Ekim Sonrası

Ekim yaptıran bireylerin ekimden sonra yapması ve yapmaması dikkat etmesi gereken hususları makalemizde geniş bir şekilde ele alınmaktadır.

Saç ekiminin yapılış tekniği,doktorun yapıp yapmadığı,köklerin nasıl alındığı,vücut dışında ne kadar süre kaldığı,ekimde köklerin canlı kısmından tutulup tutulmadığı,ekimin kanal açılarak yapılması gibi onlarca faktör çıkacak saçları etkiler ama ekimden sonra kişinin yapacaklarıda sonucu etkileyen bir durumdur.

Peki ekim yapıldıktan sonra nelere dikkat ederseniz sonucu değiştirisiniz?

*Ekim alanındaki kaşıntı çok rahatsız edici olabilen bir durumdur kaşırsanız kökler zarar görebilir,kaşımak yerine parmaklarınızın iç kısmıyla hafif darbelerle vurarak köke zarar vermeden kaşıntıyı kaldırabilrisiniz.

*7-8 güne kadar olan dökülmeler etraftaki yada ekilen kökün yanındaki kıl kırıntılarıdır saçınızı kaybettiğiniz korkusuna kapılmayın.

*Ekim alanında bir damla taze kan gördünüzse en az bir kökünüz zarar görmüş demektir daha dikkatli olun.

*Ekim alanında taze kan görmediğiniz sürece köklere zarar vermediğiniz anlamına gelir ama 1 damla kan gördüyseniz bilinki en az bir kök ölmüştür.

*Ekim sonrası antibiotik (mikrop öldürücü) verildiyse ekim yapanlar yeterince steril çalışılmadığını düşünüyorlar demektir bu durumda antibiotikleri dikkatle kullanmalısınız çünkü iltihap kaparsa sonuç felaket olacaktır.

*Özellikle ilk 5-6 gün köklerin yeterince tutunmaması sebebiyle kafanızı bir yere çarpmamaya özen gösterin çünkü sert dokunulan alandaki kökler ölür ve çıkmaz

*Sargı uygulandıysa bu saçlara yapışmış olabileceğinden çok dikkatli çıkarmalısınız mümkünse sargı uygulatmayınız şapka takınız.

*Kafanızda tüyleşmiş kıllar varsa veya dökülmenin devam edeceğini düşünüyorsanız mutlaka bilimsel ilaçlar kullanmalısınız çünkü bu size ekimden daha çok saç kazandırabilir.

*Alım yeri ve ekim yerindeki gerginlik ve uyuşukluk hissini (motor kullanıldıysa olur) önemsemeyin geçte olsa kendiliğinden düzelecektir.

*Alım bölgesinde sivilceler olabilir bunlar kökü alınamayan kıllara bağlı kıl dönmesidir tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden düzelir.

*Ekim alanındaki sivilceler yeniden çıkan saçların yolunu şaşırmasından kaynaklanan bir durumdur,içindeki kıl çıkınca düzelecektir.Erken çıkması için sivilceleri sıkarak kılın çıkmasına yardımcı olabilirsiniz.

*Günde bir tablet alacağınız 2 mg biotin ekim sonrası olacak şok dökülmeyi azaltır,erken çıkışa yardımcı olur ve çıkacak olanların daha kaliteli çıkmasını sağlar,bunun yanında var olan tüyleşmiş kılların kalitesini artırır.

*Aynı ekibe ekim yaptırmak için bir yıl beklemelisiniz çünkü net sonuç bir yılda ortaya çıkar.

sac urunleri satis Ekim Sonrası

*”Saç ekimi yaptırdım kellik sorunum bitti” şeklinde yaklaşmayın dökülmenin önüne geçmeye çalışın çünkü saç ekiminde kafadaki saç sayısı aynıdır sadece yeri değişir ama ilaçlarla kafanızdaki saç sayısı artar ayrıca yeniden ekim gereksinimi azalır.

*Ekim sonrası,güneşten korunma,denize girmeme,cinsel ilişkiyi girmeme gibi yasakların bilimsellikle hiçbir ilişkisi yoktur ve statükocu ekipler tarafından konmaktadır.Hiçbirine uymanız gerekmez 2 gün sonra tümünü gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz.

*Sigara içimiyle kana giren karbon monoxit oxijenden 200 kat daha sıkı tutunduğu için köke giden oxijen miktarınıa azaltarak köke zarar verebilir tercihen ekim gününden bir gün önce ekimden 4 gün sonrasına kadar sigara içmeyin yada olabildiğince azaltın bunu yapamıyorsanız dudak tiryakisi gibi ciğerlerinize çekmeden ağızdan üfleyin böylece krbon monoxit kana geçemeyecek ve köke zarar veremeyecektir.

*2.banyodan sonra her banyoya girişinizde önce kafanızı yıkayın diğer temizliklerinizi yaptıktan sonra kafanızı tekrar yıkayın kabuklar yumuşayacağı için böylece daha çabuk temizlenecektir.

*İşletmede gördüğünüz iyi muamelelerden dolayı dostalarınıza önermek için bir yıl bekleyiniz çünkü iyi muamele değil kaliteli sonucu önermelisiniz.

*Ekimden 12 gün sonra kökler yeterince tutunmuş demektir ve saçınıza istediğiniz her şeyi (kısaltmak,boyatmak,topik uygulamak) yaptırabilirsiniz.

*Alnınızında ve gözünüzde olabilecek ödem kesinlikle sizi tedirgin etmesin son derece önemsiz bir durum.

*Bilimsellikle hiçbir ilgisi olmayan ve etkiniliği sadece yapanlar tarafından kabul edilen gerçekte bir işe yaramadığı bilinen PRP,mezoterapi,lazer gibi uygulamaları ekim öncesi ve ekim sonrası hediye olarak bile yapsalar uzak durun bunlar için asla para vermeyin.Bunun yerine bilimsel ürünler kullanın

Saç ekimi sonrası kullanacağınız ilaçlar şok dökülmeyi azaltır,kaliteli ve erken çıkışı hızlandırır,ekim alanında önceden var olan tüylerin kalitesini artırır bu sebeplerle bu kadar emek ve para karşılığı yaptırdığınız saç ekiminden daha iyi sonuç alabileceğiniz ürünler kullanmalısınız bu konuda öneriler için  http://www.sacekimiresim.com/yazi/sac-ekimi-sonrasi-kullanilan-ilaclar-2/   linkinden yararlanabilirsiniz.

Saç kalitesini artırdığı bilinen en etkili madde B7 vitaminidir ve ekim sonrası günde 10 mg tabletlerden bir tane alınmalıdır.

*Saç ektirdiğiniz klinikte ekim sonrası yüksek maliyetli ürünler satılırsa bunları almadan önce gerekliliğini araştırınız, size verilebilecek (bepanthol,şampuan,losyon,lazer tarağı vs) gibi ürünlere yüksek bedeller ödemeyiniz.Ekim sonrası anlamlı olabilecek saçı besleyen biotinli şampuan dışındakilerin önemli olmadığını bilin,dökülme tedavisi için önerilen bilimsel ürünleri araştırdıktan sonra başlayın.Size ciddi fiyatlara satılan ürünleri internetten çok daha uygun fiyatlara alabilirsiniz.Sadece o klinikte bulunan bir ürünse ve fahiş fiyatla satılıyorsa almayın gerekirse yurt dışından getirtin.

Saç ekiminde kafadaki saç sayısı değişmez sadece yeri değişir,ilaç kullanarak kafanızdaki tüyleşmiş kılların kalitesini artırarak kafanızdaki saçın sayısını artırırsınız,bu sebeple tam kel değilseniz ekim sonrası bilimsel ilaçlar kullanmalısınız.Bu yaklaşım aynı zamanda ekilen saçların etrafındaki saçların dökülüp ada gibi bir görünüm ortaya çıkmasını engeller

 

 

delicious Ekim Sonrasıdigg Ekim Sonrasıblogger Ekim Sonrasıshare 16 16 Ekim Sonrası

194 Yorumlar to “Ekim Sonrası”

 1. Soner B.

  Hocam 6 ay geçmesine rağmen ekilen saçlarım çıkmadı. Seyrek değil hiç çıkmadı acaba çıkma ihtimali var mıdır ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet 1 yılın sonuna kadar bu ihtimal var

 2. zafer petek

  merhaba hocam ben saç ektireli 8.5 ay oldu ve hala saçlarım çok seyrek doktorum başarısız bir ekim oldu diye aldığı ücreti geri iade etti ama düşük bir ihtimalde olsa 12.aydan sonra da çıkabilir dedi ben şimdi saçlarımı jilete vurmayı düşünüyorum fakat ekim yapılan yerde küçük kabarcıklar var jilete vurursam çıkma ihtimali olan saçlara zarar gelirmi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır zararıda faydası da olmaz

 3. Hüseyin

  Merhaba Hocam. Ben saç ektirmek istiyorum ama gerek sağlık açısından gerekde görüntü açısından çekincelerim var. Lütfen bana yardım edermisiniz Hocam.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  nasıl yardım edebilirim ki :)
  çekinceniz varsa ektirmezsiniz olur biter :)

 4. Yusuf

  Hocam tam 1 hafta once sacımın 1. bolge denen on bolgesine ekim yaptırdım. Operasyon gunu sacimi kesen hemsire ensemde cok kucuk bir dermatit belirtisi oldugunu soyledi. o ana kadar farkinda bile degildim. isleme devam ettik yinede ve 4. gunden itibaren kafamin yan taraflarinda (ne sac alinan ne de ekim yapilan yer degil) ve favorilerimde pullanma ve kabuklanma basladi. Goruntu olarak dermatiti andiriyor ama operasyona kadar hic bir problem yoktu oralarda. acaba ilaclarin ignelerin vs yan etkisiyle olusan gecici birseymidir yoksa gizli bir hastaligimi tetikledi diye merak ediyorum.
  Simdiden cok tesekkurler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kullanılan ilaçlar bunu yapmaz

 5. ferit

  hocam saç ektireli altı ay olcak 3 gün sonra sahneye cıkıyorum saçlarımı cıkanı kadarıyla boyattım ve vax jöle kullanıyorum acaba saçlarımın daha cıkmayan kok olarak içerde bekleyen kısmı zarar görür mü berber bişey olmaz boyayalım dedi bende botattım ama tedirgin oldum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır zarar görmez kullanabilirsiniz.

 6. umut öztürk

  hocam iyi günler. Benim sorum şu olacaktı nasipse temmuz gibi saç ektirmeyi düşünüyorum. Uzun süredir toppik ürününü kullanıyorum. Acaba saç ekiminden 20 gün sonra toppik kullanmamım bir zararı olur mu? ekilen saçlara zararı varmıdır şimdiden çok teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ertesi gün kullanmanızın sakıncası olmaz,

 7. Murat

  saygılar hocam.baştan sona butun yorumları tek tek atlamadan okudum .aslına bakarsak her 3 kişiden 2sinin problemi veya sorunu aynı.ama netice olarak 1. yılını tamamlayıpta sıkıntılı olan cok az sayıda arkadasla karsılasdım.buda demek oluyorki 8 . aya kadar herkes bi stres yumagı olmus.1. yıldan sonra unutmus :) bende kardesimle birlikde nisan 23 e antalyadan dr.Hakan Doğanaya randevu aldık.tip1 dedigimiz 1.bolgelere alın cizgizi cekecek sekilde ekim yaptırmayı dusunduk ve sizi yeni kesfettik. benim 1. sorum .ekimden 1 ay sonra ekim yapıldığı çok belli olup sırıtırmı ?alıcı bolge ve tepeler cok iyi durumda sadece 1.bolgeler seyrek.2 sorum Hakan Doganay sizce basarılımı 3.sorum cayıp size gelsek ayıp olurmu :D
  Op.Dr.Atilla KAYA
  1-1 ayın sonuda belirgin bir şey kalması beklenemz
  2-doktorun kötüsümü olur :) ancak doktora ekim yaptırmaya gidecekseniz açık net ve anlaşılabilir bir şekilde ekimi kimin yapacağını sorun daha doğrusu ” saçımı sizmi ekeceksiniz yoksa ekip dediğiniz yardımcı personelerinizemi ektireceksiniz” diye net cevap alacak şekilde sorun.saç uzmanları ekiyor yada ekip halinde ekiyoruz diyorsa o zaman zaten yardımcılar ekiyor demektir bu durumda dr.ali ye gitseniz ne fark eder dr.veliye gitseniz ne fark eder :)
  cayarmısınız bilmem ama cayarsanız bana gelmeyin

 8. hasan

  merhabalar hocam kolay gelsin cok soru soruyorum ama kusurabakmayın cok saolun cvp landırıyosunuz
  25 gün felan oldu hocam benim saj ekimim 100 90 döküldü tamamen kalanlarda uzuyor shenmın hap yazmışlardı günde bir defa kullanıyorum yannız üstünde yanetkilerinde isal olarak belirtmiş bende sabah akşam kesin wc cıkıyorum hafif ishal gibi günde 2 kere cıkıyorum öndecen bir gün arayla felan cıkıyodum saçlarımı bi sıkıntı olurmu hocam bu durum yan etkimi yapıyo bana acaba
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır sıkıntı olmaz

 9. m.sayar

  Hocam ben saç ektireli 5 hafta oldu ekimden sonra 10 gün AUGMENTIN adında bir ilaç kullandım. Bu ilaç bittikten sonra başka ilaç kullanmadım. Şuan bana ilaç olarak ne önerebilirsiniz?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sayfada genel bilgi var oradan kendiniz karar verebilirsiniz.

 10. ferit

  hocam meraba ben saç ektireli 5 ay 10 gun oldu ekilen sacların yuzde50-60 cıvarı cıktı daha ama bu surecte bu dermatit beni cok uzdu saç ekimi sonucumda verim etkilenmesin diye zarar verceğimi düşündüğüm herhangi bişeyi kullanmadım kortizon gibi mesela çünkü bu benim ikinci ekimim bi daha ektirme şansım yok alım bölgesi kalmadı saçlarımda seyreldi bi taraftan dermatit yüzünden hocam doktora gittim hap kullan dedi FUNİT isimli bı hap verdi antimikotik etkili itrakanazol etken maddeli bi hap aldım ama kullanmadım yine korkuyorum saçlarımın cıkmasını etkilermi diye tam saçlarım yeni yeni cıkmaya başladı bu funit nedir hocam bana bi bilgi verin nolur
  Op.Dr.Atilla KAYA
  seboreik dermatitte en sık sebep mantardır o yüzden mantar ilacı yazmış kullanabilirsiniz saçınıza zararı olacağını sanmıyorum mantar hapları daha çok karaciğere yan etki yapar., bence bir de climbazol içeren şampuanları araştırın daha iyi sonuç alabilirsiniz.

 11. hasan

  merhaba kolay gelsin hocam bende bi kas agrısı var doktor cabral kas gevşeltici yazdı hocam saç ektirdim bi zararı olurmu kullansam dedım saanmıyorum ama gine doktoruna bi sor dedi bende ektirdigim yere ulasamadım bi zararı olurmu hocam kullansam normal saç ekımı için kullandıgım ilaçlar bitti kullanmıyorum artık
  Op.Dr.Atilla KAYA
  zararı olmaz ama cabral kas ağrısı içindir

 12. tufan

  hocam merhabalar,saçımı 1.gün 7 saat 2.gün yine 7 saat olmak üzere 2 seanslık operasyonla ekim yaptırdım.burada okuduklarımdan sonra biraz araştırma yapmamın dahi yapılacak yer ile ilgili çok faydası olabileceğini gördüm. neyse hocam 5. gün ve başımda müthiş bir sızlama ve yanma var. bepanthol ile gün içinde birkaç sefer sürerek serinletmeye ve acımı azaltmaya çalışıyorum. görüntüde sıkıntı yok ama problemi çözemedim.ağrı kesicileride alıyorum. şu an fayda yok.normalmi acaba hocam? ekim yaptırdığım kişilere danışmak istemiyorum ltf bu konuda görüş belirtirmisiniz. saygılar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  aslında bu kadar ağrı beklenemz ama önemli bir sorun olduğunu sanmıyorum

 13. hasan

  merhaba hocam benım de bi sorum olacak şimdiden teşekkur ediyorum bende 4 gun oldu sac ekimi yaptırdım 2kıncı gun kafamın ustu genellıkle kanlı ıdı yıkandı sonra gine tane tane hertafafta kan oldu catlak gibi sankı kafamı asagı egınce sankı terliyo gibi bi zarar olurmu sigarda içiyorum ama 2 gunde bir pakat düşürdüm bana verilen ilaç larda burda yazılanlardan farklı hocam dıcloflam sanset coraspın fizyo okyonus suyu prednol bunlar krem ile şampuanda seba med everyday seba med moıstturızıngbody lotıon bunlar hocam bide yıkayınca kabuklar gorunuyo tekrar sonra gine kafam kırmızı noklalarla doluyo kucuk kucuk bi sakıncası olur olurmu saolun
  Op.Dr.Atilla KAYA
  prednol dışındakilerin zararı olmaz ve faydası da yok

 14. ferit

  hocam iyi akşamlar ben saç ekimi sonrası dermatit oldum ne kullansam düzelmedi dermooto ketoral prozinc vishy kullandım olmadı geçmedi doktor antifungal hap kullanmalısın diyo daha önce size sorduğumda sakıncası olur demiştiniz (ketoral tablet için )bu antifungal hap turevinin saç ekimi sonrası kullanılabileni varmı ? tşkler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kullandıklarınızın etkisiz kalması ciltteki yaralardan olabilir,ekimden sonra ne kadar süre geçtiği önemli 2-3 hafta geçtiyse kullanın mantardan daha fazla zarar veremez

 15. efe

  merhaba dr. bey,
  Tam 5 ay once sac ektirdim su an on sac cizgisi olustu fakat seyreklik var yeni cikan saclarida hic farkedemiyorum benim sorum son 1-2 haftadir sac dokulmesi yasiyorum 3 ay spectral dnc n kullandim gunde 2 kere faydasi oldu 3.aydan sonra gunde 1 kullaniyorum ilgisi olabilirmi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet olabilir,specral sürekli 2×1 kullanılır,ayrıca piyasada sahte specral orijinalden daha fazlaymış dikkat edin

 16. ferit

  hocam meraba saç ekimi yaptıralı 5 aya yakın oldu ekilen saç hattında saçlar cıktı ama cok seyrek kabuklar döküldüğü zamanki sıklıkla alakası yok ilk kabuklar döküldüğünde cok sıktı ekim bide hocamm ilk aylarda cıkan sivilcenlenme artık olmuyo cıkma esnasın olması beklenmezmi 3. ayında cımıştı ama artık hiç sivilce falan yok acaba bu akdarmı cıkacak endişe ediyorum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  saç ekimi sonrası sivilce hiç olmayabilirde,olumlu değişimin 1 yıla kadar sürme ihtmali var

 17. ferit

  hocam sac ekiminden sonra 4.5 aydır biotin kullanıyorum bazen 5 bazen 10 mg içiyorum uzun zamandır kullanıyorum yani herşeyin fazlası zarar mantığıyla biotini fazla kullanmış olmam ekimime zarar verir mi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır zaten günlük 10 mg önerilir

 18. salih

  merhaba; öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. 12 gün önce saç ekimimin 2.seansınıda tamamlamış oldum.Yazınızdan okuduğum kadarıyla günlük 6mg aldığım biotini 3mg dan 3 adet alarak 9 mg a çıkaracağım (10 mg demiştiniz).Bunun dışında ekim sonrası alınacak ilaçlar için verdiğiniz adreste bir sürü ilaç var. Bunların içerisinden sizin için en öncelikli olan tavsiye edebileceğiniz bir ilaç varmı ? saygılarımla…
  Op.Dr. Atilla KAYA
  tabiki beklentiye göre değişir
  şöyleki;
  kalite artışı olsun, şok dökülme az olsun ve erken çıksın beklentisi için sadece günlük 10 mg biotin almak yeterli olabilir ama bunlara ek olarak dökülme dursun ve ekim alanındaki tüyleşmiş kıllarda daha kaliteli hale gelsin isteniyorsa o zaman xpecia tablet gibi dökülmeye yönelik maddeler de içeren bir ilaç kullanılmalı.
  tabi bu öneriler değişik şekillerde yapılabilir mesela sprey kullnılması gibi ekler de içerebilir.

 19. ahmet eryörük

  iyi akşamlar hocam 28.11.2013 de saç ektirdim ama başımın büyük bir kısmı yara oldu nekroz dediler iki ay çok bunalımlı bir zaman geçirdim şu an hala bunalıyorum yeni yeni saçlarım tek tük çıkmaya başladı yara küçülüyor.benim saçlarım cıkarmı.ne kullanmamı tavsiye ediyorsunuz.saygılarımla hayırlı akşamlar.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  gerçekten nekroz olduysa o bölgelerden çıkmaz,nekroz doku ölümü demektir.

 20. ferit

  hocam saç ekimi sonrasi sedanafil içerikli viagra tarzı hap kullanımı zararlı olur mu ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır hiçbir zararı olmaz

Konu Hakkında Uzmanımıza Sorunuzu Sorabilirsiniz?

ankara