Ekim Sonrası

Ekim yaptıran bireylerin ekimden sonra yapması ve yapmaması dikkat etmesi gereken hususları makalemizde geniş bir şekilde ele alınmaktadır.

Saç ekiminin yapılış tekniği,doktorun yapıp yapmadığı,köklerin nasıl alındığı,vücut dışında ne kadar süre kaldığı,ekimde köklerin canlı kısmından tutulup tutulmadığı,ekimin kanal açılarak yapılması gibi onlarca faktör çıkacak saçları etkiler ama ekimden sonra kişinin yapacaklarıda sonucu etkileyen bir durumdur.

Peki ekim yapıldıktan sonra nelere dikkat ederseniz sonucu değiştirisiniz?

*Ekim alanındaki kaşıntı çok rahatsız edici olabilen bir durumdur kaşırsanız kökler zarar görebilir,kaşımak yerine parmaklarınızın iç kısmıyla hafif darbelerle vurarak köke zarar vermeden kaşıntıyı kaldırabilrisiniz.

*7-8 güne kadar olan dökülmeler etraftaki yada ekilen kökün yanındaki kıl kırıntılarıdır saçınızı kaybettiğiniz korkusuna kapılmayın.

*Ekim alanında bir damla taze kan gördünüzse en az bir kökünüz zarar görmüş demektir daha dikkatli olun.

*Ekim alanında taze kan görmediğiniz sürece köklere zarar vermediğiniz anlamına gelir ama 1 damla kan gördüyseniz bilinki en az bir kök ölmüştür.

*Ekim sonrası antibiotik (mikrop öldürücü) verildiyse ekim yapanlar yeterince steril çalışılmadığını düşünüyorlar demektir bu durumda antibiotikleri dikkatle kullanmalısınız çünkü iltihap kaparsa sonuç felaket olacaktır.

*Özellikle ilk 5-6 gün köklerin yeterince tutunmaması sebebiyle kafanızı bir yere çarpmamaya özen gösterin çünkü sert dokunulan alandaki kökler ölür ve çıkmaz

*Sargı uygulandıysa bu saçlara yapışmış olabileceğinden çok dikkatli çıkarmalısınız mümkünse sargı uygulatmayınız şapka takınız.

*Kafanızda tüyleşmiş kıllar varsa veya dökülmenin devam edeceğini düşünüyorsanız mutlaka bilimsel ilaçlar kullanmalısınız çünkü bu size ekimden daha çok saç kazandırabilir.

*Alım yeri ve ekim yerindeki gerginlik ve uyuşukluk hissini (motor kullanıldıysa olur) önemsemeyin geçte olsa kendiliğinden düzelecektir.

*Alım bölgesinde sivilceler olabilir bunlar kökü alınamayan kıllara bağlı kıl dönmesidir tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden düzelir.

*Ekim alanındaki sivilceler yeniden çıkan saçların yolunu şaşırmasından kaynaklanan bir durumdur,içindeki kıl çıkınca düzelecektir.Erken çıkması için sivilceleri sıkarak kılın çıkmasına yardımcı olabilirsiniz.

*Günde bir tablet alacağınız 2 mg biotin ekim sonrası olacak şok dökülmeyi azaltır,erken çıkışa yardımcı olur ve çıkacak olanların daha kaliteli çıkmasını sağlar,bunun yanında var olan tüyleşmiş kılların kalitesini artırır.

*Aynı ekibe ekim yaptırmak için bir yıl beklemelisiniz çünkü net sonuç bir yılda ortaya çıkar.

sac urunleri satis Ekim Sonrası

*”Saç ekimi yaptırdım kellik sorunum bitti” şeklinde yaklaşmayın dökülmenin önüne geçmeye çalışın çünkü saç ekiminde kafadaki saç sayısı aynıdır sadece yeri değişir ama ilaçlarla kafanızdaki saç sayısı artar ayrıca yeniden ekim gereksinimi azalır.

*Ekim sonrası,güneşten korunma,denize girmeme,cinsel ilişkiyi girmeme gibi yasakların bilimsellikle hiçbir ilişkisi yoktur ve statükocu ekipler tarafından konmaktadır.Hiçbirine uymanız gerekmez 2 gün sonra tümünü gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz.

*Sigara içimiyle kana giren karbon monoxit oxijenden 200 kat daha sıkı tutunduğu için köke giden oxijen miktarınıa azaltarak köke zarar verebilir tercihen ekim gününden bir gün önce ekimden 4 gün sonrasına kadar sigara içmeyin yada olabildiğince azaltın bunu yapamıyorsanız dudak tiryakisi gibi ciğerlerinize çekmeden ağızdan üfleyin böylece krbon monoxit kana geçemeyecek ve köke zarar veremeyecektir.

*2.banyodan sonra her banyoya girişinizde önce kafanızı yıkayın diğer temizliklerinizi yaptıktan sonra kafanızı tekrar yıkayın kabuklar yumuşayacağı için böylece daha çabuk temizlenecektir.

*İşletmede gördüğünüz iyi muamelelerden dolayı dostalarınıza önermek için bir yıl bekleyiniz çünkü iyi muamele değil kaliteli sonucu önermelisiniz.

*Ekimden 12 gün sonra kökler yeterince tutunmuş demektir ve saçınıza istediğiniz her şeyi (kısaltmak,boyatmak,topik uygulamak) yaptırabilirsiniz.

*Alnınızında ve gözünüzde olabilecek ödem kesinlikle sizi tedirgin etmesin son derece önemsiz bir durum.

*Bilimsellikle hiçbir ilgisi olmayan ve etkiniliği sadece yapanlar tarafından kabul edilen gerçekte bir işe yaramadığı bilinen PRP,mezoterapi,lazer gibi uygulamaları ekim öncesi ve ekim sonrası hediye olarak bile yapsalar uzak durun bunlar için asla para vermeyin.Bunun yerine bilimsel ürünler kullanın

Saç ekimi sonrası kullanacağınız ilaçlar şok dökülmeyi azaltır,kaliteli ve erken çıkışı hızlandırır,ekim alanında önceden var olan tüylerin kalitesini artırır bu sebeplerle bu kadar emek ve para karşılığı yaptırdığınız saç ekiminden daha iyi sonuç alabileceğiniz ürünler kullanmalısınız bu konuda öneriler için  http://www.sacekimiresim.com/yazi/sac-ekimi-sonrasi-kullanilan-ilaclar-2/   linkinden yararlanabilirsiniz.

Saç kalitesini artırdığı bilinen en etkili madde B7 vitaminidir ve ekim sonrası günde 10 mg tabletlerden bir tane alınmalıdır.

*Saç ektirdiğiniz klinikte ekim sonrası yüksek maliyetli ürünler satılırsa bunları almadan önce gerekliliğini araştırınız, size verilebilecek (bepanthol,şampuan,losyon,lazer tarağı vs) gibi ürünlere yüksek bedeller ödemeyiniz.Ekim sonrası anlamlı olabilecek saçı besleyen biotinli şampuan dışındakilerin önemli olmadığını bilin,dökülme tedavisi için önerilen bilimsel ürünleri araştırdıktan sonra başlayın.Size ciddi fiyatlara satılan ürünleri internetten çok daha uygun fiyatlara alabilirsiniz.Sadece o klinikte bulunan bir ürünse ve fahiş fiyatla satılıyorsa almayın gerekirse yurt dışından getirtin.

Saç ekiminde kafadaki saç sayısı değişmez sadece yeri değişir,ilaç kullanarak kafanızdaki tüyleşmiş kılların kalitesini artırarak kafanızdaki saçın sayısını artırırsınız,bu sebeple tam kel değilseniz ekim sonrası bilimsel ilaçlar kullanmalısınız.Bu yaklaşım aynı zamanda ekilen saçların etrafındaki saçların dökülüp ada gibi bir görünüm ortaya çıkmasını engeller

 

 

delicious Ekim Sonrasıdigg Ekim Sonrasıblogger Ekim Sonrasıshare 16 16 Ekim Sonrası

207 Yorumlar to “Ekim Sonrası”

 1. murat yilmaz

  merhaba.ben 11 sene önce FUT sac ekdirmisdim.3 hafta önce tekrar FUE yöntemi ile sac ekdirdim bu arada FUT izini 120 kök ile kapatdirdim yanliz o kisimda hale sisginlik ve gerginlik var.normali acaba efendim???tesekürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet normal 2 aya kadar düzelir

 2. ısmail

  slm degerli hocam benim söle bir sorum var

  ben sac ekimi yaptırdım delme yöntemi ile küçük bir kısım yanık bölge idi.tamamen ıyılesti ama suan yanık bölgenın bitip de kendi dogal saçlarımın başladıgı sınır yanı çeper diyebilicegimiz o ekilen bölgenın etrafı o kısım da kurumus yara kabuk benzerı bir durum hasıl oldu başımı yıkadıgımda o oluşan kabuklu oluşum kayboluyor ama ertsı gun tekrar oluşuyor ne yapmalıyım neden böle bir şey hasıl oldu acaba mıkropmu kaptı veya yanlıs bir şeymı yaptık.bu arada ben sac ekeli 14 ay oldu neredeyse ve pek ıyı sonucta alamadım..

  cevaplarsanız cok memnun olrum sağolun hocam iyi çalışmalar..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  iah etmek zor doğrusu belki tahriş eden bir şey vardır

 3. murat yilmaz

  merhaba hocam.ben almanyadan,üc gün önce türkiyede sac ekdirdim ve on sene önce fut sac ekdirmisdim bu sefer ekdirdigimde fut izinde ekdirdim sac ve felaket gerginlik var o kisimda anlimi kaldiramiyorum,normalmi acaba?SELAMLAR
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet normal 3-4 günde azalma başlar

 4. hakan

  slm hocam ben ıkı ayonce saç ektırdım ve kafamda egzama cıktı tedavısını gordum ekılen saça zararı varmıdır teşşekürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tedavi olmazsanız daçı dökebilir

 5. fatih acar

  hocam iyi günler ben 2 sene önce saç ektirdim saç alınana( ensemde ve kafamın arka tarafında ) sivilceler ve kızarıklık var bir türlü gecmedi ne yapabilirim teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  2 yıl sürmesi garip ama yapacak bir şey yok
  saçınızı kazıtıyorsanız kazıtmayın

 6. ümit

  cevabınız için çok teşekkür ederim.. Dışarı çıkarken arka taraf dikdörtgen şeklinde çok belli oluor…. Acaba alım yapılan bölge kalmak üzere kenarlarını inceltsem daha mı az belli olur,ya da başka ne yapabilirim, tavsiyeniz nedir? bu durumdan kurtulmak için topik kullanıyorum şimdilik, zararlı mıdır? son olarak bu süreci kısaltmak için bir ilaç kullanılamaz mı?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  diğer sitemden cevapladım :)

 7. ümit

  Merhaba, ben saçıma ekim yaptıralı bir ay oldu. Bu süreçte Biotin takviyesi de kullanıyorum. Benim esas sorunum ekilen bölge ile alakalı deil. alım yapılan bölgedeki saçlar halen çıkıp kapatmadı ve halen bir dikdörtgen şeklinde kıpkırmızı ve çok belli oluor.. Bu normal midir ve nasıl geçer? herhangi bir krem kullanmam fayda sağlar mı?

  Op.Dr.Atilla KAYA
  donör alanın düzelmesi 2-3 ayı bulabilir

 8. hasan

  iyi günler hocam bende 5gün evvel saç ektirttim beni rahatsız eden ekilen
  ve alınan bölgelerde uyuşma vegerginlik var endise ediyorum acaba nezaman geçer teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  endişelenmenize gerek yok bir kaç ay sürebilir ama giderek azalır

 9. hasan

  hocam özür diliyorum bi sorum daha olucak yazmıştım ama siz görmemissiniz heralde kafamı elimle aşagı dogru masaj yapar gibi yapıyorum tohum gibi beyaz bişeyler çıkıyo o nedir bi sakıncası olurmu hocam tşk
  Op.Dr.Atilla KAYA
  cilt döküntüsüdür ömnemsiz

 10. hasan

  merhabalar kolay gelsin hocam ben hasan saç ekimi yaptıralı ben 3 ay oldu saçlarım cıkıyo kafam putur putur oluyo elimle oynuyorum dokuluyo saçlarım cıkıyo elimi aşagı dogru sıvayınca genelde hep dökünüyo beyaz bi tohum gibi bişey de cıkıyo bakıyorum kuru gibi dökülme nezaman geçer hocam hem cıkıyo hem dökülüyo anlayamadım shenmin tablet kullanıyorum gunde 1 defa recetede 2 defa diyo acaba gunde 2 defamı kullanmam gerekır hocam teşekkur ederim kolay gelsin
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dönem değişimindendir geri çıkar
  shen min kullansanızda kullanmasanız da bir şey değişmez

 11. m.sayar

  Sağolun hocam yukarda belirttiniz siteden 2 adet xpecia tablet ve .Sawpoo Hgf Şampuan siparişi verdim bu tabletle beraber gergün bu şampuanı kullanmayı düşünüyorum ikisini beraber kullanmamı önerirmisiniz?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şampuanların çok önemi yok ama biotin içerdiği için olumlu etkisi olur

 12. m.sayar

  Atilla hocam ben saç ekimi yaptıralı 80 gün oldu. Benim sorum şu xpecia taplet ve hair parma biotin 10mg tapleti beraber kullansam daha etkili olurmu yani mesela sabah xpecia taplet akşam hair parma biotin tepleti kullansam daha çokmu faydası olur yada tam tersi zararımı olur. Yada tek kullanmam gerekirse hangisini kullanmam daha iyi olur.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  zararı olmaz faydası olur ama onun yerine 2 tablet xpecia daha iyi olur

 13. recep

  hocam ben yaklaşık 70 gün once saç ekimi yaptırdım…bugun arkadaşla tavla oynarken yere düşen zarı almak için egildigimde kafamı yandaki cama çarptım..başta incinme hissi oluştu ama kısa bir sure sonra geçti…ayrıca başımda şapka da vardı ve kanama felan olmadı…sormak istedigim acaba 70 günden sonra bu tarz çarpmalar saç köklerine zarar vermiş veya öldürmüş olabilir mi?…teşekkür ederim şimdiden…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  70 günden sonra d,ğer saçlarınızdan farkı kalmaz

 14. Soner B.

  Hocam 6 ay geçmesine rağmen ekilen saçlarım çıkmadı. Seyrek değil hiç çıkmadı acaba çıkma ihtimali var mıdır ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet 1 yılın sonuna kadar bu ihtimal var

 15. zafer petek

  merhaba hocam ben saç ektireli 8.5 ay oldu ve hala saçlarım çok seyrek doktorum başarısız bir ekim oldu diye aldığı ücreti geri iade etti ama düşük bir ihtimalde olsa 12.aydan sonra da çıkabilir dedi ben şimdi saçlarımı jilete vurmayı düşünüyorum fakat ekim yapılan yerde küçük kabarcıklar var jilete vurursam çıkma ihtimali olan saçlara zarar gelirmi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır zararıda faydası da olmaz

 16. Hüseyin

  Merhaba Hocam. Ben saç ektirmek istiyorum ama gerek sağlık açısından gerekde görüntü açısından çekincelerim var. Lütfen bana yardım edermisiniz Hocam.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  nasıl yardım edebilirim ki :)
  çekinceniz varsa ektirmezsiniz olur biter :)

 17. Yusuf

  Hocam tam 1 hafta once sacımın 1. bolge denen on bolgesine ekim yaptırdım. Operasyon gunu sacimi kesen hemsire ensemde cok kucuk bir dermatit belirtisi oldugunu soyledi. o ana kadar farkinda bile degildim. isleme devam ettik yinede ve 4. gunden itibaren kafamin yan taraflarinda (ne sac alinan ne de ekim yapilan yer degil) ve favorilerimde pullanma ve kabuklanma basladi. Goruntu olarak dermatiti andiriyor ama operasyona kadar hic bir problem yoktu oralarda. acaba ilaclarin ignelerin vs yan etkisiyle olusan gecici birseymidir yoksa gizli bir hastaligimi tetikledi diye merak ediyorum.
  Simdiden cok tesekkurler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kullanılan ilaçlar bunu yapmaz

 18. ferit

  hocam saç ektireli altı ay olcak 3 gün sonra sahneye cıkıyorum saçlarımı cıkanı kadarıyla boyattım ve vax jöle kullanıyorum acaba saçlarımın daha cıkmayan kok olarak içerde bekleyen kısmı zarar görür mü berber bişey olmaz boyayalım dedi bende botattım ama tedirgin oldum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır zarar görmez kullanabilirsiniz.

 19. umut öztürk

  hocam iyi günler. Benim sorum şu olacaktı nasipse temmuz gibi saç ektirmeyi düşünüyorum. Uzun süredir toppik ürününü kullanıyorum. Acaba saç ekiminden 20 gün sonra toppik kullanmamım bir zararı olur mu? ekilen saçlara zararı varmıdır şimdiden çok teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ertesi gün kullanmanızın sakıncası olmaz,

 20. Murat

  saygılar hocam.baştan sona butun yorumları tek tek atlamadan okudum .aslına bakarsak her 3 kişiden 2sinin problemi veya sorunu aynı.ama netice olarak 1. yılını tamamlayıpta sıkıntılı olan cok az sayıda arkadasla karsılasdım.buda demek oluyorki 8 . aya kadar herkes bi stres yumagı olmus.1. yıldan sonra unutmus :) bende kardesimle birlikde nisan 23 e antalyadan dr.Hakan Doğanaya randevu aldık.tip1 dedigimiz 1.bolgelere alın cizgizi cekecek sekilde ekim yaptırmayı dusunduk ve sizi yeni kesfettik. benim 1. sorum .ekimden 1 ay sonra ekim yapıldığı çok belli olup sırıtırmı ?alıcı bolge ve tepeler cok iyi durumda sadece 1.bolgeler seyrek.2 sorum Hakan Doganay sizce basarılımı 3.sorum cayıp size gelsek ayıp olurmu :D
  Op.Dr.Atilla KAYA
  1-1 ayın sonuda belirgin bir şey kalması beklenemz
  2-doktorun kötüsümü olur :) ancak doktora ekim yaptırmaya gidecekseniz açık net ve anlaşılabilir bir şekilde ekimi kimin yapacağını sorun daha doğrusu ” saçımı sizmi ekeceksiniz yoksa ekip dediğiniz yardımcı personelerinizemi ektireceksiniz” diye net cevap alacak şekilde sorun.saç uzmanları ekiyor yada ekip halinde ekiyoruz diyorsa o zaman zaten yardımcılar ekiyor demektir bu durumda dr.ali ye gitseniz ne fark eder dr.veliye gitseniz ne fark eder :)
  cayarmısınız bilmem ama cayarsanız bana gelmeyin

Konu Hakkında Uzmanımıza Sorunuzu Sorabilirsiniz?

ankara