz
  Beyaz yapı olması normal değil ama kanama olmadıysa büyük ihtimalle sorun olmaz

 8. önder diyor ki:

  Atilla Bey Merhaba,
  Saç ekimi sonrası donör bölgede şok dökülme olabilir mi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Motorla alındığında seyrek te olsa görülebiliyor ama önemi yok geri çıkar

 9. Salim diyor ki:

  Saç ektireli 3 hafta oldu ev–ve herhangi bir şok dökülme olmadı. Bundan sonra olma ihtimali var mı?
  op.dr.atilla kaya
  6.haftanın sonuna kadar olma ihtimali var ama olmayabilir de

 10. erkan diyor ki:

  hocam ben sac ektireli altiay oldu fakat cok seyrek bana 3500greft ektiklerini soylediler bayagi seyrek ekilen sac sayimi nasil ogrenebilirim insanlarla para icin oynuyorlar yardiminizi bekliyorum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ekilen sayıyı öğrenme şansınız yok

 11. AHMET diyor ki:

  merhaba hocam,
  ekim yaptıralı 3 bucuk ay oldu sanırım sitresten dolayı ekim bölgemde sivilceler çıkıyor, sivilceler greftlere zarar verirmi? ve sadece şaplak bölgelere 3 bin greft ekirdim sık olması için. suankı durumda sıklık gozukmuyor sızce ne yapmalıyım. şimdiden teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  streten değildir bu donemse sivilcelenme olabilir

 12. mustafa diyor ki:

  merhaba hocam,
  Öncelikle burada her mesajı tek tek dikkate alıp cevapladığınız ve bizlere yardım ettiğiniz için teşekkür ederim. Ben saç köklerimi erken yaşta kaybetmeye başladım. Dökülme aşamasında bir kaç ürün kullandım ama açıkcası pek işe yaramadı.(bioxin şampuan ve serumu vs.) Şuanki durum kellik aşamasında ama halen tüyler yoğun bir şekilde kökleri ile duruyor. Yan çizgininde dökülmesi devam ettiği için saç ekimi konusunda kaygılarım var. Sizden ricam mevcut tüylerin canlanması için önerebileceğiniz bir ilaç yada tedavi şekli varmıdır, var ise paylaşırsanız çok memnun olurum. Hatta ve hatta siz sık sık dua ederim 🙂 ilginize tekrar teşekkürler.
  iyi çalışmalar.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şu an piyasada bulabileceğiniz en etkili ilaçlar hairforte sprey ve xpecia tablet % 90 dan fazla ihtimalle olumlu sonuç alırsınız

 13. egemen diyor ki:

  hocam ektirdiğim saçlarım hala çıkmadı. ekilen saç çıkmassa.verilen para geri iade edilir mi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bence saç ekimi emek işidir ve para iadesi istemek çok doğru değil

 14. egemen diyor ki:

  merhaba hocam;hocam benimde şikayetim şöyle,bundan 4 ay önce sac ektirdim ve ekilen yerde hala kızarıklık ve yanma var bazende baş dönmesi. nicin bukadar uzun sürdü cok korkuyorum bişey olcakdiye!
  Op.Dr.Atilla KAYA
  baş dönmesi başka sebepledir.
  kızarıklık tamamen kişiye bağlı olarak değişir ve 8 ay sürebilir.

 15. kenan diyor ki:

  Hocam saç ekeli 1 ay oldu kızarıklık ve uyuşukluk var normalmidir sizce
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet normal düzlecektir rahat olun

 16. murat yilmaz diyor ki:

  merhaba doktor bey.benim sac ekdireli yaklasik 50 gün oldu.ekilen saclar daha cikmadi,ekim olan bölgeyi yani eski saclarimi makine ile kestirebilirmiyim ikinci sorum is yerinde 8 saat sapka takmam gerekiyor bir zarari olurmu acaba?sagolun efendim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tıraş etmeniznizde şapka takmanız da sorun yaratmaz

 17. hakan diyor ki:

  Hocam ekim yapilali tam 7 ay oldu hala kafamda uyusukluk var doktora gitmem gerekirmi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  genellikle bu kadar sürmez bir görünün isterseniz

 18. murat yilmaz diyor ki:

  hocam biraz caresiz kaldim.sac ekdireli 31 gün oldu.kafamda iki günden beri karicalasma var ve felaket kasinti var.üc gün önce sampuanimi degisdirdim revivogen kulaniyorum revigen olmadigi icin almanyada ve agir sipora basladim hafif kizarikligda var.sabahlari shenmin aksamlari biotin hapi kulaniyorum.sampuanin yan etkisi olabilirmi ve sipora ara verimi acaba…saygilar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hiçbir şey kullanılmasa da kaşıntı olabilir ama bence herşeye bir kaç gün ara verin

 19. murat yilmaz diyor ki:

  hocam size yine yaziyorum kusura bakmayin.ben 28 gün önce sac ekdirdim ve 2 gün önce agir sipora basladim ve kafamda kizariklik olusuyor herzaman bana ne önerirsiniz ve normlmi acaba?TESEKÜR EDERIM
  Op.Dr.Atilla KAYA
  normal ve hiçbir şey yapmaya gerek yok

 20. murat yilmaz diyor ki:

  merhaba.ben 11 sene önce FUT sac ekdirmisdim.3 hafta önce tekrar FUE yöntemi ile sac ekdirdim bu arada FUT izini 120 kök ile kapatdirdim yanliz o kisimda hale sisginlik ve gerginlik var.normali acaba efendim???tesekürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet normal 2 aya kadar düzelir

Leave a Reply